Belçika’da Seçmenler Uzun kuyruklar Oluşturdu

Belçika’da Seçmenler Uzun kuyruklar Oluşturdu

Belçika (20.10.2015) – Avrupa’da oy kullanma ve seçim çalışmaları devam ediyor. 8 Ekimde başlayan ve 25 Ekimde bitecek olan Türkiye gelen seçimine yönelik camilerin nasıl siyaset bulaştığı ve AKP seçim büroları gibi çalıştığı ortaya çıktıkça tepkilerde gelmeye başladı.

HDP ; rehavete kapılmayın, diktaya karşı oy kullanın !

Belçika HDP aktivistleri son haftaya giren oy kullanma işlemleri için çalışmalarını hızlandırıp ev ziyaretlerine devam ediyor. Seçmenleri sandığa taşırken AKP diktasını teşhir edip demokrasi ve barış için oy kullanın rehavete kapılmayın diye seçmenleri uyarıyor.

Camiler AKP bürosu oldu

Brüksel Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği AKP’nin Genel merkezi gibi çalışıyor. Başta Anderlecht  Camii olmak üzere Camii Başkanı ve bazı din görevlileri caminin lokalindeki insanların çay kahve içtikleri masalara AKP’nin afişlerini dizerek sanki AKP seçim bürosu gibi kullanıyor. Durumu fark eden Türkiyeli göçmenler, bu şahısların Din hizmetleri Müşavirliğinden ayrılıp AKP Brüksel temsilciliğinde görev almaları gerekir” diyerek dini kurumların taraf olması ve bu şekilde kullanılmasına tepkilerini gösterdiler.

Belçika seçim-2

Cami görevlileri AKP seçim broşürlerini dağıtırken aynı zamanda ücretsiz otobüsler ayarlayarak seçmenleri sandık başına taşıyor.

Brüksel’de 69. 399 Türkiyeli seçmenin 8-18 Ekim tarihleri arasında oy kullanan oranı 18 bine ulaştı. Belçika’da Anvers Konsolosluğu’na bağlı 66.917 seçmen oy kullanabilecek.

Belçika genelinde 133.315 seçmen oy kullanabilecek. Geçen seçimlerde, Belçika’da 42 bin 157 seçmen oy kullanmıştı.

Brüksel konsolosluğunda Hafta sonu yoğunluğu

Yurt dışındaki seçmenler hafta sonu nedeniyle konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Belçika’nın Brüksel konsolosluğunda oy kullanma işlemleri için kurulan altı sandıkta devam ederken, Cumartesi ve Pazar günü oy kullanmak için var olan yoğun ilgi karşısında yetersiz kalındı ve seçmenler uzun süre oylarını kullanmak için uzun kuyrukta beklemek zorunda kaldı.

Brüksel konsolosluğu önünde Belçika polisinin yoğun güvenlik önlemleri ve asker koyması dikkat çekti.

Hafta sonu olması ve oy kullanma süresinin bitimine bir hafta kalması yoğunluğun etkisi olarak değerlendirilirken dernek ve camilerin otobüs tutarak seçmenleri toplu konsolosluğa taşımasının da etkisi var.

Liege kentinde AKM ve KKTM otobüs tutarak HDP’li seçmenleri Brüksel’e taşırken, özellikle Belçika’da bulunan cami imamlarının organize ettiği otobüslerle AKP seçmenlerini oy kullanmaya taşıması dikkat çekti.