Barcelona’da Katalan liderler için kitlesel eylem

Barcelona’da Katalan liderler için kitlesel eylem

Barcelona’da yüz binlerce kişi İspanya’da yargılanan Katalan liderlerle dayanışma amacıyla sokağa çıktı.

17 Şubat 2019 – Katalonya’da 1 Ekim 2017 tarihinde bağımsızlık referandumu düzenledikleri için yargılanan 12 Katalan siyasetçiye destek amacıyla Katalonya’nın başkenti Barcelona’da Cumartesi günü büyük bir eylem düzenlendi.
Yüz binler kişi “Kendi kaderini tayin suç değildir” yazılı pankartın arkasında yürüdü. Eyleme, polisin verdiği rakamlara göre yaklaşık 200 bin, organizatörlerin verdiği rakama göre ise yaklaşık 500 bin kişi katıldı.
Geçen Salı gününden beri başkent Madrid’deki Yüksek Mahkeme’de yargılanan 12 Katalan lider için uzun hapis cezaları isteniyor. Savcılık 15 aydır tutuklu olan Katalonya Özerk Bölgesi eski Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras için “isyan” ve “isyana teşvik” iddiasıyla 25 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Junqueras savunmasında “yaptığımız hiçbir şey suç oluşturmuyor” diyerek mahkemede düşüncelerinin yargılandığını söyledi.
Referandum sonucunun belli olmasının ardından bölgenin bağımsızlığını ilan eden Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont ise Belçika’da sürgünde yaşıyor.
Barcelona’daki eyleme katılan 70 yaşındaki bir emekli, Reuters’e yaptığı açıklamada Katalan liderlerin uzun süredir tutuklu olmasının adil olmadığını söyledi. Tutuklu siyasilerin çocukları olduğunu belirten yaşlı kadın, “Bu adil değil, hepimiz oy kullandığımıza göre hepimiz hapishaneye konmalıyız” diye konuştu.
Barcelona’daki eylem Katalonya’daki bağımsızlık yanlılarının düzenlemeyi planladığı eylemlerden sadece biri. Katalonya bölgesel meclisinde mutlak çoğunluğa sahip olan partiler, birçok dernek ve sendikayla birlikte Perşembe günü için işçilere ayrıca genel grev çağrısında bulundu.
ETHA