Avrupa’da 8 Mart kutlamaları

Avrupa’da 8 Mart kutlamaları

HABER MERKEZİ(09.03.2017)- Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Avrupa’nın değişik kentlerinde eylem ve etkinlikler yapıldı. Jın Jİyan Azadi sloganların haykırıldığı eylemlerde Diktatörlüğe HAYIR denildi..

MANNHEİM

Mannheim da kadınlar 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü için yürüyüş düzenledi. Sclosss platzda başlayan yürüyüş Paradeplätze kadar devam etti. Paradeplatz meydanında miting düzenlendi. Yürüyüş boyunca jin jiyan azadi sloganları atıldı. Referandum da kadınlar neden hayır diyor dövizleri taşındı. Diktatörlüğe hayır, Kadına ŞİDDETE hayır, faşizme hayır sloganları Ve dövizleri taşındı. Yürüyüşe 100 Kadın katıldı. SKB, ronahi Berivan Kadın Meclisi, Courage alman kadınlar, İranlı kadınlar, YENI Kadın Adhk  çağrısıyla yürüyüş düzenlendi. SKB  yaptığı konuşmada ırkçılığa, diktatörlüğe  Kadın cinayetlerine karşı kadınları direnişe çağırdı referandumda hayır  diyip direnişi büyütmeye çağırdı. Kürt kadınları kadınları katliamlara karşı. Kürt kadınlarını  direnişe Ve mücadele ye çağırdı. Kadınlar konuşmalarında KBDH sin kurulusu kadınlar tarafından selamlandı. Yaşasın Kadın mücadelemiz sloganları atıldı.

LOZAN

17191024_878779388929895_5834539817337224072_nİsviçre’nin Lozan kentinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gerçekleştirilen yürüyüş ve mitingle kutlandı.Lozan Lajin Kadın meclisinin çağrısıyla bugün Montbenon meydanında bir araya gelen onlarca Kürdistanlı ve Türkiyeli kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü gerçekleştirilen yürüyüş ve mitingle kutladı.Yerel elbise ve Erbanelerle “Jin, Jiyan, Azadi” sloganlarıyla Lozan caddelerinde gerçekleştirilen yürüyüş Riponne alanında gerçekleştirilen mitingle devam etti.Saygı duruşun ardından Lajin Kadın Meclisi, PYD Kadın Komisyonu ve SKB adına Fransızca, Kütçe ve Türkçe açıklamalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda, Clara Zetkinlerden günümüze 8 Mart’ın tarihi gelişimi, KDP ve AKP’nin Şengal’de Êzidîlere yönelik katliamlarına değinildi. Etkinlik daha sonra müzik ve halaylarla sonlandırıldı.

ULM

MAnnheim 8 Mart8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü, Almanya’nın Ulm şehrinde de çarşı merkezinde coşkuyla kutlandı. Etkinlik Ulmlu devrimci, demokrat, yurtsever kadınlar tarafından organize edildi. Halkların Demokratik Kongresi – Ulm (HDK-Ulm) Kadın Meclisi Girişimi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Kürt Kadın Hareketi (YJK-E), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi, Marksist-Leninist Parti Almanya (MLPD), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) Baden-Württemberg, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH), Yeni Kadın ve Alman Gençlik Örgütü REBELL’in çağrısı ile düzenlenen eylem Hirschstr’de açılan çadır etrafında gerçekleşti.Çadırın içine açılan enformasyon standında bilgilendirmede de bulunan kadınlar, erkek devletin kadın düşmanı, gerici, muhafazakâr politikaları protesto ederek, kadın haklarının geliştirilmesini talep etti.Kadınlar sık sık, AKP ve Erdoğan aleyhine slogan atıp, referandumda “hayır” oyu verilmesi çağrısında bulunan kadınlar, AKP’nin kadın düşmanı politikalarının protesto etti.Erbane çalan kadınlar, sloganlar, zılgıtlar eşliğinde halay çekti.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Schumann Meydanı’nda bir eylem düzenledi.Şehit Beritan Kadın Meclisi ve SKB’nin katlımı ile düzenlenen eylem, “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıldı.

FRANSA

etha-20170309-avrupa-00_displaySKB, 8 Mart dolayısıyla yürüyüş yaptı, tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a kart gönderdi. ACTİT önünde toplanan kadınlar, ellerindeki davul, düdük ve tencerelerle ses çıkararak yürüdü. Yürüyüş boyunca, “Figen Yüksekdağ irademizidir”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Hepimiz Figen’iz”Postane önünde açıklama yapan SKB Sözcüsü Solmaz Özdemir, 8 Mart’ın direniş günü olduğunu söyledi. Figen Yüksekdağ’ın tüm kadınların iradesi olduğunu kaydeden Özdemir, “Hiçbir güç irademizi tutsak alamaz tarih bunun tanığıdır” dedi. Kadınlar açıklamanın ardından postaneden kartlarını gönderdi. Eylem halay ve sloganlarla bitirildi.