AGİF; 1 Kasım Dünya Kobane Gününde Sokakları Zapt Etmeye…

AGİF; 1 Kasım Dünya Kobane Gününde Sokakları Zapt Etmeye…

 

KÖLN (29.10.2015)- Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) yazılı bir açıklama yayınlayarak  başta kendisine bağlı kurumlar olmak üzere tüm göçmen emekçileri 1 Kasım’da binlerce bedelin ödendiği  Kobane zaferini sahiplenmeye, sokağa çıkarak devrimi büyütmeye çağırdı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz…

1 Kasım Dünya Kobane Gününde sokakları zapt etmeye…

Dünyada ezilen halkların yaşam mücadeleleri, saldırılara karşı direnmek ve özgürlük mücadelelerini nihai sonuca ulaştırma çabalarının bir tarihidir. Bu mücadele  deneyimleri bütün dünya ezilen halkları için hem bir umut hem de kendi savaşım güçlerine büyük bir katkıdır. İşte Kobane’deki direnişte tam da  dünyayı saran bir umutsuzluk dalgasına ve emperyalist dinci gerici güçlerin saldırılarına karşı en onurlu şekilde dik durmanın, bütün  bunları alt etmenin adı olmuştur.

Kobane zaferine, Rojava Devrimine sarılmamız onu sahiplenip büyütmemiz gerekiyor. Bu
gereklilik olduğumuz yerleri devrimcileştirirken, nerede olursa olsun faşizmin ve her türden gericiliğin eninde sonunda yenileceği konusundaki direngenliğimizi arttırmalıdır. Kobane sokaklarını DAEŞ’lilere dar  eden savaşçılar binlerce bedel ödedi. Bu bedel bütün insanlığın,  devrimci demokrat güçlerinde ortak bedelidir . Devrimci mücadele de bu  bedeli ödemek, bütün dünya ezilenlerinin boynunun borcudur.

Başta Türkiye de Erdoğan olmak üzere birçok ülkenin lideri Kobane’deki savaşın başlarında ”Kobane düştü” demeye başlamıştı. Türkiye ve  birçok emperyalist gerici devlet açık şekilde DAEŞ’e silah ve para  yardımlarında bulunuyordu. Böylesi bir şekilde dünyanın deyim yerindeyse  bütün topuna tüfeğine karşı direnişin ta kendisi olmuştur Kobane zaferi. Bu yüzdendir ki bütün dünya halkları, dünyanın neresinde olursa olsun sokaklarında Kobane zaferini duymuştur. Bir nebze de olsa  sahiplenmiştir. Düne kadar bölgedeki özgürlük mücadelesini yok sayan devletler savaşın komutanlarıyla görüşmek için sıraya girmiştir. Kobane, özgürlük mücadelelerinin, devrimin söz konusu olabileceği bütün sokaklarda, alanlarda zafere giden yolun bir kilidi olmuştur. Bugün dünya da kendine devrimciyim diyen, devrimi hedefleyen hiçbir halk Kobane Direnişini kendisine pusula olarak kullanmadan yolunda devam edemez.

Kobane devrimdir. Kobane umuttur. Kobane herkesin kendiyle yüzleşmesidir.

1 Kasım Dünya Kobane Gününde sokağa çıkmak, Kobane zaferini ve Rojava  devrinin sadece anımsamakla kalmayıp, devrimi ve zaferi hem kutlamamak hem de sorulacak hesaba dair sorumlulukları hatırlamak gerekir.

AGİF olarak bütün halklarımızı 1 Kasım’da binlerce bedelin ödendiği  Kobane zaferini sahiplenmeye çağırıyoruz. Sokağa çıkmalı sloganlarımızla, eylemlere katacağımız yeni insanlarla devrimi  büyütmeliyiz

Yaşasın Kobane zaferimiz
Yaşasın Rojava Devrimimiz

PDF olarak aç:

AGIF 1 Kasim 2015 Kobane Bildirisi