ACTIT üyeleri Fransa seçimlerini tartıştı

ACTIT üyeleri Fransa seçimlerini tartıştı

PARİS(16.01.2017)-Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) üyelerinin rutin olarak gerçekleştirdikleri üye toplantısında yönetim kurulu faaliyetleri ve çalışmaları konuşuldu. Fransa’nın sıcak gündemini oluşturan cumhurbaşkanlığı ve sonrası yapılacak genel seçimler üzerine politikalar konuşuldu.
WhatsApp Image 2017-01-15 at 21.35.42ACTİT salonunda bir araya gelen üyeler devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından, kurumun komisyon tanıtımı ve yönetim kurulu çalışmalarını içeren sinevizyon gösterimi yapıldı.
ACTİT Yönetim Kurulu adına yapılan sunumda; kongrede alınan kararlar ve gelinen aşama hakkında bilgi verildi. Yapılan faaliyetler ve programlaştırılan ve yapılması gerekenler sıralandı.
Üye toplantısında, HDK-A, OHAL, SEÇİMLER ve Komisyonlar tartışmanın ana çerçevesi oldu.
Fransa gündeminin kilitlendiği cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar, partileri ve programları ile birlikte, mültecilere yönelik politikaları, vaatleri hakkında konuşan üyeler fikirlerini beyan ettiler.
Emperyalist -kapitalist Fransa devletinin işgalci, baskıcı, mülteci, işçi ve emekçi düşmanı politikalarının 2017 yılında nasıl gelişeceği üzerine konuşulurken, bazı adayların pratik duruşları ile söylemler arasındaki çelişkiler örneklendirildi.
‘’Manuel Vals ‘’El khomri’’ yasasını hayata geçirmek için bizzat başvurduğu 49,3 yasasının aslında gerekli olmadığını ve kaldırılabileceğini belirtiği,
İktidarda olan sözde sosyalist parti adaylarının uyguladıkları kriz ve OHAL politikalarının sorumluluğunu almadan mesai saatlerinin kısaltılması, işsizliği azaltma gibi vaatleri ile kaybettikleri prestijlerini kazanma arayışında oldukları,
Faşist Le PEN seçim çalışmalarında mültecileri hedef almaya devam etiği, Fillon’un liberal kanadın temsilcisi olarak bilinçli bir şekilde öne çıkarılmaya çalışıldığı,
Sol Blok’un ise ortak aday çıkarma konusunda görüşmelerine devam ettiği şeklinde ifade edildi.
ACTIT üyeleri;  işçi emekçi, mülteci dostu, özgürlük taleplerini savunan, cins eşitliğini gözeten, emperyalist savaş ve işgale karşı tavır alan ve kurumun politik taleplerini gözeten aday arayışlarını sürdürerek tavırlarını diğer DOST kurumlarla ortaklaştırma çabası içinde olacaklarını belirtiler.
ACTİT göçmenlerin ‘’seçme ve seçilme’’ talebini öne çıkararak 2017 yılda seçim faaliyetlerinin aktif bileşeni olmayı önüne hedef koyduğunu da ifade etti.
ACTİT bu yıl içinde düzenlemek istediği kültür ve sanat festivali üzerine nasıl bir yol alınacağı üzerine üyelerin fikirlerini aldı ve çalışmaları örgütleme üzerine bir plan oluşturdu.
Toplantı sonrası kolektif hazırlanan akşam yemeğinde siyasi gelişmeler üzerine sohbetlere devam edildi.