AvEG-Kon: Kirli Pazarlık Açığa Çıktı! Politik Mültecilere iade saldırısı..

AvegKon-aciklamasiHABER MERKEZİ(08.03.2016)- AvEG-Kon yaptığı yeni bir açıklama ile AB- Türkiye arasındaki kirli pazarlığa dikkat eçekerek, yeni saldırılara karşı ortak mücadeleye çağırdı.

Açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

AB ile Türk Devleti arasında süren ve mültecileri konu alan kirli pazarlık İlhan Karatepe’nin gözaltına alınmasıyla açığa çıktı.  7 Mart günü yapılan zirvede Davutluğu tarafından gündeme getirilen ve AB tarafından kabul edilen İnterpol aranması olan ve geçtiğimiz haftalarda basına yansıyan politik mültecilere yönelik iade saldırısı için düğmeye basıldı.

Bu sabah saatlerinde evinde gözaltına alınan İlhan Karatepe ile başlayan saldırının süreceği görülüyor. Avukatlardan edinilen bilgiye göre Davutoğlu’nun istemi üzerine daha önce basında isim ve resimleri ifşa edilen devrimci ve sosyalistlerin iadesi için AB ile anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Her dönem devrimci faaliyete yönelik baskı ve saldırılarda hız tanımayan AB, Türkiye ile girdiği kirli pazarlık sonucu yeni bir saldırı planı uygulamaya koydu.

Geçen yıl ATİK’ yönelik Avrupa çapında yapılan gözaltı ve tutuklama terörü ile 12 ATİK yöneticisi ve aktivisti Almanya hapishanelerinde tutuluyor. Daha bugün İsviçre’de tutuklu bulunan Mehmet Yeşilçalı, hukuksuzca Almanya’ya iadesi yapılarak insan hakları ihlallerinde sınır tanımamaktadırlar.

Aynı gün içinde İngiltere’de de politik mülteci olarak yaşamını sürdüren Karatepe’nin iade edilmek üzere gözaltına alınmasıyla yeni saldırılar için düğmeye basıldı.

Kendi koydukları yasaları dahi hiçe sayan AB devletleri, uluslar arası yasaları, BM tarafından kabul görülen insan hakları ve iltica hakları sözleşmelerini ihlal etmektedir. Zaten politik nedenlerle bu ülkelere siyasi sığınma talebinde bulunup, kabul edilen bu insanları politik faaliyetinden dolayı yeniden faşizmin hapishanelerine göndermek istiyor.

Bu saldırı Nazi Almanya’sında bir Rahibin ‘ önce komünistleri götürdüler, ses çıkaran olmadı’ sözü ve Nazilerin uygulamasını hatırlatmaktadır.  Sessiz kalmanın, sıranın yarın hepimize geleceğini göstermektedir. Dün savaş ve işgalden dolayı, ekonomik nedenlerden dolayı bu ülkelere göç eden mülteciler sınırdışı edildiğinde nasıl ki sessizlik saldırıları güçlendirmişse, bugünde politik mültecilere yönelik bu saldırılar yarının daha büyük saldırılarının önünü açmaktadır.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu olarak,  başta üye kurumlarımız olmak üzere Avrupa’daki tüm demokratik, ilerici kurum ve kişileri, kamuoyunu bu tehlikeye karşı birleşik mücadeleye çağırıyoruz. Her gün bodrumlarda insanların katledildiği, sokaklarda çocuk, kadın demeden infaz edildiği, basının sansürlendiği, aydınların terörist ilan edildiği bir ülke olan Türkiye devleti ile sürdürülen kirli pazarlıklara derhal son verilmelidir. Tüm politik tutsaklar serbest bırakılmalı ve gözaltı terörü durdurulmalıdır.

 

İlhan Karatepe Serbest Bırakılsın!

Kriminalize Saldırıları Durdurulsun!

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

AvEG-Kon