AvEG-Kon; “Suruç Gazilerine Yönelik Gözaltı Terörünü Protesto Ediyoruz”

AvEG-Kon; “Suruç Gazilerine Yönelik Gözaltı Terörünü Protesto Ediyoruz”

Paris (04.12.2015) – Konfederasyonumuz Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), bugün ESP ve SGDF üye ve yöneticilerine karşı faşist devlet tarafından girişilen göz altı terörüne karşı yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Suruç Gazilerine Yönelik Gözaltı Terörünü Protesto Ediyoruz!

AKP/DAİŞ işbirliğiyle gerçekleşen Suruç katliamından yaralı kurtulan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi sosyalist gençler ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri sabah saatlerinde yapılan ev baskınları ile gözaltına alındı. Gözaltı sayısı 17’ye yükseldi.

TMŞ polislerinin, İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Eskişehir ve Antakya’da eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği ev baskınlarında gözaltına alınan sosyalistlerin isimleri:

İstanbul’daki ev baskınlarında Suruç gazisi olan SDGF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç ile Gezi direnişi sırasında bir gözünü kaybeden ve Suruç’ta yaralanan Çağdaş Küçükbattal, Suruç katliamında kardeşi Polen Ünlü’yü kaybeden Doğukan Ünlü, Suruç gazisi ve HDP milletvekili adayı Şerife Erbay, Suruç gazisi İlke Başak Baydar, SGDF üyeleri Taylan Çetinel, Özgür Bedel, Ezgi Bedel, Aykut Karnap ve Günaydın Akar;

BEKSAV binasına yapılan baskına, Suruç gazisi olan Vardiya Müzik Grubu üyesi Hakan Öz;

Ankara’da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın basın danışmanı Ece Şimşek ile HDP İstanbul milletvekili adayı Burcu Demirbaş;

Diyarbakır’da ESP Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok ve ESP Diyarbakır İl Başkanı Soner Çiçek, Antakya’da Alper Kaba, Eskişehir’de ise Barış Erhan…

İstanbul Sarıgazi’de polis, Dilan Kortak adlı kadın devrimciyi de ev infazıyla katletti. Tahir Elçi de Amed’de sokak infazıyla katledilmişti.

AKP faşizmi ve Saray cuntasının Kürt illerinin yansıra Batı kentlerinde de gerçekleştirdiği ev-sokak infazları, gözaltı terörü, başta Kürt halkı olmak üzere halklarımıza yönelik topyekûn saldırı konseptinin bir parçasıdır.

AKP faşizmi Suruç katliamı ile başaramadıklarını gözaltı-tutuklama terörü ile asla başaramayacaktır.

SGDF ve ESP’ye yapılan gözaltı terörü, birleşik mücadelenin önder gücü HDP’ye yönelik topyekûn saldırının da bir parçasıdır.

AKP faşizminin terörden başka tutunacak dalı kalmadı. Terör silahına sarıldıkça yenilgi sürecini hızlandırıyor.

Kürt halkımız direniyor. Özgürlük ve demokrasi güçleri, sosyalist güçler direniyor.

Bu saldırılardan AB emperyalistleri de sorumludur. AKP faşizmi, mülteci akınını durdurmak AB ile yapılan anlaşmadan da cesaret alıyor.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) olarak gözaltı terörünü şiddetle protesto ediyor, yerlisi ve göçmeniyle Avrupa halklarımızı, ilerici, evrimci güçleri AKP faşizminin özgürlük ve demokrasi güçlerine, sosyalist güçlere yönelik terör saldırılarını protesto etmeye, Suruç gazileriyle, SGDF ve ESP ile dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz…

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu