Atılım Belçika’da Okurlarıyla Buluştu

Atılım Belçika’da Okurlarıyla Buluştu

Atılım gazetesi ile dayanışma gecelerinin ikincisi Belçika’da düzenledi. Gecede Atılım adına konuşan İsminaz Temel, “Atılım tarihe düşülen bir nottur” dedi.

BRÜKSEL (16.05.2016) – Avrupa’da Atılım gazetesiyle dayanışma amacıyla “Tutsak gazeteciler serbest bırakılsın. Özgür basınla dayanışma konseri”nin ikincisi Belçika’da düzenledi.

Batticce kentinde düzenlenen konser Türkiye ve Kürdistan’da yaşamını yitiren özgür basın emekçileri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından Atılım’ın mücadele tarihinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Atılım gazetesi adına konuşma yapan İsminaz Temel, Atılım’ın, işçi ve emekçilerin teslim alınmak istenmesine, yaşamın her alanında süren devlet terörüne karşı ezilenlerin yükselttiği ses olduğunu vurguladı.

Atılım’ın yayın hayatına başladığı 4 Ekim 1994’ten beri ezilenlerin saffından ayrılmadığını söyleyen Temel, “Atılım, sokaklarda kadınların sesi oldu, üniversitelerde, liselerde gençliğin, fabrikalarda, grev meydanlarında işçi sınıfının sesi oldu. Havuz medyasının görmediklerini, gördü, yazmadıklarını yazdı, ezilenler için sözünü söyledi. Sokaklarda kadınlar katledildi, erkek-devlet şiddeti ayyuka çıktı. Kadınları sesi duyurulmadı. Erkek devlet, katil erkekleri korudu biz kadınların sesi olduk. Gazetelerin üçüncü sayfalarında dahi yer verilmeyen kadın cinayetlerini taşıdık sayfalarımıza Özgecan isyanı oldu, sokaklar tutuştu. İşte Atılım kadınların sesini dört bir yana ulaştırdı. İşkencelere zindanlara sokakta fabrikada yaşamın her alanda tüm baskı ve sömürüye karşı sesini yükseltmek demektir. İşçi ve emekçilerin kendi taleplerinin dünyaya duyurmasıdır” şeklinde konuştu.

Temel şöyle devam etti: “Atılım’da okuduğunuz sadece haber değil, ezilenler cephesinden tarihe düşülen nottur. Tarihe düştüğümüz bu not yarın gelecek olan yeni nesiller, birlik devriminden bugüne süren iradenin tarihini Atılım’dan öğrenecek. Bu nedenle Atılım, sadece bir gazete değil. Bir klavye, bir bilgisayardan oluşmuyor. Atılım okul. Atılım okulundan Sarya’lar yetişti Rojavada kadın komutan oldu, kadınlara bugün komutanlaşmanın, özneleşmenin yolunu gösteriyor. Atılım okulundan Özgür Tektaş yetişti, halkların kardeşliği ve özgürlüğü için ölümsüzleşti. Atılım bu nedenle bir gazete değil. Özgür basın demek aynı zamanda özyönetim direnişlerinin sürdüğü vahşet bodrumlarında insanların katledildiğini dünyaya duyurmak. Ama bununla birlikte Mehmet Tunçların, Asyaların vahşet bodrumlarında baş eğmeyen duruşunu dünyaya gösterilmesi. Havuz medyasının yazmadığı, göstermediği gerçeklerin ezilenlere ulaştırılması demektir.”

Özgür Ülke gazetesi bombalandığı dönemde Atılım’ın bürosu ve çalışanlarıyla dayanışmayı ortaya koyduğunu hatırlatan Temel, Atılım’a yönelik saldırıların da sosyalist, devrimci basın ve okurlarının dayanışması ile bertaraf ettiğini söyledi. Temel, bu dayanışmada Avrupa’daki okurların, göçmenlerin önemli bir destek sunduğunu kaydetti, “Bugün bir tane daha Atılım almak, emekçilere ulaştırmak demek,kadınların, gençlerin, tüm ezilen emekçilerin mücadelesine bir soluk daha katmaktır. Rojava’dan özyönetim direnişlerine, kadın isyanlarından, işçi direnişlerine tüm mücadele alanlarında dayanışmayı büyütmektir” dedi.

Temel, Atılım ve tüm özgür basının daha çok sahiplenilmesini, dayanışmanın büyütülmesin istedi. Brüksel Halk Evi adına yapılan konuşmada, dayanışmanın önemine vurgu yaptı. Sosyalist basın ile dayanışma çağrısında bulundu.

Partizan okurları da gönderdikleri mesajla baskıları kınadı, sosyalist basın yanında olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Erdoğan Emir, Zazaca ezgilerini seslendirdi. Atılım okurları ve dostları,Emir’in söylediği ezgiler eşliğinde halaylar çekti.

16.05.2016-Brüksel1 16.05.2016-Brüksel3