AP önünde SS Ay yargılansın talebi

AP önünde SS Ay yargılansın talebi

BRÜKSEL – İşkenceci  polis şefi Sedat Selim Ay’ın yarğılanmas talebiyle bir haftadır sürdürülen açlık grevi Avrupa Parlamentosu (AP) önünde düzenlenen mitingle bitirildi.

Saat 14.00’de başlayan mitinge bir haftadır açlık grevinde bulunan işkence mağdurlarının yanı sıra yüzü aşkın kişi katıldı.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon)’un BGK’ya bağlı Brüksel Halk Evi’nde organize ettiği açlık grevi 30 Eylül’de başlamıştı.

AP önünde düzenlenen mitingde AvEG-Kon adına yapılan açıklamada Türk Devleti’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’inde(AİHM) işkence, katilam ve insan hakları ihlallerinden dolayı defalarca mahkum edildiğine dikkat çekildi ve Türk Devleti’nin işkenceci polisleri yarğılamaktan ziyade ödüllendiğine vurgu yapıldı.

AvEG-Kon adına yapılan açıklamada, AİHM’den ceza almış olan polis şefi Sedat Selim Ay’ın İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne atanmasını yapılan ödüllendirmeye örnek gösterilirken devamında “1990’lı yıllarda, yüzlerce devrimci,  SS AY’ın başında bulunduğu polis timinin işkence tezgahlarından geçti.  Bunlardan bilinen bir kaç örneği sıralamak mümkün. 21 Mart 1995 tarihinde Hasan Ocak’ın kaçırılıp katledilmesinden, 26 Şubat 1997’de, gözaltınan Gazeteci Asiye Güzel Zeybek’in ve 10 Eylül 1998’de Muhabbet Kurt’un gözaltına alınıp tecüvüze maruz kalmasından,  7 Mart 1999 tarihinde, Limiter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter’in işkenceden katledilmesinden, SS AY ve ekibi doğrudan sorumludur” denildi.

Mitinge Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Fransa’dan da işkence mağdurları katılarak destek verirken SKB, AvEG-Kon, YS, Secoure Rouge, İranlı komünistler ve Kürt Kadın Hareketi üyeleri, Belçika Süryaniler Birliği temsilci ve üyeleri de etkinlikte yerlerini aldılar.

Mitingde SS Ay’ın işkencelerine maruz kalan mağdurlar konuşmalar yaptılar aynı zamanda ulusal ve uluslararası basına röportajlar verdiler.