Almanya’da SGDF panelleri sona erdi

Almanya’da SGDF panelleri sona erdi

Frankfurt (08.11.2015) – SGDF adına Suruç yaralısı ve Ankara tanığı Uğur Ok’un katıldığı paneller serisi Almanya’nın Mannheim, Nürnberg, Ulm kentlerinden sonra Frankfurtta yapılan panelle son buldu. AGİF derneklerinin yerellerde örgütlediği ve Young Struggle tarafından düzenlenen paneller büyük ilgi gördü. Stuttgart’ta 8 Kasım günü yapılacak merkezi gece etkinlikler serisinin finalini oluşturacak.
Young Struggle’ın 8 Kasım’da düzenleyeceği Suruç Dayanışma Gecesi için Almanya’ya gelen SGDF yöneticisi Uğur Ok, Mannheim, Nürnberg ve Ulm’dan sonra Frankfurt’ta göçmen kitleleriyle buluştu.
Suruç ve Ankara, Rojava ve Kürdistan’da yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından Young Struggle’ın amaç ve hedeflerinin anlatıldığı Almanca bir sunum yapıldı.
Suruç katliamında yaralı olarak kurtulan ve Ankara’daki katliama tanıklık eden SGDF yöneticisi Ok, SGDF’nin mücadele tarihini anlattı. SGDF’nin kuruluşundan itibaren sadece gençliğin akademik-demokratik mücadelesinin değil, aynı zamanda politik mücadelesinin de sosyalist cepheden temsilciliğini yaptını söyledi. SGDF’nin kurulduktan bu yana Türkiye gençliğini şovenizmden kurtarmak için Kardeş Üniversite Çalışması, Zap Köprüsünün yeniden yapılması, Sinan Cemgil Hatıra Ormanı ve Roboski Kampanyası gibi etkinlikler örgütlediğini söyledi.
SGDF olarak Young Struggle gibi Rojava devrimini ve Kobanê direnişini başından itibaren desteklediklerini vurgulayan Ok, bu desteğin pratikleştirmek için önceki Kobane ziyaretlerindeki tecrübelere dayanarak bu desteğin pratik bir destek olması gerektiğini inandıklarını belirtti. Bu kapsamda yeniden inşa sürecinde de yer almak için Kobanê’ye gitmek için geniş gençlik kitleleri içinde sokak ayağının ağır bastığı bir kampanya sürdürdüklerini belirtti. Gençlik içinde Kobane ve Rojava’ya ilişkin beklenmedik düzeyde yüksek bir ilgi olduğunu belirtti. Suruç katliamının ardından ortaya çıkan dayanışmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Ok, dayanışma içerisinde olan herkese teşekkür etti.
Uğur Ok, konuşmasının devamında Ankara katliamını seçim sürecini de kapsayacak tarzda ele alarak anlattı. AKP’nin 7 Haziran yenilgisinden sonra seçim sürecine yeni savaş konseptiyle girdiğini belirten Ok, HDP ile diğer burjuva partiler arasında eşitsiz rekabet daha da eşitsiz tarzda devam ettiğini vurguladı. Kürdistan’da başlatılan yeni savaş, katliamlar, HDP bürolarının kundaklanması ve yeniden hortlatılan şovenizme rağmen HDP’nin kazandığı seçim sonuçlarının başarı olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında gelecek sürece ilişkin düşüncelerini devrimci ve sosyalist gençlere düşen görevler kapsamında ele aldı.
SGDF yöneticisi Uğur Ok’un konuşmasının ardından panel, soru cevap bölümüyle devam etti. Birçok alman devrimcinin katıldığı etkinlikte canlı tartışmalar yaşandı.