Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu’ndan Newroz’a Çağrı!

Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu’ndan Newroz’a Çağrı!

Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu, Almanya’nın Frankfurt kentinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Newroz’a bir çağrı yapan platform ve bileşenleri Türkçe ve Kürtçe basın metnini okudular. Baki Selçuk tarafından türkçesinin, Kürtçesinin ise Serhat Çetinkaya tarafından okunduğu açıklamada ‘Yüzyıllar öncesi Demirci Kawa’nın öncülüğünde zalim Dehak’a karşı başlatılan Newroz direnişi, yüzyıllar aradan geçse de, başta Kürt ulusu olmak üzere, bütün Ortadoğu halklarına mücadele ve direniş kaynağı olmaya devam etmektedir’ denilen açıklamada “yüzyıllardır Ortadoğu’da kardeşçe bir arada yaşayan çeşitli ulus ve inançlardan halklar çeşitli provokasyonlarla birbirine kırdırılmaktadır” denildi.

“Afganistan, Irak, Libya’da ABD öncülüğünde başlayan emperyalist saldırganlık, bugün Suriye’de sürdürülmektedir. Bölgedeki etnik farklılıklardan beslenen IŞİD çeteleri, emperyalist ağababalarının ve bölge faşist devletlerin desteğiyle Suriye topraklarını işgal ederek, bölgedeki halkları katliamdan geçirdi” denilen açıklamada “bir taraftan Rojava Kürdistan’ı topraklarını işgal eden, katliamlar gerçekleştiren faşist Erdoğan hükümeti, diğer taraftan da ülke içerisinde işgale ve katliamlara karşı çıkan halka saldırmaktadır” sözlerine yer verildi.

Basın açıklamasında Newroz’a çağrı yapılarak “Avrupa’da faaliyet yürüten çeşitli demokrasi güçlerinin oluşturduğu “Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu” olarak Türkiyeli ve Kürdistanlı işçi ve emekçiler başta olmak üzere, tüm ezilen halkları güçlü bir şekilde Newroz etkinliklerine katılarak, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

Açıklamada Leyla Güven başta olmak üzere tüm açlık grevi yapanlara selam gönderilerek, “Tecridin kırılması ve faşizmin yenilgiye uğratılması için Zülküf Gezen’in harladığı ateş, direnişçilere meşale olacaktır” denildi.

Platformlarda yer alan kurumlar kısa bir açıklamada bulunarak faşizme karşı Newroz ateşinin büyütülmesi gerektiği dile getirildi ve 23 Mart günü Frankfurt’ta yapılacak Newroz etkinliğine katılım çağrısı yapıldı.

Platform aynı zamanda Newroz etkinliğine ilişkin teknik bilgilendirmede bulundu. Saat 10’da iki koldan başlayacak olan yürüyüşte, yeşil kol Alte Oper, kırmızı kol ise Bockenheimer Warte’yi temsil edecek.

Basın açıklamasına katılan kurumlar:

KCDK-E

Aveg-Kon

ATİK

Nav Dem

FCDK KAWA

ADHK

Kürdistan Komünist Partisi

Partizan

Bir Kar

SKB

Yeni Kadın

Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti

Devrimci Parti

Maraş Girişimi

Hochtaunus AKM

FEDA

Karakoçanlılar İnisiyatifi

ATİF

Yeşi Sol Gelecek

Hizba Demokrat a Kurdistan

Komalay Zahmetkesani Kurdistan

Yekgirtina Hizbi Demokratik

Komala Hizba komünista İran

Platforma Zagros

Young Struggle

Avrupa Partizan