Almanya’da 21. Yıl Kutlamaları

Almanya’da 21. Yıl Kutlamaları

MLKP’nin kuruluşunun 21. yılı Almanya’nın bir çok kentinde 10 Eylül’de yapılan etkinliklerle kutlandı.

Kiel, Hamburg, Aachen, Duisburg, Wupprtal, Köln, Frankfurt, Berlin, Mannheim, Stuttgart ve Nürnberg kentlerinde yapılan kutlamalara göçmenler katıldı.

Devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına saygı duruşuyla kutlamaların startı verildi. Daha sonra MLKP adına yapılan konuşmalarda. MLKP’nin 21 yılık tarihi aktarıldı. Birlik devriminin zorluklarına değinen konuşmacılar, 10 Eylül’ün tarihselliğine dikkat çektiler. Kuruluş sürecinin siyasal koşularına vurgu yapan konuşmacılar, Birlik Devriminin önemine, Türkiye ve Kürdistan’da yarattığı etkinin altını çizdiler. Gruplar dünyasından Parti dünyasına geçişi anlatan konuşmacılar, pratik politika yapış ve düşünüş tarzını değişimlere dikkat çektiler. 21 yıl ateş altında geçen MLKP’nin bu günlere kolay gelmediğini hatırlattılar. Tutuklama saldırıları, ülke çapında operasyonlar, Gözaltında işkencede katletmeler, kaybetmeler, ömür boyu cezalar, binlerce yıl hapis istemlerinin MLKP’ye geri adım attıramadığını belirttiler.

Düşman saldırısı karşısında MLKP’nin yeniden ve daha güçlü örgütlenerek çıktığını vurgulayan konuşmacılar, Gazi ayaklanması, Gözaltında Kayıplara karşı mücadele, Sultangazi baskını, Nato çarpışması, Tuzla İşçi direnişleri, Zindan direnişlerinden, Gezi ayaklanmasına katılım, Soma Madenci ailelerinin yanında olma, 6-8 Ekim 2014 serhıldanlarına katılım, Rojava Devrimi, Kobane direnişine katılımlar ve HDK-HDP içinde aldığı role vurgu yaptılar.

MLKP’nin kibirli bir parti olmadığını belirten konuşmacılar, eleştirilere açık olan partinin özeleştiride de cesur ve devrimci davrandığını belirttiler.  Farklı mücadele araç ve biçimlerini red etmeyen MLKP’nin legal, illegal, askeri alandaki mücadelesini anlattılar. Emekçi sol hareket içinde, birleşik mücadeleyi ve birleşik cepheyi önemseyen MLKP’nin bu konudaki çabasını anlattılar. Enternasyonal olma ve enternasyonalizmi geliştirmeyi MLKP’nin  önemsediğini belirten konuşmacılar bu konuda atılan adımların altını çizdiler.

Kürt özgürlük mücadelesiyle yakında ilişkilenen MLKP’nin, Kürdistan Dervimi, Rojava Devrimi ve Kobane savunmasında aktif rol aldığını belirttiler. ‘Enternasyonal Özgürlük Taburu’nun kurulmasında MLKP’nin özel bir yeri olduğunu hatırlatan konuşmacılar, Suruç katliamının tesadüfü ve sıradan olmadığını belirttiler. Rojava devrimini sahiplenen MLKP’nin, Kürdistan devrimi ile batıda gelişen mücadeleyi bireştirmek çabası içinde olduğundan dolayı hedef haline geldiğini ifade ettiler. Suruç katliamıyla sömürgeci faşist rejimin, MLKP’ye gözdağı vermeyi amaçladığını belirten konuşmacılar, düşman saldırısı karşısında asla ve asla geri adım atmayacaklarını hatırlattılar.

Avrupa’daki sınırlandırılmış devrimciliğe dikkat çeken konuşmacılar, devrimci eroziyonun Avrupa’da durdurulması için yoğun bir çaba içinde olduklarını ifade ettiler.

Türkiye ve Kürdistan’daki son siyasal gelişmelere dikkat çeken konuşmacılar, Avrupa’da yaşayan herkesin yapabileceği bir iş olduğunu hatırlattılar. Her bir bireyi sorumluluğunu yerine getirmek için harekete geçmeye çağırdılar. Seçim sürececinin herkes için sınav olacağını belirten konuşmacı,  Yenilgilere yenilmeyen ve teslim olmayan MLKP’nin devrim sözünü yerine getirmek için tüm olanaklarını kullanmaya hazır olduğunu söylediler.

Konuşmanın ardında soru yanıt ve katılımcılar duygularını ifade ettiler. Daha sonra sinevizyon gösterimiyle etkinlik bitirildi. 22. mücdele yılı selamlandı…

Kiel’de 21. Yıl Kutlaması

Almanya’nın Kiel kentinde MLKP’nin kuruluşunun 21. yılı yapılan bir etkinlikle kutlandı. Partinin kurluş günü olan 10 Eylül’de,  Alevi Kültür Merkezin da düzenlenen kutlamaya göçmen, kadın ve gençler katıldı.

Metz’de 21. Yıl Kutlaması

MLKP’nin kuruluşunun 21. yılı Fransa’nın Metz kentinde 10 Eylül’de yapılan bir etkinlikle kutlandı.

Anadolu Kültür Mekrezi Lokalinde yapılan kutllama Devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına saygı duruşuyla başlatıldı.

Daha sonra MLKP’nin 21. yıllık mücadelesi ve tarihi aktarıldı. MLKP’nin yoğun düşman saldırısı altında bu günlere geldiği anlatıldı.

MLKP’nin tarihi sorumluluğunu yerine getirme konusunda üzerine düşeni yerine getirmeye çabası içinde olduğu belirtildi.

Türkiye ve Kürdistan’daki son siyasal gelişmelere dikkat çekilen konuşmacı, Avrupa’da yaşayan her bir göçmenin yapabileceği bir iş olduğunu hatırlatı. KKÖ’nün 21.yıla ilişkin mesajı okundu.

Kürtdistanlı yurtseverlerin katılım sağladığı etkinlikte. Bir de konuşma yaptılar. Konuşmanın ardında sinevizyon gösterimiyle etkinlik bitirildi.

Köln’de 21. Yıl Kutlaması

, 10 Eylül: MLKP (Marksist Leninist Komünist Parti) 21. kuruluş yılında Almanya Köln’de yapılan bir törenle selamlandı.

21. yılında başta MLKP şehitleri olmak üzere devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan kutlama, Parti adına yapılan konuşmayla devam etti. Yapılan Konuşmada MLKP’nin bir ihtiyacın ürünü olarak gündeme geldiği ve özellikle 80’lerin sonunda başlayan işçi ve kitle eylemlerine birleşik sosyalist müdahalenin bir ihtiyacı olarak gündeme geldiği ve yapılan uzun tartışmaların ardından, Partinin 4. örgüt tarafından kurulduğuna dikkat çekildi.

Birlik devriminin birleşik hareketin geliştirilebilmesi için önemli bir araç olarak görüldüğü ve bunun için, grupsal “günah”lardan arınıp, kitle partisi bakış açısıyla hareket edecek bir hatta yüründüğüne vurgu yapıldı.

Partileşme sürecinde Marksist Leninist örgütlerin birliğinin, daralmaya karşı devrimci Marksist önderliğin yaratılması açısından önemli bir adım olduğu, sadece ideolojik birlik değil ama ML’lerin örgütsel ve siyasal birliğini sağlayacak bir adım olduğuna dikkat çekildi. Bu sürecin aynı zamanda, geniş kitlelere, toplumun değişik kesimlerine yönelik politika yapma tarzında da partili tarzın geliştirilmesini sağladığı, Faşist devletin saldırılarına karşı kitle hareketinin devrimci yanıtının yaratılabilmesi açısından önemli bir adım, Türkiye ve Kürdistan devrimi açısından bir mihenk taşı olduğuna vurgu yapıldı.

21 yıllık tarihin ateş altında yürünerek yazıldığı ve onlarca parti militan ve kadrosunun faşizme karşı savaşta şehit düştüğü, ancak devletin her saldırısında partili tarzla geniş kitleleri seferber ederek, Gazi ve Kayıplar mücadelesinde, Kobani’de olduğu gibi, egemenleri pişman ettirecek bir hattan yürüdüğü dile getirildi.

Kobani direnişi, Serkan Tosun taburu ve enternasyonal tabur örneğinde görüldüğü gibi, birleşik devrim hattında yürüyen MLKP den Faşist devletin Lice katliamıyla intikam aldığı dile getirildi.

Kutlama KGÖ adına bir yoldaşın Almanca konuşmasının ardından, Sinevizyon gösterimiyle son buldu.

Stuttgart’ta 21. Yıl Kutlaması

10 Eylül günü Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı GİK-DER konferans salonunda MLKP’nin 21. yıl dönümü kutlandı.

Özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan etkinlikte MLKP’nin 10 Eylül 1994’de birlik devrimiyle kurulduğu, 21 yıldır ateş altında savaşımını yürüttüğü, çok sayıda şehitler verdiği belirtildi.

MLKP temsilcisi, MLKP’nin gerçekleştirdiği Kongre ve Konferanslarla, kadın devrimi, Rojava ve Kobanê hamleleleriyle ilgili bilgiler verdi. Faşist rejimin Suruç’ta 33 devrimciyi, sosyalisti katlederek partinin geleceğinin önünü kesmek istediğini ama bunu başaramayacaklarını söyledi.

Etkinlikte Nazım Hikmet’in “Kanter içinde” şiirinin okunmasının ardından MLKP’yi anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Etkinliğe HDP Stuttgart bileşenlerinden NAV-DEM, AABF, DİDF, SYKP temsilcileri de katıldı. NAV-DEM ve AABF temsilcileri birer konuşma yaparak MLKP’ye başarı dileklerini ilettiler, siper yoldaşlığı ve birlikte mücadelenin önemine dair duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

10 Eylül etkinliği konukların konuşmasının ardından alkışlarla ve 10 Eylül pastasının ikramıyla sonlandı…

5

6