AvEG-Kon: Nalan Oral’e Özgürlük!

AvEG-Kon: Nalan Oral’e Özgürlük!

HABER MERKEZİ-(08.07.2017)- Ailesiyle görüşmek için Romanya’dan geçen SKB çalışanı Nalan Oral gözaltına alındı. Türkiye’de İnterpol aranması olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Oral, iade edilmek üzere cezaevine konuldu. Romanya devleti tarafından tutuklanan Oral için açıklama yayınlayan AvEG-Kon, Oral’in iade edilmesini kınadı. Serbest bırakılmasını isteyen AvEG-Kon açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

Nalan Oral’a Özgürlük!                         08.07.2017

 

Politik göçmenlere yönelik saldırıları hız kesmiyor. Türkiye’den politik sebeplerden kaynaklı Avrupa ülkelerine göç etmek zorunda bırakılan ve Avrupa’da politik mülteci olarak yaşayan onlarca kişiye yönelik iade etme saldırıları devam ediyor.

1951 Cenevre sözleşmesinin politik mültecilere oturum ve koruma hakkı vermesine rağmen, Avrupa devletleri oturma hakkı vermiş olduğu politik mültecileri sınırdışı etmek için mahkemeler kurmakta.

Kendi imzaladıkları yasalara aykırı olan bu uygulama ile politik mülteci hakkı kazanmış olan onlarca insanı sınırdışı etmeye çalışarak geldikleri ülkelerde kötü muameleye, işkence ve uzun hapis sürelerine mahkum etmeye çalışmaktadır.

Türkiye gibi Avrupa kamuoyu nezdinde anti demokratik ve faşizan uygulamaları tescil edilmiş bir devletin geri iade talebine karşılık bulması, elbette ki Avrupa Devletleri’nin iki yüzlü tutumlarının bir sonucudur.

Son olarak Sosyalist Kadınlar Birliği Belçika (SKB)çalışanı Nalan Oral, Romanya devleti tarafından interpol aranması gerekçesiyle göaltına alarak iade sürecini başlattı. Türkiye’den politik nedenlerden dolayı Belçika’ya siyasi statü talebinde bulunan Oral, 2012 yılından bu yana bu hakkı elde edrek yaşamını sürdürmekteydi. Burada da SKB bünyesinde faaliyet yürüten Oral, ailesiyle görüşmek üzere çıktığı yolda Romanya topraklarında gözaltına alındı.

Daha dün Türkiye ile ilişkilerini Türkiye’deki antidemokratik uygulamalardan kaynaklı askıya alma kararı alan Avrupa Birliği’nin üyelerinden Romanya’nın Türkiye tarafından çıkartılan İnterpol aramasını bahane göstererek Nalan Oral’ı tutuklaması ve iada edilmek üzere mahkemeye sevk etmesi hiçbir demokratik yasa ile bağdaştırılamaz.

Avrupa’daki casusluk çalışmaları açığa çıkan Türkiye devletinin politik mültecilerin iade edilmesi için yapmış olduğu başvurular hiçbir biçimde meşru değildir.

Nalan Oral’ın tatile giderken Romanya polisi tarafından durdurularak gözaltına alınması ve iade talebiyle tutuklanarak mahkemeye sevk edilmesi hiç bir demokratik yasa ile bağdaştırılamaz.

Avrupa Ezilen Göçmenler konfederasyonu (Aveg-Kon) olarak Avrupa birliği üyesi Romanya’nın bu uygulamasını kınıyor Nalan Oral’ınderhal serbest bırakılmasını talep ediyor, demokratik kamuoyunu Romanya elçilik ve konsolosluk arınacak faks, mail ve protesto mesajları göndermeye çağırıyoruz.

                                            Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

AvEG-Kon