Belçika’da bölgesel grevler devam ediyor

Belçika’da bölgesel grevler devam ediyor

LIEGE (01.12.2014)- Belçika’da emekçiler adım adım genel grevi ören eylemlerine devam ediyor. Her pazertesi bir bölgede yapılan grevlerin ikincisi Flandre orientale ve occidentale, Liege ve Namur şehrinde hayatı durdurdu.

Sendikaların açıkladığı eylem programı çerçevesinde merkez sağ hükümetin hayata geçirmek istediği programın geri çekilmesi talebiyle yapılan grevler ülke genelinde etkisini göstermeye devam ediyor.

Ayın ilk gecesi saat 22′den itibariyle tren raylarına inen sendikalılar, tren seferlerini durdurarak grevi başlattı. Sabah saatlerinde ise büyük alışveriş merkezleri olan HM, CA, FNAC, HEMA, DELHAIZE ve Liege’de Galeri Saint- Lambert alışveriş merkezinin önünde durarak kapıları bloke edildi, iş yerleri kapatıldı.

CSC Fnac sendika temsilcisi Elif, “İlk kez kısa bir açıklama ile insanlar grevi kabul etti ve sendikasız çalışanlar içeri girmek için direnç göstermedi. Bu demek oluyor ki hoşnutsuzluk genele yansımış. Grevimiz başarılı geçiyor ve taleplerimiz halkında desteklediği taleplerdir’” dedi.

FGTB Namur. sekreteri Guy Fays, “ Hükümet anti sosyal, anti ekonomik programını degiştirmek zorunda, başka alternatifi yok.15 Eylül ‘de genel grevdeyiz ve bir değişiklik olmazsa devam edeceğiz. Grevimiz çok başarılı ve özellikle büyük sanayi bölgelerinde yaptığımız blokajlar etkili oldu.” açıklamalarında bulundu.

Grev nedeniyle tren ve otobüs seferleri dururken, belediye, bankalar ve okullar hizmet vermedi.
Sendikalar, hükumet kemer sıkma adı altında emeklilik yaşının artırılması, satın alım gücünün düşürülmesi ve ücretlerin dondurulması ile ilgili kararlarda geri adım atmadığı koşullarda 15 Eylülde ülkede genel greve gideceğini ifade ederek, kararlılıklarını gösterdiler.