Almanya’da 1 Mayıs Coşkusu

Almanya’da 1 Mayıs Coşkusu

 

KÖLN (02.05.2015)- İşçi ve emekçiler Almanya’nın Stuttgart, Köln, Berlin, Gummersbach, Nürnberg ve Aachen kentlerinde sokaklara çıktı.

STUTTGART

Stuttgart’ta aralarında Anti-Fa, MLPD, İGMetal, Die Linke, Verdi, MLKP, TKP/ML, MKP, TİKB, TKİP, Mezepotamya Kültür Derneği’nin de aralarında olduğu çok sayıda örgüt Marienplatz da toplandı, Marktplatz’a yürüdü.

Yüzü aşkın kişinin yürüdüğü MLKP korteji, coşkusu ile dikkat çekti. Kortejde Rojava şehitleri Ivana Hofman, Paramaz Kızılbaş, Sibel Bulut, Serkan Tosun, Emre Aslan, Sinan Sağır ve çok sayıda şehidin resimlerinin olduğu flamalar taşındı. Alanda, MLKP 4. Avrupa Konferansı’nın duyurusu yapıldı.

Markplatz’da yapılan konuşmaların ardından miting, müzik dinletisi yapıldı. Ayrıca, Schlossplatz’da da yürüyüş yapıldı.

KÖLN

Köln’de bugün sokaklar 1 Mayıs coşkusuyla şenlendi. Alman Sendika Konfederasyonu DGB’nin çağrısı ile sendika binasının önünde binlercek kişi toplandı. DGB’de örgütlü olan değişik sendikaların yanı sıra DKP, Komünist Inşa, MLPD, Rote Aktion, Young Struggle, SKB, AGİF, ATİK, ADHK, Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezi, DİDF, Anadolu Federasyonu, EÖC, HDK, TKP/ML, TİKB, TİKP, MLKP, MLKP-KKÖ katıldı.

HDP pankartının arkasından AGİF üyeleri ve Kürt halkı HDP pankartı arkasında yürüdü. MLKP’de 1 Mayıs’a 100’e yakın bir kitleyle bayraklarıyla katıldı. Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leya Seylemez’in fotoğraflarının olduğu flamaların yanı sıra KKÖ imzalı kadın şehitlerinin de yer aldığı flamalar taşındı. Yürüyüş boyunca değişik dillerde sloganlar atıldı. Devrimci marşlarla ve davul zurna eşliğinde coşkulu yüründü. Rojava devriminin sahiplenilmesi yürüyüş boyunca öne çıktı. Rojava’da ölümsüzleşen MLKP şehitleri Serkan Tosun, Oğuz Saruhan, Emre Aslan, Sinan Sağır’ın fotoğrafları taşındı.

Gummersbach’da da 1 Mayıs yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşte, MLKP’nin 4. konferansına ilişin bildiriler dağıtıldı.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de bütün gün boyunca 1 Mayıs kutlandı. Kutlamalara on binlerce kişi katıldı.

Berlin’de 1 Mayıs kutlamaları kapsamında ilk yürüyüş 30 Nisan gecesi yapıldı. 1 Mayıs günü ise iki temel yürüyüş gerçekleştirilmekte. İlki sabah saat 10.00’da sendikaların örgütlediği ve birçok demokratik kitle kurumunun ve siyasal partinin katıldığı yürüyüş oldu. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe değişik ülkelerden göçmen örgütleri de katılım sağladı. Türkiye ve Kürdistan’dan MLKP, TKP/ML, ADHK, TKP, DİDF gibi siyasal partilerin büyük kesimi ‘Sınıf mücadeleci blok’ kortejinde yürüdü. MLKP Kortejinde Kobane şehitlerinden Ivana Hoffman ve Sibal Bulut’un resimleri taşındı ve MLKP Avrupa Komitesinin çıkardığı bilidirler dağıtıldı.

Yürüyüşün ardından yapılan mitingin ana konuşmacısı Almanya Sendikalar Birliği DGB’nin başkanı yaptığı konuşmada esnek çalışma adı altında işçilerin sosyal yaşamının zayıfladığını belirterek, hükümete eleştirilerde bulundu.

Berlin’de ikinci yürüyüş ise akşam saat 18.00’de yapılan Devrimci 1 Mayıs yürüyüşü oldu. 30 bin civarında katılımın olduğu yürüyüş, sendikaların düzenlediğinden daha kitlesel oldu. Polisin provokasyonlarına ve gözaltlarına rağmen kitle sonuna kadar yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca onlarca kişi gözaltına alındı.

Berlin’de ayrıca Kreuzberg semtinde düzenlenen ve eğlenceye dayalı sokak şenliğine ise 40 bin civarında kitlenin katılım sağladığı açıklandı.

NÜRNBERG

Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) düzenlediği yürüyüş, Aufsessplatz’da başladı. Yürüyüş boyunca “Diren ATİK Partizan seninle”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Freiheit alle ATİK aktivisten”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı. Yürüyüşe göçmen örgütlerde katıldı.

Her yıl DGB yürüyüşü dışında düzenlenen, Alman anti faşist otonom gruplarının ve devrimci kesimlerin destek verdiği eylem Gostenhof’da başladı. Bin 500 kişinin katıldığı Devrimci 1 Mayıs Bloku yürüyüşünde “Kahrolsun kapitalizm”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “ATİK yalnız değildir” sloganları atıldı.

AACHEN

Almanya’nın Aachen kentinde de 1 Mayıs kutlandı. Yaklaşık 2 bin emekçi, DGB binası önünde toplandı ve yürüyüş yaptı. MLKP, Bolşevik Partizan, Halk Cephesi, Aachen Demokratik Toplum Merkezi’nin katıldığı mitingde, MLKP’nin kitleselliği ve coşkusu dikkat çekti. Rojava şehitlerinden İvana Hofmann’ın resimlerini taşıyan MLKP’liler, Avrupa Komitesi’nin çıkardığı bildirilerin dağıtımını yaptı.