AvEG-Kon; Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ni Devraldı

AvEG-Kon; Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ni Devraldı

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), 25 Haziran 2012’de bu yana Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde  sürdürülmekte olan “Öcalan’a Özgürlük” nöbetini devraldı.

3 Haziran günü yapılan basın açıklamasıyla nöbeti devralan AvEG-Kon ve kendisine bağlı federasyonlar 10 Ocak günü nöbeti başka bir gruba devredecek.

2016 yılının ilk nöbetini devralan AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk yaptığı açıklamada, dönüşümlü olarak üç buçuk yıldır sürdürülmekte olan “Öcalan’a Özgürlük Nöbeti”ni Kürt özgürlük mücadelesinin iradesini ve karırlılığını göstermekte olduğunu söyledi. Üç buçuk yıldır tutulan nöbet ile Kürt göçmenlerin, dünya halklarına ve Avrupa kamuoyuna mesaj vermek istediklerini ifade etti. Bu iradeyi selamladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999’da uluslararası bir komplo ile tutuklanarak Türkiye’ye getirildikten bu yana İmralı adasında ağırlaştırılmış tecride tabi tutulduğunu belirten Selçuk, Öcalan’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

10 milyonu aşkın insanın Öcalan’ın serbest kalması için imza verdiğini belirten Selçuk, bu talebin sadece Türk Devleti tarafından değil, AB devletleri tarafından da görülmediğini hatırlattı. Kürt halkının yanında olduklarını belirten Selçuk, Kürdistan’da bu gün sürmekte olan olağanüstü devlet terörüne dikkat çekti. Kürt halkının iradesinin saldırılarla, katliamlarla teslim alınamayacağını belirten Selçuk, Öcalan’a Özgürlük Nöbetini devralarak, ”Öcalan’a Özgürlük ve Kürdistan’a Statü” talebini daha güçlü kılmak istediklerini ifade etti.

Kamuoyuna ve Avrupa Konseyi’ne bu talebin sadece Kürtlerin talebi değil, farklı uluslardan işçilerin, emekçilerin, devrimcilerin ve sosyalistlerin de talebi olduğunu hatırlatmak ve göstermek için nöbeti devraldıklarını belirtti.

Kürdistan’da süren Özyönetim direnişlerini, özyönetimlerle dayanışma eylemlerini selamlayan Selçuk, Türk devletinin, saldırılarına ve katliamlarına bir an önce son vermesi gerektiğini vurguladı. Avrupa devletlerinin Kürt katliamı karşısındaki suskunluğunu eleştiren Selçuk, bu devletlerinde suç ortağı olduğunu belirtti. Nöbeti devralmak kendileri için bir onur olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi. Bir hafta boyunca boş durmayacaklarını belirten Selçuk, kamuoyu yaratmak için yoğun bir çaba içinde olacaklarının altını çizdi.

15.12.2015-Belçika4

Nöbet eylemini devralan eş başkanlar kısa kısa duygularını ifade ettiler.

AGİF eş başkanı; Sömürgeci TC devletinin batı metropollerinde devlet terörünü tırmandırdığını, iki komünist kadını katlettiğini hatırlattı. Devlet terörüyle ayağa kalkan kitlelerin geri adım atmayacağını söyledi. AGİF olarak bu nöbeti devralmakla Kürt halkının yalnız olmadığını göstermek istediklerini belirtti.

İGİF eş başkanı; Nöbet eylemini önemsediklerini, gün Kürt halkının yanında olma günü olduğunu belirti. Nöbet süresince yerli kamuoyunu aydınlatmak için çalışacaklarını ifade etti.

ACTİT eş başkanı; Sömürgeci faşist rejimin, Kürt halkına karşı siyasa soykırımının yanı sıra fiziki soykırımı başlattığını ve top yekün savaş ilan ettiğini belirtti. Kürt halkının eşi benzeri görülmemiş bir direniş ile sömürgeci AKP saray cuntasına karşı direndiğini hatırlattı. Bu direnişte kadınların rolünün belirleyici olduğunu söyledi. Nöbeti onurla devraldıklarını ve onurla devredeceklerini söyledi.

VEKSAV temsilcisi; Kürt halkının onurlu barış mücadelesini desteklediklerini, Kürt halkına statü tanıması ve Öcalan’a özgürlük talebini yükseltmek için nöbeti devraldıklarını belirtti.

Almanya Göçmen İşçileri Federasyon (AGİF), İsviçre Göçmen İşçileri Federasyonu (İGİF), Fransa   Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT), Hollanda  Vardiya Enternasyonal Kültür Sanat Vakfı (VEKSAV)  ve AvEG-Kon, eş başkanları devraldıkları nöbeti 10 Ocak’a kadar sürdürecekler.