Ankara Katliamına Karşı Almanya’da Göçmenler Sokaklarda

Ankara Katliamına Karşı Almanya’da Göçmenler Sokaklarda

Almanya’da ilerici ve devrimci göçmen kurumları, 10 Ekim günü Ankara’da yaşanan katliam haberini alır almaz harekete geçerek eylem hazırlıkların başladılar. Yerel HDP birleşenleri, ABDEM ve Demokratik Güç Birliği birleşenleri kısa sürede ülkenin dört bir yanında on binlerce göçmene ulaşarak sokaklara taşımayı başardılar. Birçok eylemde 9 Ekim komplosu sonucu 17 yıldır tek kişilik hücrede bulunan Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tecrit durumuna da dikkat çekildi. NAV-DEM, birçok kentte Abdullah Öcalan üzerindeki tecriti protesto etmek için örgütlediği yürüyüşleri, Ankara katliamı protestolarıyla birleştirdi.

Frankfurt – Frankfurt’ta Bockenheimer Warte’de başlayan yürüyüşte Demokratik Güç Birliği adına açılış konuşmasını AGİF Eş Başkanı Mesut Duman yaptı. Ardından Yeni Kadın, ADHK, AvEG-Kon, Sosyalist Kadınlar Birliği,  Yaşanacak Dünya, Ciwaka Azad, AABF üniversite öğrenciler birliği, Bir-Kar, Ermeni Soykırım Karşıtı Derneği ve Amara kadın kurumu adına birer konuşma yapıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yürüyüş boyunca haber sitelerinden toplanan aktüel bilgiler kitleye aktarıldı, Almanca konuşmalar yapıldı. 9 Ekim komplosundan beri 17 yıldır tek kişilik hücrede bulunan Kürt halk önderinin durumuna dikkat çekildi. Yürüyüş boyunca AvEG-Kon’un çıkardığı Türkçe ve Almanca bildiriler dağıtıldı, Atılım gazetesi dağıtımı gerçekleşti. Hauptwache meydanında sona eren yürüyüşte son konuşmaları NAV-DEM adına Bahattin Doğan, AABF adına İhsan Biber, Mersin Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve Demokratik Güç Birliği adına ATİK temsilcisi yaptı.

Hamburg – Hamburg’da Demokratik Güç birliği adına yapılan yürüyüşe 3 bin göçmen katıldı. Yürüyüşte Demokratik Güç Birliği adına Hasan Demir Almanca konuştu, NAVDEM adına Feyzo Yavuz Türkçe konuştu, KNK adına Hasan Özkan Kürtçe konuştu ve AGİF temsilcisi bir konuşma yaptı.

Mannheim – Mannheim’da merkezi gar önünde yapılan eyleme bin kişi katıldı. AGİF, NAVDEM, ATİK, AABF adına konuşmalar yapıldı.

Bielefeld – Bielefeld’de yapılan miting ve yürüyüşe 1500 kişi katıldı. Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla yapılan miting ve yürüyüş esnasında ana caddeye uzanarak yapılan kanlı gömlekli tiyatro gösterimi sonucu yol 5 dakika boyunca trafiğe kapatıldı. Değişik kurumların yaptığı konuşmalarda katliam lanetlendi.

Köln – Köln’deki gösteriye 5 bin kişi katıldı. Eylemde SKB adına konuşma yapıldı.  3 gün boyunca saat 16’dan itibaren merkezi gar önünde bulunan Dom Kilisesi karşısında eylem yapılacak.

Nürnberg – Nürnberg’de yapılan yürüyüş ve gösteriye yaklaşık 700 kişi katıldı. Lorenzkirche meydanında başlayan yürüyüş insan hakları meydanında son buldu. Eylemde AGİF ve SKB’nin bildirisi okundu,  HDP’nin değişik birleşenleri konuşmalar yaptı.

Ulm – Ulm’da Demokratik Güç Birliği ve yerel HDP birleşenlerinin çağrısıyla çarşı merkezinde 500 kişinin katıldığı yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca AGİF ve AvEG-Kon bildirileri dağıtıldı. Kurum temsilcileri kınama mesajları okudu. Polisin gözaltına aldığı bir kişi sonra tekrar serbest bırakıldı.

Stuttgart – Stuttgart’da gerçekleşen protesto yürüyüşüne yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Yürüyüşte AvEG-Kon bildiri yaygın bir şekilde dağıtıldı.

Berlin – Berlin’de Berlin HDP çağrısıyla yapılan yürüyüşe 3 binden fazla kişi katıldı. Türkiye ve Kürdistanlı göçmen kurumlarının katılım sağladığı yürüyüşe, Sol Parti Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş ve çok sayıda yerli antifaşist katıldı. Acının ve öfkenin hâkim olduğu

yürüyüşte katliam resimleri taşındı, sık sık Katil Erdoğan sloganları atıldı. Göçmenlerin yoğun yaşadığı Neuköln ve Kreuzberg semtlerinde yapılan yürüyüşte Kürtçe, Türkçe ve Almanca konuşmalar yapıldı, katliamın arkasındaki gücün devlet ve Erdoğan olduğu vurgulandı. Savaşa ve katliamlara karşı inadına barış mücadelesini yükseltme çağrısı yapıldı. AvEG-Kon adına Almanca yapılan konuşmada, katliam hakkında bilgiler verildi, katliamın Suruç katliamıyla benzerliğine dikkat çekildi ve hesap sorulacağı vurgulandı. Uluslararası bir komployla esir alınarak 17 yıldır tutuklu tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin de protesto edildiği yürüyüş, kitlenin inadına seçim çalışmasını büyütmesi ve sandığa gitmesi çağrısıyla son buldu.

Saarbrucken – Ankara’daki katliam tüm Avrupa da olduğu gibi Almanya’nın Saarbrucken kentinde de protesto edildi. HDP bileşenlerinin organize ettiği eylem katliamın olduğu günün aksamında saat 18’de gar binasının önünde gerçekleşti. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde Almanca Kürtçe ve Türkçe konuşmalar yapılarak katliam lanetlendi.

Konuşmalarda AKP iktidarının sorumlusu olduğu bu saldırının hesabının sorulacağı belirtilerek, inadına barış inadına devrim inadına demokrasi vurgusu yapıldı. Protesto gösterisinde katliam görüntülerinin yer aldığı fotoğraflar taşındı ve çeşitli döviz ve pankartlar taşındı. Ölenlerin anısına alanda mumlar yakılarak her bir şehit için bir gül alanda sergilendi. Aveg-Kon’un Ankara katliamına ilişkin yayınladığı bildirinin okunduğu eylemde, AGİF temsilcisi de bir konuşma yaparak Erdoğan’ın katliamdaki rolü dile getirildi ve sonunun Hitler, Mussoloni gibi olacağı ve katliamın sorumlularından hesabın sorulacağı sözünü verdi. Şehit Namırın sloganının atıldığı eylemde AGİF’liler çevrede eylemi izleyenlere yönelik Almanca bildiriler dağıtarak katliamı anlattılar.