Avrupa’da Suruç katliamı lanetlendi (Güncellendi)

IMG_274411782372_877659508966495_383106726319233984_oBASEL(20.07.2015)-Suruç katliamı Avrupa’nın bir çok kentinde lanetlendi. SGDF’ye yönelik yapılan katliamın hesabını sormak için sokağa çıkan binlerce kişi, katliamın sorumlusunun Türk devleti olduğunu dile getirdiler.

 

Suruç Katliamı Brüksel’de lanetlendi

AvEG-Kon’un acil eylem çağrısı sonrasında Türkiye Büyükelçiliği önünde bir araya gelen kalabalık katliama yönelik öfke kustu, yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

 

Burada yapılan açıklamada katliamın AKP devleti ve Erdoğan yapıldığına dikkat çekildi, faillerin Kobane’yi yerle bir edenlerle aynı oldukları vurgulandı, katliamın hesabının sorulağı dillendirildi.

 

Katliama yönelik öfke kusan kalabalık kitle sık sık “Erdoğan katil, Daiş terörist”, “Katil devlet hesap verecek”, “Katil DAEŞ işbirlikçi AKP”, “Suruç katliamının hesabı sorulacak”, “Biji PKK yaşasın MLKP” sloganlarını attılar.

 

Eyleme Belçika’nın faklı şehirlerinden gelen BGK, Secours Rouge üyelerinin yanı sıra Brüksel Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyeleri de katıldılar.

 

İsviçre’de kitlesel gösterilerde katliam kınandı

İsviçrenin bir çok kentinde AvEG-Kon çağrısıyla bir araya gelen İsviçre Demokratik Güç Birliği Basel, Zürih, Bern ve Lozan kentlerinde sokağa çıkarak katliamı kınadılar.

Zürih’te konsolosluk önünde gerçekleşen eylem diğer kentlerde şehir merkezlerinde yapıldı.

Zürih’te aynı zamanda yürüyüş yapan kitleye öfke hakimdi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde konuşmalar yapıldı, sloganlar atıldı.

Basel kentinde yapılan yürüyüşün ardından bir miting gerçekleştirildi. Katliama karşı öfkenin hakim olduğu eylemde Türkçe ve Almanca konuşmalar yapıldı. Katliamın nedenlerinin belirtildiği konuşmalarda çevredeki yerli emekçilerin ilgisi yoğundu. Sloganların eksik olmadığı gösteride sahiplenme çağrısı yapıldı.

Bern kentinde ise yapılan gösteriye yaklaşık 300 kişi katıldı. Kurumlar ve partiler adına yapılan konuşmalarda katliam lanetlendi. Katliama olan öfke sloganlara yansıdığı eylem duyarlılık çağrısıyla son budu.

Lozan kentinde ise AvEG-Kon’un çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık 100 kişi şehir merkezinde bir araya gelerek katliamı lanetlediler. Yaşamını yitiren sosyalist gençler için saygı duruşu yapılan eylemde Türkçe, Fransızca ve Kürtçe konuşmalar yapıldı. Solidaritet yöneticisi M. Dolivo’da eyleme katılarak bir konuşma yaptı. Eylem duyarlılık çağrısı ile sona erdi.

Tüm eylemlere MLKP,İGİF, DEM-KURD, Partizan, TKP-ML, İDHF,SYKP, yanı sıra bir çok kurum ve parti katıldı. Ayrıca antifaşist örgütlerinde katılımı dikkat çekti.

 Hamburg/ Demokratik Güç Birliğinin çağrısı ile Türk Konsolosluğu önünde toplanan 500’e yakın kitle katliamı kınadı. Konuşmaların ardından kitle almanca sloganlarla şehrin işlek yerinden bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yol boyunca artan kitle Sternschanse S-Bahn “a kadar yürüdü. Orada da yapılan konuşmaların ardından katliama sessiz kalma sokağa çık çağrısı ile eylem son buldu.

AGIF ADHK DIDIF Hamburg Alevi Toplumu, Kürt Kültür Derneği ve Hamburg DIe linke milletvekili Cansu Özdemir’in, Deniz Çelik ve Roter Aufbau Hamburg  olarak ortak bir konuşma yapıldı.

Nürnberg şehrinde Demokretik Gğç Birliği çağrısı ile bir araya gelen bini aşkın kitle katliamı kınadı. Merkez Tren istasyonu önünde bir araya gelen kitle saygı duruşu yaptı. Eylemde Türkçe ve Almanca konuşmalar yapılırken, şehir merkezinde yürüyüş yapıldı. Daha sonra  mitingte  ATİK, DİDF, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, MLPD,Naw-Dem ve SKB adına konuşmalar yapıldı.

Dortmund kentinde Ahmede Xani AGİF.  ATİK, DİDİF Göçmen Kadınlar tarafından organize edilen gösteride katliam lantlendi. Eylemde yapılan konuşmalarda tüm insanlığa yapılan bu saldırının AKP den ayrı düşünülemeyeceğini, İŞİD ve AKP işbirliğiyle  gerçekleştirildiği vurgulandı. Dünya halklarını ve tüm insanlığı bu katliama sessiz kalmamaya çağrıldı.

Ulm’de  Demokratik Güç Birliği Platformunun çağrısıyla , çarşı merkezinde miting düzenlendi. 200’e yakın göçmen emekçinin  katıldığı miting , Suruç’ta saldırıdıda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. AGİF, Young Struggel ve Naw-Dem adına yapılan ortak konuşmalarda katliam kınanırken, AKP,  Erdoğan ve DAiS fasist örgütü protesto edildi. Atılan sloganlar ve dağıtılan bildirilerden sonra, eylem Suruç şehitleri şahsında yapılacak anmaya katılım çağrısı yapıldı.

Berlin sokaklarında katliama öfke yağdı

Suruç’ta SGDF’li gençlere yapılan bombalı saldırı ve katliam Berlin’de protesto edildi. Akşam saatlerinde Berlin’in Kreuzberg semtinde bir araya gelen 2 bin kişi, yaptıkları yürüyüşte katliama öfke yağdırdı.

Berlin HDP Platformu’nun organize ettiği yürüyüşe ABDEM bileşenleri, Demokratik Güç Birliği bileşenleri, Berlin PYD ve Alman kurumları katıldı. Aralarında AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk, Sol Parti Milletvekilleri Sevim Dağdelen, Hakan Taş’ın da bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi Türkçe, Kürtçe ve Almanca konuşmalar yaptılar. Konuşmalarda katliamdan Türk devleti sorumlu tutulurken, İŞİD’e destek veren devletlerde eleştirildi. AvEG-Kon Eşbaşkanı, Kobane inşasının ve Rojava devrimi savunmasının süreceğini belirtti.

Yürüyüşe saldıran Alman polisi 3 kişiyi gözaltına aldı. Bunun üzerine dağılmayan ve oturma eylemi yapan kitle gözaltına alınanlar serbest bırakıldıktan sonra dağıldı.

Berlin’de Salı günü de Türk Elçiliğine siyah çelenk bırakılacak.

Stuttgart’ta Suruç katliamı lanetlendi

Stuttgart Schlosplatz (Kobanê) meydanında yapılan protesto etkinliği SGDF şehitleri şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı.

Protesto gösterisine Avrupa Ezilen Göçmenler Federasyonu (AvEG-Kon), Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Joung Struggle, Nav-Dem, ATİK, AABF, ADHK, DİDF, Kürt Kadın Dayanışması, Enternasyonal Dayanışma ve Alınteri katıldı.

1000’e yakın kitlenin katıldığı eylemde, Nav-Dem adına Kürtçe konuşma yapıldı ve Suruç katliamını protesto eden Nav-Dem açıklaması okundu.

AvEG-Kon temsilcisi Necati Abay yaptığı konuşmada, Kobanê’nin inşasına katılmak için Suruç’a giden ve ismi saptanabilen SGDF üyelerinin isimlerini tek tek okuyarak “onlar bizim çocuklarımızdı, onlar arkadaşlarımızdı, onlar yoldaşlarımızdı, Kobanê’nin inşasına katılmak için yola çıktılar, Okyanusta bir damla olmaktı arzuları, IŞİD çetelerini ve işbirlikçileri AKP iktidarını lanetliyoruz. Bugün hepimiz SGDF’liyiz” dedi. Abay, AvEG-Kon’un “Acil Eylem Çağrısı. Hesap Sormak İçin Sokağa, Eyleme” başlıklı açıklamasını okudu.

Eylemde AvEG-Kon, AGİF, DİDF, Bir-Kar, Mücadele Birliği, MLPD, MLKP bayrakları ve dövizler taşındı. Protesto gösterisi, kurumlar adına yapılan konuşmalarla devam etti. Katliamı lanetleyen sloganlar atıldı.

Eylemin sonunda duyuru yapılarak, sürecin takip edileceği, yeni eylem takvimleri için Stuttgart Güç Birliği ve HDP bileşenlerinin çağrılarına kulak verilmesi istendi.