Belçika Emek Partisi’nin tarihi seçim başarısı

Belçika Emek Partisi’nin tarihi seçim başarısı

BRÜKSEL (26.05.2014)- Belçika’da düzenlenen federal ve bölgesel seçimlerde, Belçika Emek Partisi (PTB) Wallon Bölgesi Parlamentosu’na 2, Brüksel Bölgesi Parlamentosu’na 4 ve Federal Parlamentoya da 2 milletvekili göndererek büyük bir başarıya imza attı.

Seçimler öncesinde devrimci ve ilerici çevrelerle yapılan birliktelikle kitlelere giden PTB, Wallon Bölgesi’nde yüzde 5’lik seçim barajını aşarak Wallon Parlamentosu’nda yüzde 5,5’le ilk kez temsil edilme şansını yakaladı.

Flaman Bölgesi’nde de oylarını ciddi olarak attıran PTB, yüzde 4,7’lik oy oranıyla bölge parlamentosuna girmeyi başaramazken ülke genelinde seçimlere giren tek parti olması ve gösterdiği başarıdan kaynaklı Belçika’nın gündemine oturdu.

PTB başkanı Peter Mertens, yaptığı konuşmada “120 yıl sonra ilk kez işçi sınıfının savucuları ve temsilcileri parlamentoda yer aldı” dedi. PTB ülke genelinde oylarını arttıran ikinci parti oldu.

IRKÇI FİKİRLERE SAHİP N-VA ZAFER KAZANDI

Belçika seçimlerinin sürpriz çıkışını ise aşırı sağ ve ayrılıkçı fikirlere sahip Yeni Flaman İttifakı (N-VA) yaptı.

2010 seçimlerinin de galibi olan ve koalisyon hükümetinde yer almayan N-VA, Flaman bölgesinde yüzde 18,8 oranında oylarını arttırarak yüzde 31,9 oy aldı. Flaman Bölgesi Parlamentosu’na 43 sandalye kazanan N-VA, federal parlaentoya da 34 vekil gönderiyor.

Dün yapılan federal ve bölgesel seçimlerde koalisyon ortakları ise seçimlerde yenilgiyle çıktılar.