Belçika’da Kürt Halkının Direnişi Selamlandı

Belçika’da Kürt Halkının Direnişi Selamlandı

Liege (20.12.2015) – Belçika’nın Liege şehrinde yapılan eylemle, Türk Devletinin Kürdistan’a yönelik savaş ve katliamları protesto edilerek, Kürt halkının direnişi selamlandı ve enternasyonal dayanışmada bulunuldu.

Liege kentinde KTKM önünde başlayan yürüyüşe bir çok kurum, örgüt ve şahsiyetler katılarak dayanışmada bulundu.

Kürt Toplum Kültür Merkezi’nin (KTKM) önünde başlayan yürüyüş kolunun en önünde, katledilen Kürtleri sembolize eden kanlı kefenler taşındı.

Eylemde taşınan pankart ve dövizlerde, “Türk Devletinin barbarca saldırılarını kınıyoruz”, “Katil Erdoğan”, “Öcalan’a özgürlük, Kürt halkına statü”, “Bizleri Katleden Erdoğan”, “Türk Devleti Halkı Katlediyor” sloganları yazıldı ve sık sık “Türkiye katil, Avrupa destekçi” sloganı atıldı.

Şehrin işlek caddelerinde geçen yürüyüş koluna ilgi gösteren yerli halkın yönelttiği sorulara yanıt verildi.

Kürt Toplum Kültür Merkezinin organize etiği eyleme, Belçika Komünist Partisi, Liege Alevi Kültür Merkezi, Aveg-Kon üyeleri, Sosyalistler, Ezidiler katılarak destek verdi.

Place Saint Leonard meydanında yapılan mitingde kurumlar adına birer konuşma yapılarak, Türk devletinin Kürt halkına yönelik katliam saldırıları ve savaş hazırlığı protesto edildi. Avrupa devletlerinin yaşanan bu saldırı ve katliamlara karşı tepkisizliği eleştirildi.

Ayrıca Türkiye’nin Maraş, 19 Aralık Cezaevi katliamı, Roboski ve tüm katliamlardan suç dosyasının kabarık olduğu ve hesap vermesi gerektiği belirtilerek, katliamlarda yaşamını yitirenler anıldı.

KP adına yapılan konuşmada, Kürt halkının direnişini desteklediklerini ve hep enternasyonal dayanışma içinde bulunacaklarını belirtiler.

19 Aralık katliamı unutulmadı

Belçika’nın Brüksel kentinde 19 Aralık cezaevleri katliamı yıl dönümü nedeni ile Brüksel Halk Evinde söyleşi düzenlendi ve Simurg filminin gösterimi yapıldı.

Tutsakların Sesi Platformu, Nev-Bal, ATİK, EOC ve BHE’nin ortak örgütledikleri etkinlikte yapılan konuşmalarda, Maraş, Roboski, ve 19 Aralık katliamlarını unutmayacağız denilerek, faşist Türk devletine karşı mücadele ruhumuzu büyüteceğiz denildi.

Ayrıca, ”bugün kuzey Kürdistan’da faşist AKP Amed, Suruç ve Ankara’da yaptığı toplu katliamlara yenilerini eklemeye devam ediyor. İnsan bedenleri panzerlerin arkasında sürükleniyor, sokağa çıkma yasakları konularak evler yakılıyor, yeni canlar alınıyor. Bunları yapan AKP hükümeti faşist DAİŞ’e destek vermeye devam ediyor. Faşist Türk devletine karşı herkesi birleşik mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

Konuşmaların ardından Simurg filmin gösterimi yapıldı.

20.12.2015-Liege1 20.12.2015-Liege2 20.12.2015-Liege4 20.12.2015-Liege3