Belçika’da 1 Mayıs

Belçika’da 1 Mayıs

Belçika (01.05.2016) – Belçika’da 1 Mayıs işçi bayramı, farklı kentlerde yapılan yürüyüş ve etkinliklerle kutlandı. Eylemlerin ana teması küresel kapitalist ekonomik krizin yaratığı sosyal yıkımlar, yoksulluk, işsizlik, mülteci politikaları ve Federal hükümetin politikalarına karşı gündemde olan eylem ve grev hazırlıkları vardı.

Başkent Brüksel’de Carre de Moscou da buluşan kitle antikapitalist sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Eyleme, 1 Mayıs yürüyüşüne Göçmen Örgütler, Anarşistler, sol gruplar, LSP, Fas kolektifi, Brüksel Halk Evi, SKB pankart ve bayrakları ile katıldı.

Liege şehrinde iki ayrı 1 Mayıs etkinliği yapıldı. Saint Paul meydanında yapılan 1 Mayıs etkinliğine BKP, PTB, FGTB Liege, Göçmen örgüt ve kurumlar katılarak geleneksel 1 mayış yürüyüşünü yaptı. Eylemin ardında ise konser etkinliği düzenlendi.

Place d’Avroy meydanında ise Belçika Sosyalist Parti’si yaptığı etkinlikte konuşmalar yapıldı.

Anvers kentinde yapılan geleneksel 1 Mayıs eylemi Leopold stratte meydanında 5 bini aşkın kitle bir araya gelerek Groete Markt’ doğru yürüyüşe geçti

Yürüyüş boyunca sloganlar atılan eyleme; sendikalar(Abv, Acv) Siyasi partiler(Pvda, Isp, DO Voorzong ) sağlık sigortası kurumları, çevreci örgütler, Tamiller, Kürt ve alevi Kurumları, MLKP ve SKB kendi pankart ve bayrakları ile katılım gösterdi.

Eylemde yapılan konuşmalarda, hükümetin yeni çıkarmak istediği iş yasasına karşı direnişi büyütme ve mültecilerle dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

Verviers kentinde yapılan geleneksel 1 Mayıs eylemine Belçikalı örgüt kurum ve partilerin yanı sıra Pvd, Aleviler ve SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği) de katılım gösterdi.

Brüksel 1Mayıs. 2 jpg Brüksel 1Mayıs3 Brüksel 1Mayıs Brüksel 1Mayıs4