Avrupa`da Kadınlardan 25 Kasım eylemleri

Avrupa`da Kadınlardan 25 Kasım eylemleri

 

BERLİN (26.11.2014)- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Kadınlar, Avrupa’nın birçok şehrinde eylemler yaptı.

Berlin’de Kürt Kadın İnisiyatifi, Kadın Kurulu Dest Dan, Göçmen Kadınlar Birliği, International Women Space, Sürgünde Kürt Kadınları, Amaro Foro ve Göçmenleri Eğitme Derneği tarafından yürüyüş düzenlendi. Neukölln semtinin en işlek meydanı olan Hermanplatz’da bir araya gelen kadınlar, Neukölln durağına kadar yürüdü. Kadınlar, “Kalifat’tan özel hayata kadar kadına karşı şiddete hayır” pankartını açtı, sloganlar attı. Eyleme, erkeklerin de ayrı bir pankart ile kortejin en sonunda katılması dikkat çekti.

Stuttgart’ta “Tüm dünyada kadına karşı şiddeti durdur. Kobanê ile dayanışmaya” şiarıyla eylem yapıldı. Stadmiti’de stantlar açan kadınlar, öldürülen kadınları anmak için mumlar yaktı. Kürt Kadın Hareketi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Alınteri, ADHK, Alevi Dernekleri, Corage, MLPD, İran ve Farslı kadınların katıldığı eylemde, kadınların mücadeleyi büyütmesi çağrısı yapıldı. SKB adına yapılan konuşmada, Kobanê direnişi selamlandı. Müzik dinletisi ve tiyatro gösteriminin ardından kadınlar, yürüyüş yaptı.

Köln’de SKB, Rota Aksiyon, Yaşanacak Dünya, DHK, MLPD’nin kadın grubu COUGE’nin miting düzenledi. Yapılan konuşmalarda kadına yönelik şiddete karşı kadınların örgütlü mücadeleden başka bir seçeneklerinin olmadığı belirtildi. Miting halaylarla sona erdi.

Wuppertal’de  25 Kasım Eylemi

Almanya’nin Wuppertal kentinde ,25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü dolayısıyla eylem gerçekleştirildi. Sosyalist Kadınlar Birliği,Karawan, Viyan Kadın Derneği ,Courage ve MLPD’nin birlikte örgütlediği eylem City-Arkaden’in önünde başladı.Yapılan konuşmalarda  şuan Rojava’da  yiğitce İŞİD’e karşı savaşan Kürt kadınlarının mücadelesi ele alınmasının ardından Almanya’da polis kurşunuyla katledilen iki mülteci kadının devlet şiddeti’yle katledildiği hatırlatılarak, iki mülteci Kadın anısına bir şiir okundu. Konuşmanın devamında ise Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı mücadelenin gerekliliği ve önemine vurgu yapıldı. Eylem şehir merkezine doğru yapılan yürüyüşle sona erdi.

Eylemin ardından SKB’li ve Karawan’lı kadınlar  sokakta sivil Polisin  sokakta iki genç Romen kadına şiddet kullanarak, gerekçe göstermeden gözaltına almaya çalışmasına müdahale etti. Kadınlar Karakolda yapılan kimlik kontrolün ardından serbest bırakıldı.

İsviçre’deki göçmen kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde sokaktaydı!

Lozan kantonunda SKB ve Young Struggle’dan kadınlar dağıttıkları bildirilerle göçmen ve İsviçreli kadınları şiddete karşı mücadeleye çağırdı. Lozan Kantonunun en kalabalık caddesi olan St Laurent’de bir araya gelen kadınlar, “Savaşa ve şiddete karşı; İsyan barikat örgütlenme” başlıklı bildirilerin dağıtımını gerçekleştirdi.

Basel kantonunda SKB, Yeni Kadın ve SYKP’li kadınlar, Claraplatz’da çadır açıp, bildiriler dağıttı. Etkinlikte Kobane için yardım da toplandı.

Luzern kantonunda ise göçmen ve İsviçreli kadınlar şiddete karşı kendi kültürlerindeki dans figürleri ile dayanışma etkinliğinde bulundu. Yaklaşık bir yıldır her ay çeşitli ülkelerin dans kültürlerini tanıyan kadınlar bu etkinliklerini 25 Kasımda şiddete karşı dans ederek sonlandırdı. Luzern’de yaşayan göçmen ve İsviçreli kadınlar Sentitreff adlı kurumda bir araya gelerek bir etkinlik düzenledi. Etkinliği bir yıldır koordine eden Emina Kovaçeviç yaptığı konuşmada 25 Kasım’ın anlamını ve tarihçesini anlattı. Kadınlar olarak mücadele etmenin önemine dikkat çeken Kovaçeviç, 2015 yılı etkinlik programını açıkladı.

Suriye’den İsviçre’ye gelen savaş mağduru kadınlar da yaşadıklarını anlattı. Suriye göçmen kadınlar, savaştan kaçarken YPG ve YPJ’li savaşçıların desteğini aldıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından ulusal danslarını sergiledi. Etkinlik, tüm kadınların katıldığı “Şiddete karşı isyan dansı” ile sona erdi.

Rotterdam’da Kadına Yönelik Siddet Protesto Edildi

25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, çeşitli uluslardan kadın örgütleri ortak bir yürüyüş ve miting’te biraraya gelerek kadına yönelik cinsel şiddeti protesto ettiler.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde  yerli ve göçmen kadın örgütlerinden oluşan Kadına Yönelik Şiddete Hayır Komitesi’nin ” Dünyada Kadına Yönelik Şiddete Son, Kobane’yle Dayanışmaya!” ana temasıyla düzenlenen miting’de komite adına yapılan konuşmalarda Avrupa ve dünya’da artan kadına yönelik şiddete ve yükselen mücadeleye dikkat çekilerek, Emperyalistlerin beslemesi İŞİD eliyle Rojava devriminin hedeflendiği, kadınların ön saflarda devrimi ve özgürlüklerini sahiplendiği belirtildi ve YPJ’li kadınların mücadelerinin örnek alınarak, Kobane direnişi ile dayanışma çağrısı yapıldı.

Yapılan yürüyüşte ” Başka bir Gelecek, Başka Bir Yaşam için Kahrolsun Savaş, Kadınlar Ön Saflara! , Kadına Yönelik şiddete Son, Kürdistan’a Özgürlük!, Jin Jiyan Azadi! ve Kobani ile dayanışma sloganları atıldı. Eylem’de Kobane direnişine ve kadına yönelik şiddete dikkat çeken döviz, pankart ve SKB, YPJ, Yeni Kadın ve İran’lı kadın örgütlerinin bayrakları taşındı. Yürüyüş sonrası düzenlenen salon etkinliğinde Lübnan ve Almanya’dan konuşmacılar dünyada kadına yönelik şiddete ve birleşik kadın mücadelesinin önemine vurgu yaptılar. Etkinlikte Nepal’de yapılacak olan 2. Dünya Kadın Konferansı hazırlık komitesinin tanıtımı da yapıldı. Rode Morgen korosu devrimci marsları ile katılırken, Fed- Kom ve Rotterdam Alevi Kültür Merkezi Kürtçe ve Türkçe ezgiler seslendirdiler. Kürt Halk oyunları ekibi oyunlarıyla coşkulu anlar yaşattı.

Etkinlik; SKB, Uluslararası Özgür Kadınlar Vakfı, Helin Kadın Vakfı, Yeni Kadın, Alevi Kültür Merkezi Kadın Komisyonu, Rode Morgen kadınları, ve İran’lı kurumlar tarafından organize edildi.

IMG-20141125-WA0003

İngiltere’de kadınlar 25 Kasım için sokağa çıktı

İngiltere’nin başkenti Londra’da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde miting düzenledi.

Women Alliance, Roj Women, SKB Londra, KWO ve Kürt kadın kurumlarının düzenlediği miting, bu yıl Şengal ve Kobanêli kadınlara adandı.

Şiddetli yağmura rağmen sokaklara çıkan kadınlar; Kobanê direnişini selamladı. SKB Londra Eş Başkanı Eylem Özdemir, Rojava devrimine yönelen saldırının aynı zamanda kadın özgürlük mücadelesine yapıldığının altını çizdi, “YPJ biziz, biz YPJ’liyiz” dedi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jane Jambert de, Rojavalı ve Kobanêli kadınlarla dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Kadınlar, Highbury Fields bölgesinde bir araya gelerek, katledilen kadınlar için mum yakma eylemi gerçekleştirdi.
Million Women Rise tarafından gerçekleştirilen eyleme, Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen kadın örgütlerinden SKB ve ADKH katıldı.

photo.JPG-6