Avrupa’da Suruç katliamını protesto eylemleri sürüyor

sgdflilere-saldr-9Berlin (21.07.2015) – Göçmen işçi ve emekçilerin Türk devletine ve DAİŞ çetelerine öfkesi Avrupa sokaklarında yankılanıyor. Katliam haberini duyar duymaz tüm Avrupa ülkelerinde sokağa çıkan komünistler, devrimciler, yurtseverler, demokrat ve ilerici güçler saldırıyı kınayarak, SGDF’nin yanında olduklarını belirttiler. Almanya’da 30 kentte, diğer Avrupa ülkelerinde de onlarca kentte sokağa çıkan göçmen işçi ve emekçilere yerli devrimci, demokrat güçlerde destek verdi.

Berlin’de Türk Elçiliğine siyah çelenk bırakıldı

Berlin’de dün yapılan ve polisin zaman zaman saldırarak insanları gözaltına aldığı yürüyüşün ardından bu günde Türk Elçiliğine siyah çelenk bırakıldı.

Berlin’in Tiergarten semtinde bulunan Türk Büyükelçiliği önünde toplanan kitle şehitler anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk bir açıklama yaptı. Saldırıyı kınayarak, SGDF’lilerin Kobane inşası için yaptıkları planları anlatan Selçuk, saldırılar ve katliamlar karşısında geri adım atmayacaklarını, sosyalist gençlerin ideallerine bağlı kalacaklarını, Kobane inşasına ve Rojava savunmasına katkıyı sürdüreceklerini belirtti.

Ardından Sol Parti Eyalet Milletvekili Hakan Taş Almanca bir konuşma yaptı. Katliamı kınayan Taş, sosyalist gençlerin daha fazlasını yapmak için Kobane’ye yola çıktıklarını, katliamın Kobane’ye destek sunanlara gözdağı amacı taşıdığını, ancak kimsenin bu saldırılardan dolayı yılmayacağını belirtti

HDP Berlin Platformundan Kamber Erkoçak’ın yaptığı son konuşmanın ardından elçilik önüne siyah çelenk bırakılarak eylem bitirildi.

 

Köln’de taziye çadırı açıldı

Suruç’ta katledilen sosyalist gençler için Köln Hbf önünde (Domm kilisesinin önü) taziye çadırı açıldı. Salı gününden Cuma gününe kadar açık olan çadır, her gün saat 10.00 ile 22.00 arasında açık kalacak, taziyeler kabul edilecek.

Avrupa’da ayrıca şu kentlerde de taziye çadırı açılacağı öğrenildi:

Paris: Perşembe ve Cuma günleri Republik Meydanında açılacak olan çadır saat 10.00 ile 19.00 arasında ziyaret edilebilecek.

Paris’te Cumartesi günü de saat 14.00’de Gare de L’Est’de başlayan bir yürüyüş yapılacak.

Londra: Londra’da katliamın yapıldığı gün Demokratik Güç Birliği tarafından Türk Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen eylemin ardından bu gün de saat 19.00 da MANOR HOUS’da ortak bir eylem yapılacak.

Cumartesi günü ise TRAFALGAR MEYDANINDA gençlik bir gösteri yapacak.

Cumartesi günü akşam taziye çadırı açılacak ve Pazar gününe kadar devam edecek.

Londra’da Pazar günü ayrıca bir anma yapılacak.

Düsseldorf ve Frankfurt’ta Cumartesi günü yürüyüşler yapılacak. Türkiye’li ve Kürdistanlı göçmen kurumların ortak yapacakları yürüyüşlerin çağrı metinlerinin Çarşamba günü yayınlanması bekleniyor. Düsseldorf’ta yapılacak mitingin saat 14.00’de Düsseldorf Hbf önünde başlayacağı öğrenildi.

Mannheim: Mannheim’de dün yapılan yürüyüşün ardından bugün’de saat 19.00’da Wasserturm’da başlayan bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

Kiel: Kiel kentinde bugün saat 19.00’da Hbf önünde başlayacak olan kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

İsviçrede Lozan antlaşmasının yıldönümünde Lozan şehrinde yapılacak gösteride katliam gündeme getirilecek. Mülhaus’de Cumartesi günü bir eylem yapılacak. Saat 14.00 de başlayacak eylemde katliam kınanacak. Ayrıca Basel şehrindede bir anma gerçekleştirilecek.