Basel’de Leyla Güven eylemi

Basel’de Leyla Güven eylemi

İsviçre de kurulan “Açlık Grevleriyle dayanışma platformunun” çağrısıyla Basel Merkez Garı önünde miting gerçekleştirildi. Mitinge, Türkiye’li ve Kürdistan’lıların yanısıra yerli halktan da katılım oldu.

Almanca sloganların atıldığı mitingde, açlık grevleri ve eylemlerin talebini içeren döviz ve pankartlar açıldı. Kitle attığı sloganlarda Leyla Güven’in taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Yapılan konuşmalarda, Leyla Güven’in başlattığı süresiz açlık grevinin 107 günü geride bıraktığı, direnişçilerin şehadet sınırına yaklaşmakta veya kalıcı sağlık sorunlarının başlamakta olduğuna vurgu yapıldı. Tecritin son bulması ve bir an önce taleplerin kabul edilmesi çağrısında bulundular.

“Tecridin kırılması, faşizmin yıkılması” şiarıyla oluşturulan İsviçre “Açlık Grevleriyle Dayanışma Platformu”nda, faşizme karşı mücadeleyi yükseltmek hedefiyle bir çok parti, örgüt ve kadın örgütleri  yer alıyor.

Miting bitirilirken, her hafta Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri eylemlerin devam edeceği duyurularak, bu eylemlere halklarımızın, kendisine insanım diyen ve vicdan sahibi herkesin katılması, faşizmin karşı mücadelenin büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Eylem sloganlarla bitirildi.