Belçika’da Kesinti Bütçesine Karşı Eylemler

Belçika’da Kesinti Bütçesine Karşı Eylemler

BRÜKSEL(20.04.2016)-Brüksel’de place de la Monnaie alanında bir araya gelen binlerce FGTB üyesi Bütçe kesintilerini protesto etti. Eylem yapılan konuşmalarda;’ Panama belgeleri skandalının tamda patlak verdiği bir süreçte Belçika hükümeti haftalık 38 saatlik mesainin 45 saate çıkarılacağını açıkladı. Yine fatura işçilere ve halka kesild.2 dedi.
Anvers kentinde eylemciler Delhez mağazasının önünde tutma eylemi yaparak işyerini kapattı.
1.500 ‘den fazla eylemci Charleroi kentinde sokaklara döküldü. FGTB binası önünde toplanan işçiler pankart, döviz ve sloganlar ekşiliğinde maliye binasının önüne kadar yürüdü. Gençlerin katılımın yoğun olduğu eylemde ‘bankalar krizin bedelini ödesin, gençliğe iş ’talepleri haykırıldı.
Alternatif ayaklanmaktır
Liège-Guillemins tren garı önünde toplanan eyleme binlerce işçi katıldı. Sendika temsilcileri yaptıkları konuşmada; Michael hükümetinin faşizan yöntemler kullandığını, yalan söylediğini ekonomiyi düzeltmek için değil, işçi ve emekçileri sömürmek için çalıştığını söyledi. Var olan hükümet zengin ve fakir arasındaki uçurumu uyguladıkları politikalarla iyice büyüttüğüne vurgu yapan FGTB Verviers temsilcisi ’ bizlerin alternatifi var. Yunan halkını örnek alalım alternatif ayaklanmaktır’ dedi.
Namur kenti finans binası önünde toplanan işçiler Federal hükümetim 9 Nisan günü açıkladıkları bütçe kesinti programını protesto etti. FGTB temsilci Guy Fays yaptığı konuşmada, ‘Panama belgelerinde ki zenginlerin nasıl para kazandıkları ve vergi kaçırdıkları biliniyor ama yasal dokunulmazlıkları var gibi haklarında işlem yapılmamasını kınıyorum’ dedi. Ayrıca bu eylemlerin sembolik ve başlangıç olduğu vurgulayan konuşmacı bundan sonra eylemlerin dili ile konuşacaklarını belirtti.
Büyük eylem yapılacak, genel grev gündemde
Sosyalist Sendika(FGTB) Mayıs ayında yapacakları toplantılarda eylem takvimlerini belirleyeceklerini ve şimdiden genel grevin gündemde olduğunu, diğer Sendikalarla yaptıkları görüşmelerde Mayıs sonunda büyük bir eylemin örgütleneceğini açıkladılar.