Almanya’da Irkçı-Faşistlere Silah Ruhsatı Veriliyor

Almanya’da Irkçı-Faşistlere Silah Ruhsatı Veriliyor

Berlin (07.06.2016) – Almany’da ırkçı ve faşistlere silah ruhsatı verildiği ortaya çıktıARD haber kanalının yaptığı araştırmalara göre bir çok ırkçı ve neonaziye silah ruhsatı verildiği ortaya çıktı.

Haberde Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın 2014 yılında silah ruhsatına sahip 400 Neo-nazi ile ilgili incelemelerde bulunduğu belirtildi. ARD’nin eyalet içişleri bakanlıklarından aldığı bilgilere göre Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin uyarılarının ardından yetkili birimler sadece bazı vakalarda ‘silah taşımaya uygun değil’ şeklinde sınıflandırdı ve ruhsatlarını iptal etti.

Haberde Bavyera Anayasayı Koruma Dairesi’nin silah ruhsatına sahip 97 Neonazi tespit ettiği bilgisine yer verildi. Silah Taşıma Yasası’na göre son beş yıl içinde ırkçı faaliyetler içine girdiği tespit edilenlerin silah ruhsatı iptal edilebiliyor. Saksonya Eyaleti’nde yetkililer 2015 yılında 25 vakada faşistlerin silah taşıma ruhsatlarını incelemeden geçirdi. Bu inceleme sonucunda ise sadece üç kişinin silah ruhsatı iptal edildi.