Avrupa’da Medine Özmez Anıldı

Avrupa’da Medine Özmez Anıldı

HABER MERKEZİ(17.04.2017)- Avrupa’nın bir çok kentinde özgür alanlarda savaş hazırlığı içerisinde iken yaşamını yitiren Medine Özmez(Rosa Renans) için anmaar yapıldı. Anmalarda yaşamı ve mücadelesi anlatıldı. Konuşmaların yapıldığı etkinliklerde aynı zamanda sinevizyon gösterimi ile yaşamından kesitler sunuldu.Nürnberg’de Medine Özmen (Roza Rênas) anıldı

Nürnberg’de Medine Özmen (Roza Rênas) anıldı Almanya Nürnberg şehrinde SKB’nin çağrısı ile 14. Nisan Cuma günü  Dialog Dernek lokalinde,  20 Mart 2017 tarihinde devrimci savaş hazırlığı sürecinde ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Medine Özmen (Roza Rênas)  anıldı.

Anmada Medine Özmen ve ölümsüzleşen kadın yoldaşlarının resimlerinin yanında olduğu özel köşe hazırlandı. Açılış Medine Özmen şahsında tüm dünya devrimci şehitler için saygı duruşuyla başladı. Medine Özmen için hazırlanan film gösterisinden sonra KGÖ ve KKÖ adına  Medine Özmen ile ilgili açıklaması okundu. “Partimizin, Komünist Kadın Örgütümüzün (KKÖ), Komünist Gençlik Örgütümüzün (KGÖ) üyesi Roza Rênas (Medine Özmen) yoldaşımız 20 Mart 2017 tarihinde devrimci savaş hazırlığı sürecinde ölümsüzleşti. Newroz’un öngününde ve tarihi bir mekanda 21 yaşında Amed doğumlu Kürdistanlı genç komünist kadın savaşçımızı sonsuzluğa uğurladık.” denilen açıklamada, “Sömürgeciliği parçalayacağız, kapitalizmi ve erkek egemen sistemi yıkacağız” vurgusu yapıldı. Konuşma sık sık, “Devrim şehitleri ölümsüzdür, Roza Rênas ölümsüzdür, Şehit Namırın, Yaşasın Devrimci dayanışma” sloganları atıldı. Sosyalist kadınlar adına yapılan konuşmada, Emperyalist-Kapitalist sistemin yangın haline getirdiği bu dünyada Roza gibi genç koministlerin mücadelelerinin  bize yol gösterdiği vurgulandı. Konuşmada acımızı dahi yaşayamadığımız kritik bir süreçten geçtildiği belirtilerek bu süreçte daha fazla  örgütlü olmaya çağrısı yapılırken özellikle   Türkiye  Cezaeverinde kritik sürece giren açlık grevlerde olanların sesi olmaya çağrı yaptı. Anma duygu, düşüncelerini belirten katılımcı ve dost kurumlardan gelen mesajlardan sonra alkışlarla  sloganlarla bitirildi.

Sosyalist kadınlardan  Açlık grevine destek Almanya nin Weißenburg şehrinde, Kürt ve Alman dostluk derneği üyeleri dayanışma açlık grevi başlattılar.  13. Nisan Cuma günü Türkiye cezaevlerinde süren ve kritik bir sürece giren açlık grevine detek amaçlı, üç günlük  açlık grevine başladılar. Üç Skb li üyesinin de aralarında olduğu 16 kişinin katıldığı açlık grevi 16 Nisan Pazar gününe kadar sürecek. Nürnbergli SKB ve AGIF üyeleri Medine Özmen anmasından sonra topluca açlık grevine destek ziyareti gerçekleştirdiler.

BASEL- Newroz’un öngününde ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Roza Rênas (Medine Özmez) İsviçre’nin Basel kentinde anıldı.

BEKSAM’da yapılan anma saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başladı. Ardından Suruç gazisi Güneş Erzurumluoğlu konuştu. Erzurumluoğlu, Medine’nin 33 düş yolcusunun hepsini tanıdığını ve “Hiçbir düş yarım kalmayacak” deyip ilk adımı atan olduğunu vurguladı. Erzurumluoğlu, “O hayatı güzelleştirmek, savaştan, vahşetten dolayı travma yaşayan çocuklara umut taşımak için yola çıktı. Dolaştığı her yerde kır çiçekleri açacak. Bize verdiği onuru taşıyacağız” diye konuştu.

MLKP adına yapılan konuşmada, şehit, gazi ve tutsakların en büyük değerleri olduğu vurgulandı. Roza Rênas’ın MLKP-KGÖ’nün çağrısına uyarak kimliğini ve diplomasını yakarak düzenle tüm bağlarını kopararak kavgaya katıldığı belirtilen konuşmada, Roza’nın yaşamı ve KGÖ ile örgütlenme süreci anlatıldı. Roza Rênas’ın kentte büyümesine rağmen dağ koşullarında zorlanmadığı ve mutlu bir devrimcilik ürettiği ifade edilen konuşmada, “Roza yoldaşın bize çağrısı sınırlarınızı aşın, köprülerinizi yıkın, gemilerinizi yakın” denildi.

Son olarak Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) adına konuşan BEKSAM Eşbaşkanı Gülten Yavuz, “Roza Rênas yoldaş, bizlere düşlerini, umutlarını ve gülüşünü bırakarak yıldızlaştı” dedi.

Partizan adına yapılan konuşmada ise “Faşizmin bizlere yaşattığı acılara karşı bizler de faşizme karşı daha güçlü darbelerle şehitlerimizi anacağız” diye kaydedildi.

MLKP savaşçısı Özmez Lozan’da anıldı

MLKP savaşçısı Medine Özmez (Roza Renas) için İsviçre’nin Lozan kentinde anma etkinliği düzenlendi. Lozan’da onlarca kişinin katılımıyla 20 Mart’ta savaş hazırlığı sürecinde yaşamını yitiren MLKP gerillası Medine Özmez (Roza Renas) için düzenlenen anma etkinliği devrim şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

MLKP, KGÖ ve Komünist kadınlar adına birer konuşma gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda “Medine Özmez Pirsus’da (Suruç) AKP, DAİŞ çetelerince 33 kişinin katledilmesinden hemen sonra devrimci bir hesap sorma bilinciyle özgürlük saflarına geçti” denilerek Özmez’in yaşamından kesitler aktarıldı.

Anma “Şehid namırın” sloganlarıyla sonlandırıldı.

BERN ve ZÜRİH  şehirlerinde gerçekleşen etkinliklerde Özmezin yaşamı anlatıldı. MLKP adına yapılan konuşmalarda, içerisinde geçilen sürece dikkat çekilerek Özmez’in bu barbarlığa karşı gençliğin cüretkar temsilcisi olarak yüzünü dağlara çevirdiğini belirtti. Konuşmada ona layık olmanın gerekliliğin mücadeleyi büyütmekten geçtiği ifade edildi.

Duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı anma etkinliklerinde duygulu anlar yaşandı. Sinevizyon gösterimi ile Medine Özmez’iANF Images 20170417-dsc-0627607ef2-image etha-20170417-basil-anma_extn mücadele sürecinden kesitler sunuldu.