Adil Demirci’ye özgürlük!

Adil Demirci’ye özgürlük!

KÖLN (29.08.2018)- Adil Demirci’ye özgürlük eylemleri Köln’de devam ediyor. Adil Demirci’nin Köln’de yaşayan yoldaşları 19. Haftasını geride bırakırken, Demirci’nin derhal serbest bırakılması için yapılan destek açıklamaları da devam ediyor. Almanya Kızıl Yardım Örgütü 24 Ağustos tarihli “Adil Demirci Derhal serbest bırakılmalıdır” başlıklı açıklama yayınlayarak Türkiye’deki politik tutsaklara dikkat çekti.

Adil Demirci ve tüm basın emekçilerine özgürlük” eyleminin 19’uncusu Köln’de WDR televizyonu önünde gerçekleşti.

Almanya’nın Köln kentinde her hafta çarşamba günü olduğu gibi, bu haftada 19’cusu düzenlenen eylemde WDR televizyonu önünde Adil Demirci’nin ailesi ve arkadaşları tutsak basın emekçileri için özgürlük talep etti.

Adil Demirci ile Dayanışma Komitesi adına çıkan basın açıklaması okundu ve bildiriler dağıtıldı. “Adil sizin gibi bir Kölnlü, ama aranızdaki fark onun hapiste olması” denilerek açıklamaya başlanırken, eylem birçok insanın ilgisini çekti. İmza standına gelerek dayanışma amaçlı imza kampanyasını destekleyenler oldu.

19 HAFTADIR AYNI YERDE: ADİL DEMİRCİ’YE ÖZGÜRLÜK!

Demirci’nin arkadaşları adına yapılan konuşmadan tutsak gazeteci Demirci’nin yakın arkadaşı “Adil ile tanıştığımda 13 yaşındaydı. Nasıl büyüdüğünü gördüm. Birçok dili bilmenin ve iki kültüre sahip olmanın sevincini yaşadığını gördüm. Adil insanlara yardım ederdi, çünkü var olan adaletsizliği ve haksızlığı hiçbir zaman kabul etmezdi. Bizler, iş arkadaşları ve çalıştığı alanda yardım ettiği insanlar onun geri dönüşünü sabırsızlıkla bekliyor” dedi.

Eylemin sonunda ETHA çalışanı tutsak gazeteci Demirci’nin özgürlüğüne ve Almanya’ya gelişine kadar her çarşamba eylem düzenleneceği belirtildi ve bu eylemlere herkesin dayanışma göstermesi için çağırı yapıldı.

KIZIL YARDIM ÖRGÜTÜ: ADİL DEMİRCİ DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

Kızıl Yardım Örgütü’nün 28 Ağustos tarihli açıklamasında Adil Demirci’nin tutukluluk hali protesto edilirken, Türkiye’de bulunan politik tutsakların durumuna da dikkat çekildi. Açıklamada “ETHA çalışanı Meşale Tolu’nun serbest bırakılması ve Almanya’ya geri dönmesi ile birlikte, Adil Demirci’nin de derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı. Kızıl Yardım yönetim kurulu üyesi Heiko Lange Meşale Tolu’nun Almanya’ya geri dönmesinin diktatör Erdoğan’ın Amerika ile yaşadığı sürtüşmeden sonra Almanya’ya yakınlaşma çabasının da etkili olduğu ancak Meşale Tolu için yapılan eylemlerin asıl belirleyici olduğunu açıklamada ifade etti. Lange şu anki konjonktürün hükûmet üzerine baskı oluşturmaya elverişli olduğunun altını çizerek “Adil Demirci’nin ve diğer Almanya kökenli politik tutsakların derhal serbest bırakılarak Almanya’ya dönmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz” diye ekledi.