3. Almanya SKB Kongresi Utamara Kadın Buluşma merkezinde gerçekleştirildi

3. Almanya SKB Kongresi Utamara Kadın Buluşma merkezinde gerçekleştirildi

 

LINZ (13.04.2015)- Sosyalist Kadınlar Birliği Almanya iki günlük kongre ve kadın eğitimlerini başarıyla tamamladı.

” Rojava Kadın Devriminin Sıcaklığı ile Kongremize Hoşgeldiniz” pankartında Rojava’da şehit düşen kadınlar, salonda Roza Lüxsenburg, Şengül Boran, Tuğçe Albayrak, Özgecan Aslan’nın resimleri bulunuyordu.

11 Nisan’da Kongre açılışında yapılan konuşmada ” 3. Kongremizin başarılı geçmesi dileği ile 2014- 2015 yılında siyasal ve örgütsel faaliyetimizi masaya yatıracağız, devrimci sonuçlar çıkaracağız. 2015- 2016 yeni dönem için kadın mücadelesinin önemli kararlarını alıp yürüyeceğiz” denildi. Konuşmanın ardından İvana Hoffmann, Sibel Bulut, Arin Mirkan, 3 nisanda ölümsüzleşen Şengül Boran ve kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirmiş tüm kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuna duruldu.

Divan seçimi, görev bölüşümü ve kongre akışına dair bilgi aktarıldı. Konuk konuşmacıların yer aldığı bölümde Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok dönemin ihtiyaçlarına yanıt olan bir konuşma yaptı.

” Kadın cinayetleri Türkiye’de, Avrupa’da, dünyada devam ediyor. Özgecan cinayetinde yüzbinler, kadınlar sokaklarda hesap sordu. Cinayetler kaderimiz değildir. Güçlü bir kadın isyanı, özsavunma ile yanıt verildi. SKM olarak bir çok alanda öncülük etmeye çalıştık. Protestolarla değil kızıl sopalıları devreye soktuk. Bu kadınlarda özgüven yarattı. Binlerce, yüzlerce kadın silah kullanıyor, komutanlaşıyor, metropollarda kendi çözümünü bulacaktır. Erkek egemen kapitalist sistemde kadınlar 21. yüzyılda kadın devrimi hattından yürümeye ihtiyacımız var. Avrupa ülkelerinde kadınların öz savunmalarını geliştirmelidir. Rojava’da kadın devrimi yaşanıyor. Kadın aklı iradesi ile devrimi inşa ediyorlar. Saryalar, Arinler devrimin kazanımı için adlarını tarihe geçtiler. Bu devrim büyüyorsa kadınların alınteri var. 21. yüzyılı kadınsız olmayacaktır.

Tutsak kadın yoldaşlarımızın emeği var. Onlarda kalemleriyle, ödedikleri bedellerle özgürlük mücadelesine çok şey kattılar. Ivana yoldaş Avrupa’da iyi bir örnektir. Kendisini feda edenlerin bıraktıkları mücadeleleri büyütmeliyiz. Genç kadınlarla SKB’miz buluşmalıdır. Seçimlerin içersindeyiz. Kadınların sürecin aktif bileşeni olacagına inanıyoruz. Akp ilk defa hazırlıksız girdi bu sürece. AKP’nin tabanını kuşatmaya ihtiyacımız var. Çünkü AKP kadın tabanı üzerinden yürüyor.

Seçimleri kazanacağız. Kadın adayların etrafında güçlü bir seçim çalışması yürütmeliyiz.” dedi.

UTAMARA adına yapılan konuşmada, ” 3. Kongrenizi Utamara’da yaptığınız için çok memnunuz. Kadınlar arası dayanışmanın güçlendirilmesini, örgütlenmesini önemsiyoruz. Degişik halklardan kadınların birlikte olmasını önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl kadınlara ve halklara karşı saldırılar çok yoğundu özellikle Rojava’da. Kadınlar açısından bu mücadelede

önemli olan bu saldırılar karşısında acıları değil direniş hattınıda görebilmeli ve örebilmeliyiz. Kobane de yükselen kadın direnişini, devrimini daha fazla yükseltmeliyiz”

Faaliyet raporu kongre ile devam etti.

”Rojava, Şengal ve Kobane zaferinde Almanya’dan ne kadar ses olabildik?

Sorularına Kobane direnişi ve işgallerde SKB’nin pratiği gündemleştirilerek yanıtlar verildi.

Kobane ile dayanışma için SKB kumbaraları, yemek masaları devreye sokuldu. Esnaf ve ev ziyaretlerinde bağış toplandı. Almanya genelinde toplam 6000 Euro Heyva Sor’a SKB adına teslim edildi”   ”Kobane, Suruç ve Amed’e SKB’ nin Heyet ziyaretilerinden, ilk Suruç ziyareti, Almanya’dan yola çıkan SKB, AGİF, YS kurumların organizasyonu ile gerçekleştirildiği, İkinci Suruç ziyareti 8 Mart Dünya Emekçi Kadınların mücadele günü vesilesi ile ‘Dünya Kadın Yürüyüşü’ nin organize ettiği Kuzey Kürdistan daki 8 Mart Miting ve etkinlerine Avrupa SKB olarak katılmak, giderken Suruç ve Kobane’ye gitme kararının hayat bulduğunu belirtti.”8 Mart’ı Kürdistan’dan kadın devrimini selamlayarak karşıladık.” denildi.

Siyasal, örgütsel perspektifler ve görevlerimiz başlığında alınan kararlar şunlar.

Ermeni soykırımının 100. yıldönümü vesilesi ile ”soykırım ve kadınlar” gerçeği ile yüzleşmeye çağrı yapıldı. Süryani, Ezidi, Ermeni kadın örgütleri ile birlikte ortak hareket ederek süreci örgütlemek. Merkezi Avrupa bildirisini, soykırımlarda kadınları eylemlerde resmetmek, panel vb sempozyumlarda soykırımlarda kadınları mutlaka konunun özel başlığı haline getirmek, devletlerin, kişilerin, toplumun, erkek egemen sistemin soykırımlarla yüzleşmesini sağlamak.

1 Mayıs ve kadınlar. Eşit işe eşit ücret talebinin öne çıkartılması, işçi kadınlara ulaşmak, fabrika önlerine bildirilerimizle gitmek, Almanya’da sokaklarda, meydanlarda İvana Hoffman’ı işçi kadınlara anlatmak ve onun resmini 1 mayıs alanlarında taşımak.

Seçimler ve kadınlar

Ergenekon davasnın bereat ile sonuclandırılması, AKP’nin kontrgerilla generalleri ile ortak saldırı planları içinde olduğunu gösterdiğini, Kürdistan’da askeri operasyonlar, çözüm sürecine dair adımların atılmaması oyalama taktiği önümüzdeki dönemin biz kadınlar için zorlu geçeceğinin altı çizilmiştir. Seçimlerin kadın özgürlüğü, eşitliği ve mücadelesi açısından önemlidir denildi. Merkezi seçim bildirimizin çoğaltılması, forum yapmak, düğünler, parklar bir çok alanı seçim çalışmaları için değerlendirmek. Kadın kitlelerine gidiş temposu oldukça düşük bunu arttırmak, ortak seçim deklarasyonu kadın örgütleri ile kamuoyuna açıklamak, seçimler ve kadın panelleri yapmak, Alevi derneklerini özellikle degerlendirmek, medyayı, basını kullanmak biçiminde çalışmanın yönü belirlendi.

G- 7 protestoları. Münihte yapılacak olan eylemlerin imzacısı olmak, bir kaç günlük kamp ve sokak ayagının militan bir bileşeni olmak kararlaştırıldı. Kampta 3 günlük SKB çadırı açılacak.

Öz savunma ve kadınlar 

Emekçi bir kadın olan Nevin’in bir eyleminin bir öz savunma olduğu, köy meydanına atılan tecavüzcünün kafasının ataerkilliğe bir meydan okuma, ikiyüzlü namus anlayışına karşı bir isyanın kendisi dendi. Nevin’e verilen müebbet hapis cezası ile kapitalist erkek egemenliginden adalt beklenemeyeceği, kızıl sopalı kadınlar, İŞİD cellatlarına karşı YPJ’nin silahlı öz savunma gücünün güzel bir örneği olduğu bizimde Avrupa’da kadın inisiyatifini bu alanda gerçekleştirmek gerektiği aktarıldı.

Tuğçe Albayrak davasına sahip çıkacağız

24 Nisanda Darmstadt kentinde gençlik mahkemesinde görülecek davaya SKB’nin katılımıyla sınırlandırılmaması, kadın örgütleriyle ortak çağrıların yapılması kararlaştırıldı.

Rojava kadın devrimini sahiplenmek

Şengal, Kobane SKB kampanyasının devam ettiği, Suriye, Irak, İran gibi ülkelerde Amerikan vb emperyalistlerin ilişkilerini yeniden gözden geçirerek düzeltmeye çalıştığını, İŞİD, Türkiye sömürgeciliği de dahil Rojava devrimine tahammül etmemeye devam edeceklerini, Rojava kadın devriminin daha acil dayanışmaya ihtiyacının oluğu belirtildi. 6 Haziranda Rojava ile dayanışma festivaline katılım sağlanacak, Kobane’de hastane yapımına gidecek kadınlar kentlerden belirlenecek, maddi destek toplanacak, SKB’nin merkezi açıklaması ile bu hastane projesine imzamız atılacak, merkezi kampanyanın materyalleri kullanılacak, seçim çalışmaları ile iç içe bir faaliyet olarak götürülecek.

Örgütsel alanda çıtayı yükseltmek. Tüm bu siyasal gündemler etrafında kadın rengini, dilini, taleplerini yansıtmak, geniş işçi, emekçi, genç kadınlarla buluşmak oldukça mümkünken bu durumu çok iradi bir biçimde değerlendirmek, SKB çalışma gruplarını olmayan yerlerde kurmak, bu gündemler etrafında kadın eğitimlerini gerçekleştirmek, kadın şenlikleri, vb sosyal, kültürel alanlara dairde yol almak, üyelik kampanyasını pratikleştirmeye ihtiyacının olduğunun altını çizdi.

Yeni dönem SKB yönetimi

Başaracağız, kazanacağız diyen SKB üyeleri, kongrede yeni yönetimi seçerek mücadeleye dair kararlarını hayata geçireceklerinin sözünü verdiler.

KADIN EĞİTİM ATÖLYELERİ YAPILDI

11 Nisan da sabah ”Kadınlık hallerimize karşı mücadele” tartışıldı. Kadınlık hallerimize karşı mücadele cins bilinci edinmek, kadın devriminin isyancı kadınların bir parçası olmak için önemli olduğu örnekleri verildi. Akşam ise ” Kobane ve Suruç izlenimleri” ile canlı anlatımlarla dikkatler bir kez daha Rojava’ya çekildi.

12 Nisan da ” Seçimler ve Kadın, SKB’nin Rolü” başlıkları etrafında tartışmalar genel seçim çalışmaları içersinde SKB’nin ve kadın taleplerinin görünür olması dendi.