Avrupa’da 25 Kasım Etkinlikleri Devam Ediyor

Avrupa’da 25 Kasım Etkinlikleri Devam Ediyor

Den Haag (25.11.2015) – Hollanda 25 Kasım Komitesi, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri çerçevesinde Hollanda Parlamentosunun önünde yaptığı eylemle kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Kürt Kadın Hareketi’nin her ay Hollanda parlamentosunun önünde yaptığı “Adalet ve Aydınlık” eylemi, Kasım ayında 25 kasım komitesi ile birlikte organize edildi.  SKB, Kürt Kadın Hareketi, Alevi Kadınlarının da yer aldığı yerli ve başka uluslardan göçmen kadın kurumlarından oluşan komite’nin çağrısıyla bir araya gelen Hollandalı, Türkiyeli, Kürdistanlı, İran ve Afganistanlı  kadınlar;  burada yaptıkları konuşmalar ve taşıdıkları pankart, flama, döviz ve resimlerle tüm dünyada kadına uygulanan şiddeti protesto ettiler.

Eylemde yapılan konuşmalarda; 9 ocak 2013’te Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in yalnızca Kürt halkının özgürlüğü için değil, dünya kadınlarının özgürlüğü için de mücadele ettiklerini vurgulayan kadınlar “Hepimiz Sakine, Fidan, Leyla’yız! Onların mücadeleleri mücadelemizdir” diye haykırarak, katliamın derhal aydınlatılması ve katillerin yargılanmasını istediler.

Hollandaca ” Özgürlüğümüzün Garantisi Öz savunma Gücümüzdür”, “Kadına Yönelik Şiddete, Baskı ve Sömürüye Hayır”, “Başka Bir Yaşam Başka Bir Gelecek İçin Kahrolsun Savaş”, “Kadınlar Ön saflara”  pankartlarının taşındığı eylemde kadınlar sık sık ” Kadına Yönelik Devlet Şiddetine Son”,” Şiddete Karşı Kadınlar Dayanışmada ve Mücadelede”, “Sakine, Fidan ve Leyla İçin Adalet” sloganlarını attı.

SKB eyleme pankart ve bayraklarıyla katıldı. Eylem, kadına yönelik şiddete karşı, 28 Kasım Cumartesi Rotterdam’da yapılacak olan yürüyüş çağrısıyla sona erdi.

Nürnberg (25.11.2015) – 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü etkinlikleri çerçevesinde, Nünberg’de Çarşamba günü saat 17.00’de Weissen Turm’da bir miting düzenlendi.

Mitinge SKB, “Savaşa ve Şiddete Karşı İsyandayız” yazılı pankat ile katıldı. SKB adına yapılan konuşmada “kadına yönelik şiddet, her yeni günde farklı şiddet öğeleri ile birlikte kadınların ömürlerini bedenlerini alarak bir kırım hali ile sürüyor. Bu nedenle 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü tüm kadınların elinde bayraklaşması ve sahiplenmesi gereken bir gündür” denildi.

Yeni Kadın ise “25 Kasım Dominik cumhuriyetinde ‘Mirabel kız kardeşler’ olarak üç kardeşinin, Trujillo diktatörlüğüne karşı verdikleri özgürlük mücadelesinin  sembolleştiği gündür” denildi. Almanya hapishanesinde bulunan “Yeni Kadın” üyesi Banu Avcı gibi eşitlik ve demokrasi mücadelesi veren kadınların, çeşitli bahanelerle tutuklanarak kadınlara gözdağı  verildiğini belirtti.

Alman kadın örgütü Courage adına yapılan konuşmada “Mirabel kız kardeşler anılarak dünyanın her yerinde şiddetin hala büyük bir sorun olduğunu belirtilerek Nepal’de yapılacak dünya kadın konferansı üzerine bilgi verildi.

Miting sonrası “Mültecilik ve Kadın” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Panel, akşam 19.00’da Enternasyonal Frauen cafe’de başladı. Sadece kadınların katıldığı panele yetmişe yakın kadın katıldı. Çoğunluğu mülteci kadınlarından oluşan panelde kadınlar sorunlarını ve neden ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını ve burada yaşadıkları sorunları dile getirdiler. Mülteci kadınların konuşmak için sıraya girdiği panelde yaşadıkları cinsel tacizi , para karşılığı 12 yaşında köle olarak satılmış olduğunu,  zorla evlendirildiğini, lezbiyen olduğu için şiddet gördüğünü büyük bir öfkeyle dile getiren kadınlar oldu. Kadınlar arası dayanışmanın önemine ve örgütlenmeye çağrı yapıldı. Rojava’dan gelen kadın mülteci ise bunun kadınların kaderi olmadığı, Rojava’nın  Kobane bölgesinde DAİŞ çetelerine karşı başarılı bir direniş gerçekleştiğini ve kadın özgürleşme mücadelesinin bu örnekte görüldüğü gibi mümkün olduğunu vurguladı.

Yoğun öfke duygularının yaşandığı panel alkışlar ve zılgıtlarla bitirildi.

Medya Volk Hause Kadın grubu ise 25 kasımın sembolleri Mirabel kardeşlerin destansı direnişine sahip çıkmak, şiddete karşı öz savunma hattından ilerlemek gerektiğini söyledi.

Ulm (25.11.2015) – 25 Kasım uluslararası kadına yonelik şiddete karşı mücadele günü, Ulm Münsterplatz’ta saat 18.00 de başladı. SKB Ulm, Yeni Kadın, ADKH, Destina Kadın isiyatifinin katılımıyla kutlandı.
Kadına karşı şiddete son, Kadın köle ve cinsel obje değildir, Kadınlara özgürlük ve eşitlik sloganlarının atıldığı miting Almanlar tarafından ilgi ile karşılandı.
Almanca SKB  bildirilerin dağıtıldığı mitingde çevreden geçen çeşitli uluslardan kadın ve erkeklerin  sorularına yanıtlar verildi.
Mitinge ilgi gösteren Türk kökenli kadınlardan gelen soru “memleketimizin durumu ve kadınlarımızın içinde olduğu pozisyon bizi çok endişelendiriyor, bundan sonra ne olacak?
Sürekli dayak, taciz, tecavüz gören ve öldürülen kadınlar her geçen gün artmakta, bu duruma nasıl bir çare bulabilir ve katkıda bulunabiliriz diye sorulan soruya, SKB’li kadınlar yanıt olmaya çalıştı. Türkçe konuşan polislerin SKB’ nin konuşmasına PKK propagandası yapıldığı iddiasıyla müdahale edilmeye çalışıldı. SKB temsilcisinin “kadınlar hayatın her alanında, bilinçlenerek, örgütlenerek, gereken her yerde öz savunmada olmalı”  sözlerinin ardından,
Kadın direnişte,Kadın sokakta,Kadın dağda,Kadın isyanda, Kadına Karşı Şiddete Son sloganlarıyla eylem son buldu.

Kiel (25.11.2015) – SKB ve Kürt Kadın Hareketi’nin ortak örgütlediği 25 Kasım paneli, Demokratik Toplum Merkezinde gerçekleştirildi.

Kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınlar şahsında şehit düşen kadınlar adına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Kadınlar, erkeğin ve erkek egemen sistemin şiddetine karşı örgütlü mücadelenin önemine değindi.

Kiel’de kadınların öz savuma kapsamında kadın örgütleri ile hareket etmesi gerektiği vurgulandı.   Taciz, tecavüz vb her türlü şiddetin saklanmadan, gizlenmeden anlatılması ve öz savunma ile hesap sorularak cezalandırılması gerektiği belirtildi. Tarihsel mağduriyetten çıkılması kadın grupları ile örgütlü mücadelenin büyütülmesi aktarıldı.

Kapitalizmde erkeğin şiddetinin bitmeyeceğinin sosyalizm amaçlı mücadelenin zorunlu olduğunun altı çizildi.

Hapishanedeki Muhabbet Kurt, Zeynep Avcı, Nevin Yıldırım,  Çilem Doğan’a mektuplar yazıldı.

Soru cevap bölümünde kadınlar  şiddet karşısında deneyimleri aktararak birleşik kadın hareketin 8 Mart ve 25 Kasımın dışında yaratılması gerektiği vurgulandı.

Den Haag 3 Den Haag-1 ulm-1