Belçika’da Genel grev hayatı durdurdu

228307

Belçika Hükümetinin yeni ek kesintiler getirdiği ve kapitalist krizin faturasını emekçilere çıkardığı programı genel grevle yanıt buldu. İşçiler blokaj yönteminide kullanarak, bir çok işkolunda grevi etkin bir şekilde hayata geçirdi.
Ülkede emeklilik yaşını 67′ye yükseltmeyi ve aşamalı olarak yaş sınırını artırmayı hedefleyen “emeklilik reformu” adı altındaki düzenlemelere karşı yapılan 24 saatlik grev nedeniyle ülke çapında kamu taşımacılığı ile posta hizmetleri tamamen durdu, hastane, yurtlar, okul, belediye hizmetleri, cezaevleri ve kreşlerde ise asgari düzeyde hizmet verildi.

Belçika’da 3 büyük sendikanın örgütlediği 24 saatlik yaşamı bir çok alanda felç etiren genel grevin ilk ateşini Feluy Toplu Taşıma Deposu’ndaki şoförler Pazar günü saat 22.00’den itibariyle yaktı.
Havaalanı çalışanlarının da greve katıldığı ülkede uçuşların birçoğu Pazar akşamı saat 22.00  itibariyle iptal edildi.

Blokaj bir hakktır

Pazartesi sabahı erken saatlerde sendika aktivistleri belediyelerin önünde, okullarda, otobüs duraklarında ve diğer iş yerlerinde gruplar halinde barikat kurarak tüm çalışanların greve katılmasını sağladı

Tornai’de bulunan cezaevi önüde yapılan blokaj eylemini zorlayarak içeri girmek isteyen üç kişi sendika aktivistleri tarafından etkizi hale getirildi.Eylem alanına gelen polis ise blokaj eylemini yapılan görüşmeler sonrası kabul ederek müdahalede bulunmadı.

Grev öncesi büyük patronların resmi mercilere yasadışı diye şikayette bulunduğu blokaj eylemleri bu grevde etkili bir şekilde kullanıldı.

Uluslararası seferler etkilendi

Demiryolu işçilerinin grevi, hayatı durdurma aşamasına getirdiği.bir günlük grev nedeniyle Eurostar’ın Brüksel çıkışlı bütün seferleri iptal edildi. Brüksel, Parisve Londra arasın sefer yapan hızlı tren hatlarında da aksaklık meydana geldi

Belçika’ya büyük bir bedele mal olacak grev için, acil servislerin dışında hiçbir kurumda genel bir çalışma olmayacak.

Polis ve işçiler arasında çatışma

Brüksel’de bulunan ırkçı parti N-VA önünde protesto eylemi yapan FGTB’li işçilere polis saldırdı. Eylemciler ”N-VA defol git ,Belçika senin değil” sloganları atarak binayı 700 yumurta yağmuruna tuttu.

Bina önünü  bariyer kuran polis saysı 200 olan eylemcilere karşı gaz lacrymogèn kullandı.

 

Belçika grevde Dünya 5.si

6 Kasım’daki ulusal protesto gösterisinden beri 3 bölgesel gervi geride bırakan Belçika’da çalışanlar, 2009-2013 yılı rakamlarına göre ortalama olarak yılda 31,5 dakika grev yapmış ve bu rakam ile Belçika dünya 5. si konumunda. Avrupa Ticaret Enstitüsü rakamlarına göre Kıbrıs yılda 260 dakika ile ilk sırada yer alırken, Fransa 60 dakika ile 2., Danimarka 40 dakika ile 3. ve Norveç de 36 dakika ile 4. Sırada. 31,5 dakika ile 5. Sırayı alan Belçika’yı 31,2 dakika ile İspanya takip ediyor. Araştırmacılar, tüm Avrupa ülkelerinin aynı kalitede kayıt tutmaması nedeniyle bu rakamlar, tam olarak gerçek durumu yansıtmasa da varolan kaıytlar içindeki durumu yansıttığını belirtiyor. Örneğin Yunanistan, Portekiz ve İtalya’da geçtiğimiz yıl çok sayıda grev yapılmış hatta Hükümet tasarruf önlemleri nedeniyle bu grevlerin istatiksel kayıtlarını bile yapmayı bırakmış durumda.