Sakine, Fidan ve Leyla için Kadınlar sokaklarda

Sakine, Fidan ve Leyla için Kadınlar sokaklarda

STUTTGART (10.01.2017)-  Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Paris’te katledildikleri 9 Ocak 2013, 4. Yılında hem anıldılar, hem de Katliamda işbirlikçi devletler protesto edildiler.

Sariya Kadın insiyatifi, Esslingen- LimArin Kadın meclisi ve Stuttgart-Şehit Meryem Kadın insiyatifi 9 Ocak 2017’de Stuttgart’ta ortak Protesto eylemleri yaptılar. İlk eylem ile Stuttgart Berlinerplatz meydanındaki Fransız Konsolosluğuna protesto amaçlı olarak, bir grup kadın tarafından siyah çelenk bırakıldı.
Üç kadın meclis ve insiyatifinin birlikte düzenlediği ikinci mitinge, Sosyalist Kadınlar Birliğide katılarak destek verdi. Lautenschlagerstrasse’de yapılan mitingde sık sık üç devrimci kadının büyük pankartını açarak ‘’Şehit Namırın ve Jin Jiyan Azadi!’’ sloganları atıldı. Şehitlere anısına yapılan bir dakikalılk saygı duruşundan sonra yapılan könuşmada ‘’Sara partinin kuruluşunda yer alan arkadaşımızdı. Fidan arkadaş ise Avrupa’da Kürtlerin dili oldu. Her yerde kürtlerin diplomasi çalışmalarını yürüttü. Leyla arkadaş da gençlik çalışanıydı. Her üç arkadaşımız birlikte katledildiler; şehit düştüler. Bu arkadaşlarımız bütün ruh, can ve güçleriyle devrim çalışmalarda yer aldılar, öncülük yaptılar. Onun için, bizler onların öğrencileri olarak Leyla, Fidan ve Sakine’nin yolunda yürüyüp, devrimci mücadelelerini yürüteceğiz. Biz günlük yaşamımızda Sakine, Leyla ve Fidan’ı ve diğer şehitlerimizi yaşatarak, onların mücadelesini yürütüp, büyüteceğiz!’’ denildi.
Ardından Paris Katliamına dair CENİ Kürt Kadın bürosunun, 4. Yılında Sara, Rojbin ve Ronahi’nin katledilmesi, şehit olmalarına dair bildirisi okunup, dağıtıldı. ‘’Unutmayacağız, Unutturmayacağız. Adalet talep ediyoruz!’’ denildi. Ardından Sosyalist Kadınlar Birliği temsilcisi tarafından bir konuşma yapılarak Sakine, Fidan ve Leyla üç kuşaktan, devrimci Kürt Kadınlar… Biz kadınlar, bir sabah yitimi gibi kaybettiklerimizin matemine bürünmüyoruz. Biz Kadınlar, sokak sokak büyüyen eylemlerimizle, şehir şehir, ülke ülke kadın katliamlarına karşı kapı eşiklerini dövüyoruz… Paris katliamında adalet talebimiz hala sokaklarda yükseliyor. Dürdüncü yılında Paris katliamının faillerinin açıklanması ve adaletin sağlanması için, Türkiye ve Kürdistan’da süren katliamlara güçlü bir ses olup, hayır demek için, Avrupa’da yaşayan tüm göçmen kadınları sokaklarda sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz dendi.
Miting sürekli tekrarlanan ‘’Jin Jiyan Azadi! ve ’Şehit Namırın!!!’’ sloganlarıyla sona erdi.