500 Haftadır Gözaltında Kayıplar Mücadelesini sürdüren Cumartesi Annelerini Selamlıyoruz!

500 Haftadır Gözaltında Kayıplar Mücadelesini sürdüren Cumartesi Annelerini Selamlıyoruz!

 

BERLİN (23.10.2014)- ICAD, Cumartesi Annelerinin 500. haftasında mücadelelerini selamlayarak, 25 Ekim 2014 günü her alanda sokağa çıkmaya ve kayıpların hesabını sormaya çağırdı.

Konuyla ilgili ICAD Uluslarası Büro’nun yayınladığı açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

1990’lı yıllarda Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında faili meçhul cinayetler, işkencede katletmeler, gözaltında kaybetme saldırıları yoğun bir şekilde devlet tarafından uygulandı.

Tarihler 21 Mart 1995’i gösterdiğinde faşist diktatörlüğe karşı mücadele içinde olan Hasan Ocak, İstanbul’un Gazi semtindeki ayaklanmanın ardından polis tarafından kaçırıldı ve gözaltında kaybedildi.

Hasan Ocak’ın yoldaşları ve ailesinin kamuoyu yaratan etkili mücadele sonucunda 17 Mayıs 1995’de Hasan Ocak’ın cansız bedenine ulaşmaları, Türk devletini suçüstü yakalamış ve önemli oranda teşhir etmişti. Hasan Ocak Kampanyası, gözaltında kayıplara karşı örgütlü mücadelenin, Cumartesi Annelerinin ortaya çıkmasının da fitili olmuştur.

Hasan Ocak’ın bulunmasının ardından, devletin kaybetme saldırısına karşı 27 Mayıs 1995’te İstanbul Galatasaray Lisesi önünde başlatılan ve her Cumartesi “Failler Belli, Kayıplar Nerede” şiarıyla yapılan oturma eylemi, bu hafta 500. kez yapılacaktır.

Cumartesi Anneleri devletin aylarca süren yoğun saldırıları sonucu 1999 yılında eylemlerine ara vermek zorunda kaldılar. Gözaltında kaybedilen binlerce insanın akıbeti ortaya çıkarılmadığı için, 2009 yılında tekrar oturma eylemlerine başladılar ve her Cumartesi kararlıca eylemlerini sürdürmektedirler.

500 haftadır “Kayıplarımız Nerede” diye sormakta, faillerin yargılanmasını istemekte ve Gezi’den Roboski’ye, Davutpaşa’dan Soma’ya, Şengal’den Kobani’ye yapılan katliamların hesabını sormaktadırlar.

Her Cumartesi kayıp dosyalarını açıklayan, tanıklarıyla açıklamalarda bulunan, sorumluların adlarını açıklayan ve kamuoyunu gözaltında kayıplar hakkında bilgilendiren Cumartesi Anneleri, tüm baskılara rağmen sürdürdükleri bu uzun soluklu mücadeleleriyle, tarihte bir direniş abidesi olarak yerlerini almışlardır.

500. Haftasında Cumartesi Annelerinin bu kararlı ve yorulmaz mücadelelerini selamlıyoruz.

ICAD, Türkiye ve Kürdistan’da devletin gözaltında kaybetme saldırısını püskürten, gerileten, gözaltında kayıpların akıbetinin ortaya çıkarılması ve sorumlulardan hesap sorulması için yürütülen bu onurlu mücadelenin uluslararası alanda sesi olmaya devam edecektir.

ICAD, 500. haftasında direnen Cumartesi Annelerinin mücadelesini selamlamak için 25 Ekim 2014 günü her alanda sokağa çıkmaya ve kayıpların hesabını sormaya çağırmaktadır.

ICAD

Uluslararası Büro

images