Almanya’da polis yasalarına karşı binlerce kişi yürüdü

Almanya’da polis yasalarına karşı binlerce kişi yürüdü

Almanya’nın Düsseldorf ve Hannover kentlerinde, eyalet hükümetleri tarafından çıkarılmak istenen polis yasalarına karşı düzenlenen eyleme binlerce kişi katıldı.

9 Aralık 2018 – Almanya’nın Düsseldorf ve Hannover kentlerinde, eyalet hükümetleri tarafından çıkarılmak istenen polis yasalarına karşı düzenlenen eyleme binlerce kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda temel hak ve özgürlükleri yok edecek yasaların geri çekilmesi istendi.

DÜSSELDORF

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin başkenti Düssseldorf’da çok sayıda örgüt ve kurum tarafından çağrısı yapılan gösteriye 5 bin kişinin katıldığı açıklandı. Merkezi tren istasyonuna yakın olan Alman Sendikalar Birliği (DGB) önünde başlayan gösteri Eyalet Parlamentosu önünde yapılan konuşmalarla son buldu.

Sendikaların yanı sıra Sol Parti, Yeşiller, ATTAC, Korsanlar Partisi, taraftar gurupları, göçmen örgütleri AGİF, Young Struggle, DİDF, NAV-DEM eyleme katılanlar arasındaydı. Temmuz ayında 15 bin kişinin katıldığı eylemde yer alan SPD ve gençlik örgütü bu sefer eylemde görülmedi. Polis ablukasında yapılan eylemde, taraftar grupları da polis yasasına karşı söyledikleri şarkılarla dikkat çektiler.

Eyalet hükümeti tarafından hazırlanan ve polise kişisel hakları keyfi olarak sınırlandırma hakkı veren yasa önümüzdeki çarşamba günü CDU-FDP koalisyon hükümeti tarafından meclisten geçirilmesi planlanıyor. Bu nedenle aynı gün bir gösterinin daha yapılması planlanıyor.

HANNOVER

Aynı saatlerde Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’de yapılan eyleme 6 bin kişi katıldı. Polis ise sayısı 2 bin olarak duyurdu.

150 kadar örgüt ve inisiyatifin çağrısıyla düzenlenen gösteride polis yasasında yapılmak istenen kısıtlamaların temel haklara aykırı olduğuna işaret edildi. SPD-CDU koalisyon hükümeti tarafından hazırlanan tasarıda, şüphe üzerine bir kişinin 74 güne kadar hapiste kalabileceği yer alıyor.

Geçtiğimiz ekim ayında yasaya karşı düzenlenen gösteriye 15 bin kişi katılmıştı. Bu nedenle hükümet yasayı çıkarmayı ileri bir tarihe ertelemişti.

ETHA