ACTİT 29.kongresini yaptı

ACTİT 29.kongresini yaptı

Fransa’da göçmen işçi ve emekçilerin eşit sosyal-siyasal hak mücadelesini örgütleme perspektifi ile var olan ACTİT 29.Kongresini ACTİT lokalinde 28 Ekim Pazar günü gerçekleştirdi. Kongrede Avrupa’da yükselen ırkçılık ve faşizme karşı mücadele perspektif ve görevleri tartışılarak gelecek sürece yönelik hayata geçirilmesi hedeflenen programların çerçevesi çizildi.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’na (AvEG-Kon) bağlı olarak çalışmalarını yürüten-Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) 29. kongresini Paris’te ACTİT lokalinde gerçekleşirdi.

Dernek kurucu üyelerinden Mehmet Beşgen, Müslüm Akyol, Hasan Kömürcü şahsında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından divan seçimi yapılarak kongre başladı.
Kongreye AvEG-Kon eş başkanı Birsel Ocak, HDK-F eş sözcüsü Güle Çaylak ve HDK-A eş sözcüsü Asiye Güden katılarak birer konuşma yaptı.

AvEG-Kon Eşbaşkanı Birsel Ocak, yaptığı konuşmada geçilen önemli siyasal sürece değinerek 29 yıldır Türkiye ve Fransa siyasi gündeme karşı direniş tavrı gösteren güç ve irade olan ACTİT’i selamladı. Faşizmin tüm kurum ve kuruluşlara yönelik saldırıların yoğun olduğu ve faşizmin yükseldiği böylesi süreçlerde ACTİT’li olmanın önemine ve farklılığına vurgu yaptı.

Ocak; AKP ve MHP faşist gerici koalisyonun politikalarının izdüşümünün Avrupa topraklarından yaşandığını ve bunun gazeteci Adil Demir’in tutuklanması ve Adil Yiğit’in Alman devleti tarafından sınır dışı edilme kararında görüldüğünü söyledi. Ocak’’ bu nedenle her alanda dayanışma içinde olmak faşizme karşı tavırdır’’ dedi.

HDK- A eş sözcüsü Asiye Güden Türkiye ve Kürdistan’daki faşist saldırılara ve ACTİT’in mücadeledeki rolüne değindi. Güden’’ Avrupa’da muhalif örgütlenmelere yönelik saldırı ve kriminilaze edilmesi genel bir politikanın ürünüdür. Emperyalist ülkelerin yaptığı işbirliği ve pazarlıklar sonucudur. Bu saldırılara karşı yanıtımız direniş ve mücadele olmalıdır’’ diyerek kongreyi selamladı.

Konukların konuşmasının ardından ırkçılığa karşı mücadele ve görevlerimiz üzerine hazırlanan tebliğ sunularak tartışmaya açıldı. Tebliğde; Fransa’da gelişen kurumsal ırkçılık ve Fransız halkının etkisinde olduğu ırkçılık, istatistik verilerle aktarıldı. Sonuç olarak ‘’Dünyanın her yerinde olduğu gibi Fransa’da da ırkçılığın yükselişe geçtiği bu dönemde, halkların kardeşliğini savunmak, işçi sınıfı ve ezilenlerin kapitalizme karşı ortak mücadelesinden geçtiği bir kez daha çıkarmaktadır. Yerli ve göçmen işçi sınıfı ve emekçilerin sermayeye karşı ortak mücadelesi ancak ırkçılığı durduracaktır’’ denildi.

Bir yıllık faaliyet raporunun sunumu ardından delegeler eleştirilerini yönelterek gelecek sürece yönelik önerilerini sundu. Mali raporun aklanmasının ardından ve dilek temenniler sunuldu.
Beş asil iki yedekten oluşan ACTİT yeni yönetim kurulu belirlendi.
Kongre ACTİT kızıl tilkiler grubunun küçük üyeleri tarafından şiir okunması ve Çav Bella marşının söylenmesi ardından sonlandı.