Açlık grevleri 1 Mart’ta tüm cezaevlerine yayılıyor

Açlık grevleri 1 Mart’ta tüm cezaevlerine yayılıyor

PKK ve PAJK’lı tutsaklar, 1 Mart’ta tüm zindanlarda tecrit kırılana kadar açlık grevine girileceğini duyurdu. Tutsaklar, “Yükselen direnişimize ses olun, faşizmi yıkalım” çağrısında da bulundu. MLKP dava tutsakları da, tecridin kaldırılması için açlık grevi yapan Leyla Güven ile dayanışmak için 1-15 Mart tarihleri arasında açlık grevi yapacağını duyurdu.

26 Şubat 2019 – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 111 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in yanı sıra 67 farklı cezaevinde kalan 331 tutuklu ve hükümü açlık grevinde. Yine Hewlêr, Strasburg ve Galler’de başlatılan eylemler de devam ediyor.

Süren bu eylemler ve kamuoyundan yükselen tepkilerine rağmen hükümet cephesinden bu zamana kadar bu yönde bir adım atılmış değil. Hükümet bu tutumunu sürdürürken, açlık grevindeki PKK’li ve PAJK’lı tutuklular adına Deniz Kaya bir açıklama yaptı.

‘DİRENİŞİMİZİ ZİNDANLAR OLARAK DAHA DA GÜRLEŞTİRİYORUZ’

Yaptığı açıklamada eylemlerinin gerekçelerini daha önce tüm dünyaya deklere ettiklerini belirten Kaya, “Önderliğimiz üzerindeki tecrit kalkmayana kadar, özgür yaşam ve çalışma koşulları sağlanmayana kadar bir adım bile geri atmayacağız. Şuan 67 cezaevinde 331 arkadaşımız ile süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemini inançlı, kararlı ve iddialı bir şekilde sürdürmekteyiz. 8 Kasım’da Hakkari Milletvekili olan Leyla Güven yoldaşın başlattığı eylem, dışarıda kararlıca sürdürülüyor. Kürdistan parçalarında ve Avrupa’da eylemler kararlıca sürdürülüyor, halkımız direniyor, özgürlük hareketi direniyor, zafer çizgisinde başaracağımıza olan inançlar büyüyor. Faşizme karşı direnmekten başka bir alternatifimiz yok! Bu sebeple direnişimizi zindanlar olarak daha da gürleştiriyoruz. Direniş ateşimizle faşizmi yakacak ve yıkacak, bilinç ve kararlılıkla eylemimizin niceliğini ve niteliğini yükseltiyoruz” diye belirtti.

‘HERKESİ TECRİDİ KIRMAK İÇİN DİRENMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Kaya, bu doğrultuda eylemlerinin 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılacağını duyurdu. Kaya, aldıkları kararların gerekçelerini şöyle ifade etti:
“1 Mart itibariyle Kürdistan ve Türkiye zindanlarında bulunan PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar olarak, tüm zindanlarda eş zamanlı olarak süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine gireceğimizi bildiriyoruz.

“1 Mart’ta tüm zindanlar olarak başlatacağımız süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemimiz tecrit kırılana kadar devam edecektir. Önderliğimiz dışında hiç kimse yürütülen direnişimizden bizi vazgeçiremez. Önderliğimiz üzerindeki tecrit devam ettikçe, direnişimiz devam edecektir. Bu minvalde tüm demokrasi savunucularına, aydın, yazar, akademisyenlere ve sivil toplum kuruluşlarına çağrımızdır; Yükselen direnişimize ses olun. Faşizmi yıkalım, özgür ve onurlu bir yaşamı hep birlikte örelim. Eşit ve özgür bir yaşamın önünde engel teşkil eden AKP-MHP faşizmine karşı direniyoruz. Önderlik üzerindeki tecrit herkes üzerindedir. Herkesi tecridi kırmak için direnmeye çağırıyoruz.”

MLKP dava tutsakları 1 Mart’ta açlık grevine başlıyor

Tüm hapishanelerde bulunan MLKP dava tutsakları, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için açlık grevi yapan Leyla Güven ile dayanışmak için 1-15 Mart tarihleri arasında açlık grevi yapacağını duyurdu.

25 Şubat 2019 – Türkiye ve Kürdistan’daki hapishanelerdeki Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) davası tutsakları, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevine destek için 15 günlük açlık grevine başlayacağını duyurdu.

Tüm hapishanelerde bulunan MLKP dava tutsakları yaptıkları açıklamada, “Leyla Güven’in onurluca sürdürdüğü mücadeleyi birkez daha selamlıyoruz. Leyla Güven’in açlık grevine başlayarak çaktığı kıvılcım meşale olup elden ele dolaşıyor. Talepleri devletin tüm engelleme ve sesini kısma çabalarına rağmen geniş kesimlerce sahiplenildi. Leyla Güven ile dayanışma insiyatifleri kuruldu” diye kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Biz MLKP dava tutsakları olarak Leyla Güven’in haklı ve meşru talebi olan Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebini sahipleniyoruz.

“Leyla Güven’le dayanışmak için tüm hapishanelerde bulunan MLKP dava tutsakları olarak 1-15 Mart tarihleri arasında 15 günlük açlık grevine gireceğimizi duyuruyoruz. Leyla Güven haklıdır tecrit kaldırılmalıdır!”

Açlık Grevleri: DOSYA