Avrupa’da Gezi direnişi şehitleri anıldı

Avrupa’da Gezi direnişi şehitleri anıldı

HABER MERKEZİ (01.06.2014)- Taksim Gezi Parkı direnişinde şehit düşenler Köln, Basel ve Amsterdam kentlerinde anılırken ayaklanmanın birinci yılında da göçmen emekçiler tarafından selamlandı.

Köln İnisiyatifi, Haziran ayaklanmasının yıl dönümünde tren istasyonunda miting düzenledi.

Mitinge Türkiye ve Kürdistan’dan göçmenler ile Alman antifaşistler katıldı, AGİF, EÖC, ADHK, Partizan, Kaldıraç, Yaşam Evi, Rote Aktion ve ÖDP bayrakları açıldı.

Saygı duruşunun ardından yapılan konuşmalarda, Türk devletinin katliamcı politikalarına dikkat çekildi, “Gezi şehitlerini unutmayacağız” denildi.

Eylem, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

HAZİRAN AYAKLANMASI BASEL’DE UNUTULMADI

Gezi şehitleri, İsviçre’nin Basel kentinde Demokratik Güç Birliği Platformu tarafından anıldı.

Kaserne’de bir araya gelen kitle, saygı duruşunda bulundu. Platform adına yapılan açıklamada, “Gezi Parkı’nda toplanan halk, ‘Artık yeter. Yaşamımıza emeğimize ve onurumuza sahip çıkıyoruz’ dedi. İşçisiyle, emekçisiyle, kadınıyla, genciyle tüm ezilen sömürülen kesimler isyanda birleşti” denildi.

Müzik dinletisi ile serbest kürsünün yer aldığı etkinlik, platformun, Rojava için yapılan yürüyüşe katılma kararı alması üzerine yarıda bitirildi.

Claramattepark’ta bir araya gelen kitle, Marktplatz’a kadar yürüdü. Burada yapılan konuşmalarda, Rojava’nın Serêkaniyê bölgesinde bulunan Tililiyê, Temadê ve Ovencakê köylerine yönelik IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği katliamlara dikkat çekildi, katliam karşısında dünyanın sessiz kalkması eleştirildi.

HOLLANDA’DA GEZİ ANMASI

Gezi şehitleri, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yapılan eylem ile anıldı. Beursplein’de yapılan eylemde, Gezi şehitlerinin fotoğraflarının yer aldığı pankart ve “Türkiye’de devlet terörüne son” yazılı pankart açıldı.

Saygı duruşunun ardından Gezi korusu, ayaklanma sırasında bestelenen şarkıları seslendirdi.

Taksim Dayanışması’nın açıklaması okunduktan sonra Hollanda Gezi Dayanışması adına konuşma yapıldı.

Eylemde AvEG-Kon, DİDF ve MLKP bayrakları da açıldı.