8’inci Londra Kürt Film Festivali başlıyor

8’inci Londra Kürt Film Festivali başlıyor

LONDRA (12.11.2013)- 15-24 Kasım tarihleri arasında Hackney Picture House ve Westbourne studios sinemalarında düzenlenecek 8. Londra Kürt Film Festivali sinema severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Aralarında Reha Erdem’in Jin filminin de bulunduğu 23 uzun metrajın ve 45 belgeselin gösterileceği 8. Londra Kürt Film Festivali’nde belgeseller arasında Rojava teması öne çıkıyor.

 

Avrupa’nın en büyük Kürt film festivali olarak anılan festivalde bu yıl aralarında Rojava’yı konu alan yapımların da bulunduğu 23 uzun metrajlı, 45 belgesel ve 50’ye yakın kısa film gösterilecek.

 

Festivalde uzun metrajların yönetmenleri ve yapımcılarıyla filmlerinin gösteriminin ardından söyleşiler de düzenlenecek.

 

Filmlerin İngilizce altyazıyla gösterileceği festivale farklı dillerde çekilmiş filmler katılıyor: Kürtçe’nin Kurmancî ve Soranî lehçeleri, Türkçe, Arapça, İngilizce.

 

Festivalde bu yıl iki yarışma yer alıyor. Biri Yılmaz Güney Kısa Film Yarışması, diğeri senaryo dalında.

 

Tertip Komitesi festivalin ana bir tema belirleyip o eksende bir içerikle gerçeklemediğini, ama toplumun değer verdiği her temayı festivale yansıtmayı hedeflediklerini, ancak Rojava’nın bu yıl öne çıktığını söylüyorlar.

 

Festivalde gösterilecek uzun metraj filmler arasında Reha Erdem’in Jin’i ve Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın çektiği Babamın Sesi, Hiner Saleem’in yönettiği, Korkmaz Aslan, Golshifteh Farahani ve Suat Usta’nın da rol aldığı My Sweet Paperland’i; belgeseller arasında God Doesn’t Make Mistakes, A Night And Day Before Departure, A Knock On The Door, Face Look, Fight Back, Gate of God gibi filmler bulunuyor.

 

Daha fazla bilgi için: http://www.lkff.co.uk/our-trailer/