Almanya SKB’den 25 Kasım Eylemleri Ve Hazırlıkları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Almanya SKB’den 25 Kasım Eylemleri Ve Hazırlıkları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

BERLİN (24.11.2014)-  SKB’ nin bu yıl “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü” vesilesiyle belirlediği “Savaşa, Şiddete Karşı İsyan, Barikat ve Örgütlenmeye!” şiarıyla hareket eden Almanya  SKB, bir çok kentde 25 kasım eylemlerine katılmaya ve  faaliyetlerine devam ediyor.

Nürnberg’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yürüyüş 

Nürnberg’de 22 Kasım Cumartesi günü kadınlar , kadına yönelik şiddete karşı sokaklardaydı. Nürnberg kadın platformu bileşenlerinin yaptığı çağrıya yaklaşık 150 kişi katıldı. Kadınlara, militarizme ve kadına yonelik hertürlü şiddete karşı örgütlenmeye ve özgürlük mucadelesine katılma çağrısı yapıldı. Kadınların gündemi  Şengal ve Ukrayna’daki kitlesel kadın tecavüzü ve katliamlardı. Etkinlikte,  Frankfurt da iki erkeğin saldırısı sonucu komalık olan Tuğçe adlı kadın için de konuşma yapılarak Tuğçe’nin biran önce aramıza katılması istendi. Nürnberg’de ilk defa şiddete karşı ortak eylem yapan kadınlar bayraklar, pankartları  ve dövizleri ile ilgi çektiler . Eyleme çağrı yapan SKB Nürnberg, Medya Volkshaus ve Yeni Kadın konuşmalar yaparak günün önemine ve Ortadoğu’daki kadın direnişine de dikkat çektiler. Yürüyüşe MLPD’de  de destek verdi.

Köln Kadın Mücadele Platformu bileşenlerinden 25 Kasım Yürüyüşü

Köln’de 22 Kasımda Kadınlar, Köln Kadın Mücadele Platformu bileşenlerinin her yıl olduğu gibi bu yılda 25 Kasımda uluslararası Kadına yönelik şiddete karşı sokaklara çıktılar. Eyleme, kadın şiddetine hayır sloganlı pankart üç dilde hazırlanarak açıldı ve yürüyüş boyunca taşındı. Katılan diğer kurumlar kendilerini ifade eden pankartlarını  flamalarını açtılar.  Kürt kadın hareketi de eylemde yerini aldı. Kadınlar, yöresel muzik aleti olan tefi  ile bütün yürüyüş  boyunca  korteje canlılık ve renklilik kattılar.   Mikrofondan yapılan konuşmalarda  Savaşa ve şiddete karşı 25 Kasımın mücadele günü olduğu belirtilerek isyana çağrı yapıldı.  Coşkulu yürüyüşe 300 kişi katıldı.

Yürüyüşte ayrıca Rojava ve Kobane devrimi selamlandı, Rojava kadın devriminin kadının yeniden varoluşu olduğu vurgulandı.  Eyleme, Sosyalist Kadınlar Birliği, Yaşam Evi , Yeni Kadın , Young Struggle, ADHK, Kürt Kadın Örgütü, Rebell, Rote Aktion , Antifa ve  MLPD Courage katıldı.  Eyleme kendi pankartları ve bayraklarıyla katılan kadın Kurumları dövizlerde taşıyarak birer konuma gerçekleştirdiler.

IMG-20141122-WA0022-2

Bielefeld’de  Ezidi Kadın Meclisleri 25 Kasım  Yürüyüş düzenledi

Bielefeld’e 22 kasım da  Ezidi Kadın Meclislerinin düzenlediği 25 Kasımla ilgili  yürüyüşe 700′e yakın kişi katıldı. SKB ve AGiF’inde bayrakları ile katıldığı yürüyüş Rathaus önünde başlayarak yürüyüş boyunca Kürtçe, Türkçe, Almanca konuşmalar yapılarak devam etti. Ezidi Kadın Meclisi  temsilcisi konuşmasında Şengal’de yaşanan kadın kırımını, tecavüzleri zulmü anlatarak sessiz kalmayacaklarını, Şengali, Ezidi ve bölgede ISID e karşı direnen  halkları sahipleneceklerini haykırdılar. Geçtiğimiz aylarda Kobane’nin Suruç sınırına giden heyetde, SKB Almanya adına katılan temsilcinin yaptığı konuşmada 25 Kasımın anlamı ve Kürdistan’da , Kobane ve Şengal’de yaşanan kadınlar üzerindeki vahşet dile getirildi.  Dünyada emperyalistlerin öğütledikleri kirli savaşlarda kadınların her zaman savaş ganimetleri olarak paylaşıldığına dikkat çekilerek, Rojava devriminin bir “Kadın  Devrimi”  olduğu vurgulandı. 25 Kasım günü saat 17.00 de yapılacak olan ve Alman sendikalari ile bir cok kadın örgütünün katılacağı yürüyüse çagrı yapıldı.

IMG-20141122-WA0016

Stuttgart Winnenden Alevi Derneği’nde  25 Kasım Paneli

Almanya’nın Stuttgart kentine yakın Winnenden Alevi Derneğinde, 60 kadının katıldığı 25 kasım konulu bir panel düzenlendi. 23 kasım pazar günü Winnenden kadın komisyonu ve SKB’ninde içinde yer aldığı Kobane ile Dayanışma Kadın İnisiyatifinin birlikte örgütlediği panele bölge Alevi dernekleri platformundan kadınlar’da katılım sağladı. Panel, Winnenden Alevi derneği başkanı Hamide Kocabaş’ın kısa açılış konuşmasının ardından tüm kadınları, erkeğin ve devletin şiddetinden dolayı yaşamını yitiren kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuna davet etmesiyle başladı.

SKB adına yapılan konuşmada şiddetin tarihi, dünyada, Avrupa, Almanya, Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğuda kadına yönelik şiddetin tablosu çizildi. Kadınlar örgütlü, birleşik  ve  sosyalizm mücadelesine çağrıldı. Rojava, Şengal, Ukrayna’da tecavüze uğrayan ve Nijerya’da kaçırılan kadınlar, emperyalist savaşlar ve İŞİD gerçeği hatırlatıldı. Alınteri adına konuşmacı ise Mirabel Kızkardeşlerin başlattığı mücadeleyi ve Kobanede direnen kadınların direnişini aktardı.  Kadın resimleri eşliğinde yapılan panel, kadınların kendi yaşadıklarının deneyim  ve  mücadele anlatımıyla, 25 Kasım Salı günü yapılacak olan yürüyüşe güçlü katılım çağrısı ile son buldu.

IMG-20141123-WA0004

Kiel’de 25 Kasım öncesi Kadın Toplantısı

Kiel kentinde SKB ‘nin 25 kasım hazırlıkları  15 Kasım tarihinde bir ev toplantısı  ile start verildi. Onbeş kadının katıldığı toplantıda Kiel’de ilk defa 25 Kasım’da sokak eylemin örgütlemesinin önemi vurgulandı. 25 kasımın tarihcesi, SKB’nin 3. Avrupa Kongresinin sonuçları, Rojava, Kobane ve Şengal’de Kadının köleliği, tecavüz, günümüzde şiddetin kadın üzerindeki etkileri, kadının toplumdaki bugünkü yeri gündemleri üzerine konuşmalar yapıldı.

Geçtiğimiz aylarda ise Kiel ve Hamburg SKB’nin Kobane Direnişini desteklemek, Kobane’deki kadın ve çocuklar ile dayanışmak amaçlı açılan yemek standının, SKB’nin devam eden kampanyası ile birlikte değişik biçimlerde sürdürüleceği duyuruldu.

Ayda bir düzenli toplantı yapma kararı alan Kiel SKB, gelecek planlarında kadın özgürlük mücadelesini daha fazla büyütme çabası içerisinde olacağını vurguladı.

IMG-20141115-WA0004

Mannheim’da Kadın Sığınma Evine Ziyaret

Mannheim’ da 6 Kasım’dan bu yana çalışmalarına start veren SKB’liler, 25 kasım öncesi  kadın sığınma evini ziyaret etti. SKB ve Feminist grubu birlikte, şiddete maruz kalmış kadınlarla görüşmeler yaptılar. Ailelerinin, eşlerinin ölüm kararları aldıkları için kaçmak zorunda kaldıklarını bellirten Kadınlar sık sık yer değiştirmek zorunda kaldıklarını bellirttiler. Sığınma evinde yaşayan Kadınlar ve Kadın evi sorumluları kimliklerinin açıklanmamasını talep ederek 25 kasım günü yapılacak yürüyüşe katılacaklarını söylediler.

Friedrichshafen’de SKB’li kadınlar ev toplantısı yaptı

Ulm’e yakın Friedrichshafen kentinde SKB’li kadınların örgütlediği  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele gündemli toplantıya Alevi ve Kürt Kadın Hareketinden Kadınlar katıldı. Kadına yönelik şiddetin tarihi ve bugün mücadelede ki görevlerimiz eğitim konusu yapıldı.

Kadınlara ayrıca 25 Kasım Salı günü düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

Toplantı’da ayrıca her ay düzenli olarak eğitim toplantılarının değişik gündemlerle devam etmesi kararlaştırıldı.