ABDEM Almanya Dışişleri Bakanlığı İle Görüştü

ABDEM Almanya Dışişleri Bakanlığı İle Görüştü

Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi ABDEM’den bir heyet Almanya Dışişleri Bakanlığı ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Berlin (12.02.2016) – Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası Sorumlusu Dr. Thomas Kurz ile bir görüşme gerçekleştiren ABDEM heyeti, Almanya’nın Türk Devleti ile ilişkilerini eleştirdi. Alman devletinin sessizliğinin Kürdistan’daki savaşa ve katliamlara onay ve destek anlamına geldiğini belirtti.

Yapılan görüşmede ABDEM’in Avrupa’da yaşayan farklı ulus, ulusal azınlık ve inançlardan Türkiye ve Kürdistanlıların en geniş birlikteliği olduğu belirtilerek, bu kadar geniş bir oluşum olarak Almanya’nın mevcut Türkiye politikasını kabul etmediklerini ve hızla değişmesi gerektiğini vurgulandı.

Türk Devletinin saldırı ve katliamları teşhir edildi

1 Haziran seçimleri sonrası AKP ve Erdoğan’ın başlattığı savaşta yaptığı katliamlar, demokratik hak ve özgürlüklere saldırılar, işkence, gözaltı ve tutuklamalar teşhir edilerek, Türkiye’nin faşist bir diktatörlükle yönetildiğini, Erdoğan ve AKP’nin IŞİD’in en büyük destekçisi olduğu ve Alman devletinin böylesi faşist, barbar bir devleti desteklemesinin, faşizme ve IŞİD’e destek anlamına geldiği belirtildi.

Görüşmede Alevilerin, Ezidilerin ve Hıristiyanların uğradıkları saldırılar ve katliamlara da vurgu yapılarak, Almanya’nın mültecilerin Almanya’ya gelişini engelleme adına Türk devletine sunduğu desteğin daha fazla mülteci göçüne yol açacağı vurgulandı.

Almanya’nın Türkiye’ye karşı derhal tavır almasını ve Türkiye’ye silah sevkiyatının derhal durdurulmasını isteyen heyet, Türk devletinin Kürdistan’da uyguladığı katliamlara karşı sessizliğe son vermesi ve katliamlara karşı tavır alması talep edildi.

Bakanlık Türkiye Masası Şefi Türkiye’yi eleştirdiklerini iddia etti

Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası Şefi Dr. Thomas Kurz ise, kendisinin de geçen yılın Ağustos ayına kadar Türkiye’de görev yaptığını, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Almanya’nın sık sık yapılan görüşmelerde kaygılarını dile getirdiğini belirtti. Ankara’dakileri açıktan eleştirip kızdırmak yerine, farklı düzeylerde yapılan karşılıklı görüşmelerdeki eleştirilerinin daha etkili olacağını düşündüklerini ifade etti. ABDEM heyeti ise, bu tutumu eleştirdi ve açıktan tavır alınmasını istedi.

Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi’nden (ABDEM) adına görüşmeyi yapan heyette, NAV-DEM Eşbaşkanı Yüksel Koç, NAV-DEM Berlin Meclisi üyesi Ali Süsem, Dest-Dan Kürt Kadın Meclisi adına Yasemin Bilgin, Êzidi Federasyonu Eşbaşkanı Yılmaz Günay, Berlin Alevi Toplumu Başkanı Halit Büyükgöl , Asuri-Süryani Berlin Toplumu üyesi Dr. Kouriyhe Yousef, DIDF adına Kamer Arslan ve AGİF adına Baki Selçuk yer aldı.