Antwerpen’de Berkin Elvan ve Sakineler anıldı

Antwerpen’de Berkin Elvan ve Sakineler anıldı

ANTWERPEN (12.03.2014)- Gezi Parkı direnişi sırasında polisin attığı gaz bombasıyla başından vurulan Berkin Elvan ve Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’ için Belçika’nın Antwerpen kentinde bugün öğle saatlerinde eylem gerçekleştirildi.

Antwerpen şehrinin Groenplaats meydanında bir araya gelen göçmen emekçikler, “Berkin Elvan Ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Ölümsüzdür”, “Şehîd Namirin” sloganlarını attılar.

Belçikalıların yoğun ilgi gösterdiği eylemde Berkin Elvan şahsında tüm dünya devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Eylemde konuşan Belçika Göçmenler Kolektifi (BGK) Eşbaşkanı Vahit Çolak, Türk devletini katliamcı yönüne dikkat çekti, “Sakinelerin katleden devlet bugün de Gezi Direnişçisi Berkin Elvan’ı katletti” dedi.

Çolak konuşmasının devamında özgürlük ve adalet mücadelesinde birlik çağrısında bulundu.

Eylemde, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in resimlerinin ve üzerinde ‘Sessizliğiniz ortaklığınızdandır’ yazan pankartın yanı sıra BGK ve AvEG-Kon imzalı ‘Berkin Elvan Ölümsüzdür’ yazan pankart ile SKB, KCK bayrakları ve Öcalan posterleri açıldı.