AvEG-Kon Nöbet Eylemini Kürt Gençlerine Devretti

AvEG-Kon Nöbet Eylemini Kürt Gençlerine Devretti

Strasbourg (10.01.2016) – Fransa’nın Strasbourg şehrinde Avrupa Konseyi önünde “Öcalan’a Özgürlük” nöbetini 3 Ocak günü devralan AvEG-Kon 10 Ocak günü nöbetini bir basın açıklaması yaparak Kürt gençlerine devretti

Fransa’nın Strasbourg şehrinde ”Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’da Statü” Nöbet eylemini 3-10 Ocak arası gerçekleştiren AVEG-Kon üyeleri nöbet eylemi süresince Kürdistan’da yaşanan süreç ve gelişmeleri kapsayan iki ayrı dosyayı AB Komisyonlarına verdi ve görüşme gerçekleştirdi.

Nöbet eylemi ile ilgili açıklama yapan AvEG-Kon Eş Başkanı Şafak Arabacı, yıllardır Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış tecridin Kürt halkına uygulanan katliam biçiminin bir biçimi olduğunu vurguladı.

Arabacı, ”Son dönemlerde Kürt illerinde sürdürülen sokağa çıkma yasakları kapsamında yakın tarihimizin en karanlık, en kirli zulmü Kürt halkına yapılıyor. Sokaklarda bırakılan cenazeler öldürülen çocuklar, kadınlar, yıkılan eveler, yaşatılan acılar elbette teşhir edilmeli. Fakat bir aya yakın bir süredir NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip Türk devleti savaşın en kirli yöntemleriyle Kürt halkının direnişini kıramıyor. Kürt halkına boyun eğdiremiyor. Kürt halkının muazzam direnişi halkımıza umut veriyor. AvEG-Kon olarak, Öcalan üzerinde tecrit ve Kürdistan’a statü sorununu sadece Kürt halkının ilgilenmesi gereken bir sorun olarak görmüyoruz” dedi.

AvEG-Kon Eş Başkanı Şafak Arabacı yaptığı açıklamadan sonra nöbet eylemini Kürt gençlerine devretti.