Avrupa’da 21.Yıl Coşkusu Sürüyor

Avrupa’da 21.Yıl Coşkusu Sürüyor

Belçika (10.09.2015) – Partinin 21.yılı Belçika’da kutlandı. Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP)’nin 21. kuruluş yıldönümü dolayısıyla  Brüksel’de yapılan kutlama öncesi resepsiyon Cizre’de faşist Türk devleti tarafından yapılan katliam nedeni ile iptal adildi.

MLKP’nin 21.kuruluş yıldönümü kutlama etkinliğinde, Partinin tarihini kapsayan sinevizyon gösterimi ardından KKÖ adına konuşma yapıldı. KKÖ adına yapılan konuşmada KKÖ’nün kuruluşunun önemine vurgu yapılırken, kadın özerk örgütlenmesinin zorunluluklarını açan temsilci; ”Milyonlarca kadın mücadelenin tüm alanlarında ve her zaman vardı. Fakat sistematik örgütlerinin olmayışından kaynaklı adları ve şanları yazılmadı, yeterli değer biçilmedi, sanki yokmuşlar gibi yansıtıldılar” dedi. Devamında ise; “Devrim ve sosyalizmin kadın kahramanları artık kurdukları özel ve özerk örgütleri ile daha güçlü ve kararlı devam ediyor. Artık tarih sayfaları devrimci ve komünist kadınların mücadeledeki yerini ve başarısını yansıtacak. Kadınlar özgürlük mücadelesi içinde  kendi  tarihlerini de yazıyor” diyerek konuşmasını tammaladı.

MLKP adına yapılan konuşmada da, Partinin ateş hattında yürüyüşüne ve Partinin birlik mayasını oluşturan sürece değinilirken, yaşanan süreçteki rolüne, 5. kongre ve Rojava Devrimin önemine dikkat çeken bir konuşma yapıldı. Süryani, Ermeni, Kürt ve Partizan temsilcileri kutlama etkinliğine katılarak mesajlarını sundular.

Rotterdam’da 21. Yıl Kutlaması

Marksist Leninist Komünist Parti ( MLKP )’nin 21. kuruluş yılı Hollanda’nın Rotterdam kentinde verilen bir resepsiyonla kutlandı.

Marksist Leninist Komünistlerin ve MLKP dostlarının yer aldığı 21. yıl kutlaması, selamlama ve saygı duruşuyla başladı.  Ardından MLKP adına yapılan konuşmada  devrim tarihinde bir ilki gerçekleştiren parti’nin birlik devrimi ve 21 yıllık mücadele tarihine değinildi ve tarihi boyunca birleşik devrim hedefiyle mücadele etmekte olduğu belirtildi. Konuşmada, proleter enternasyonalist ruhla donanan MLKP’nin, Rojava devrimi, Şengal ve Kobane’de gösterdiği pratik duruşunun  birleşik devrim ve proleter enternasyonalist dayanışma kavramlarını ete kemiğe büründürdüğü vurgulandı. Temsilci konuşmasında Türkiye Kürdistan’ındaki kirli savaşa, Cizre direnişine ve gelişmelere vurgular yaptı ve partiyi sahiplenerek, devrimi büyütme ve Kürt halkının direnişine,  varlık ve özgürlük mücadelesine sahip çıkma çağrısı yaptı.

21. yıl kutlamasında MLKP- Komünist Kadın Örgütü adına verilen mesajda partinin 21. mücadele yılı kutlandı ve kadın cinsinin özgürlüğünün ve cins çelişkisinin çözümünün, kadın devrimiyle gerçekleşeceği belirtildi ve ” Küreselleşen emperyalizmle birlikte emek sürecinde işçi kadınların örgütlü ve birleşik mücadelesini büyüteceğiz.  Rojava’da, Ortadoğu’da kadınların özgürlük mücadelesinin bir parçası olarak, kadın devrimini bölgesel düzeydede örgütleyeceğiz. Kadının kurtuluş mücadelesinde, sosyalizm mücadelesinde bedeller ödemeye kararlıyız . Partimiz MLKP’nin devrim kararlılığıyla yürümeye devam edeceğiz. Komünist Kadın Örgütü olarak kadın devrimini inşa edeceğiz” sözlerine yer verildi.

Rode Morgen temsilcisi  21. kuruluş yılını kutlayarak, MLKP’nin siper yoldaşı olmaktan onur duyduklarını ve  21 yıl daha  MLKP ile siper yoldaşı olmayı dilediklerini söyledi. Konuşmaların ardından parti’nin mücadele tarihinden kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösterimi sırasında ” Yaşasın Partimiz MLKP! Şehitler Yaşıyor MLKP Savaşıyor! Dısa Dısa Serhildan, MLKP Kürdistan!” sloganları atıldı. Sinevizyonun ardından resepsiyona geçildi. Sıcak sohbetler eşliğinde kolektif hazırlanan yemekler yenildi ve 21. kuruluş yılı için pasta kesildi.

Kutlamanın yapıldığı salon Suruç şehitlerinin resimlerinin bulunduğu pankart, şehit resimleri ve parti bayraklarıyla donatıldı. Tutsaklarla dayanışma komitesi, pankart ve standı ile yer aldı.

Londra’da 21. Yıl Kutlaması

Marksist Leninist Komünist Parti’nin 21. kuruluş yıldönümü nedeniyle Londra’da bir etkinlik düzenlendi.

Parti ve devrim şehitleri anması ile başlayan etkinlikte, MLKP’nin 21 yıllık mücadele yaşamı ve son güncel gelişmelere karşı tutumunu ortaya koyan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

MLKP adına yapılan konuşma da, MLKP’nin kuruluş süreci, mücadele yaşamından kesitler aktarıldıktan sonra, MLKP’nin 5. kongresi ve Avrupa Konferansının aldığı kararlar hatırlatıldı.

Konuşmada, Rojava devrimi, Kobanê direnişi, Şengal’in kurtarılması, devletin son günlerde estirdiği saldırganlığa karşı mücadele konularında MLKP’nin mücadelesine vurgu çekilerek, kuruluş etkinliğinin güncel mücadele görevlerini daha güçlü olarak yerine getirme çağrısı yapıldı.

Etkinliğe gelen Komünist Kadınlar Örgütü mesajında da, kadınlar parti çalışmalarına ve mücadeleye katılmaya çağrıldı.

Etkinliğe katılan MKP temsicisi de, MLKP’nin mücadele deneylerinin kendileri için de önemli olduğuna vurgu çektikten sonra, mücadelesinde başarılar diledi.

2 1