Basel ve Bern’de Politik Tutsaklarla Dayanışma Eylemleri

Basel ve Bern’de Politik Tutsaklarla Dayanışma Eylemleri

Basel – Bern (20.03.2016) – 20 Mart 2016 Pazar günü Basel ve Bern’de 18 Mart Uluslararası Devrimci  Politik Tutsaklarla  Dayanışma günü nedeniyle bir panel düzenlendi. Bir-Kar (Ezilenlerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu), Atik-Upotudak (Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi), DAB ( Yeni Demokrasi Aileler Birliği), TSP ( Tutsakların Sesi Platformu)’nun ortaklaşa düzenlediği  panelde, günümüzde dünyada, Avrupa’da ve Türkiye Kürdistan’daki hapishaneler ve devrimci politik tutsakların yaşadıkları sorunlar tartışıldı.

Sosyalizm ve devrim yolunda şehit düşenler için yapılan saygı duruşunun ardından, 18 Mart Uluslararası Devrimci Politik Tutsaklarla Dayanışma gününün anlam ve önemi üzerinde duruldu.  İlk olarak Uluslararası Devrimci Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü’nün tarihçesi hakkında bilgi verildi.

Tutsakların Sesi Platformu  adına konuşan konuşmacı, Newroz coşkusuyla kitleyi selamladıktan sonra Türkiye cezaevlerindeki politik durumu özetledikten sonra cezaevlerinin durumu hakkında bilgiler verdi.

Avrupa’daki tutsakların durumunu anlatması için, Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi temsilcisini söz verildi.

ATİK’li tutsaklar adına selamlama yaptıktan sonra, son yapılan tutuklamalar ve hukuksuzlukları üzerine bilgiler verildi. Konuşmacı; “Avrupa’da bu yasa RAF örgütüne kullanılırken, 129a Almanya içinde suç örgütü kurmak ve sürdürmekte olanlara karşı kullanırken bugün tüm Avrupa’da bunu yasalaştırarak 129a maddesine 129’b maddesi ekleyerek Almanya dışındaki ülkelerde politik tutsakları ,örgütleri ve kurumları takip eder ve yargılar yetkisi  eklemişlerdir. Bugün bu yasadan yargılanan DHKP/C ve PKK’li tutsaklar olmakla birlikte diğer kurumlar  ve örgütlerde bu takip ve tutuklamaların hedefi içindedir. 15 Nisan 2015 tarihinde ATIK’e yapılan operasyon bu yasaya dayandırılıyor” dedi.

2. bölümde ise  soru ve cevaplarla panel sonlandırıldı.

“Birileri Umudu Zindanlarda Büyütüyor” şiarıyla Bern’de de aynı içerikte bir panel düzenlendi. Bu panel de farklı olan yan ise yerli dostlardan Rote Hilfe internasyonal’ın dahil edilmesiydi. Ayrıca Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin  de düzenleyenler arasında yer almasıydı. Rojava’da savaşan MLKP’li kadın yoldaşın sürece dair değerlendirmesi sinevizyonda gösterildi. Sinevizyonu Rote Hilfe hazırlamıştı. Panelistler Tutsakların Sesi Platformu, Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi ve Rote Hilfe’nin temsilcileri yaptı.