Berfu Canbay Basel’de anıldı

Berfu Canbay Basel’de anıldı

Basel (19.09.2016)- İsvriçe’nin Basel şehrinde Berfu Dila Canbay bir anma etkinliği ile anıldı. Şehitlerin resim ve  pankartlarla süslenen salonda yapılan  anma, saygı duruşuyla başladı.  MLKP FESK, Kır Gerilla Birliğinin mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.  Arjin Selçuk yoşdaşın,  yaşam öyküsü ve mücadeledeki duruşu özetlenerek , kararlılığına vurgu yapıldı. Kadın  komutanlaşmasında kendini yeniden yaratan duruşuyla hepimize örnek teşkil etti. Kadın mücadelesinin ileriye taşınmasında , Rojava devrimine katılarak,  devrimi içselleştirmiş , bu kavgayı  Dersim dağlarında yüceltmiştir.

Berfu Canbay  (Arjin’in)  mücadele aşkıyla yanıp tutuştuğunu belirten yoldaşı;  sınıf mücadelesinde hiç bir işin  küçük büyük ayrımını yapmaksızın tamamlayan, her türlü işin  üstesinden gelen , hiç bir zaman yakınmayan  naif  bir yoldaştı. Gezi barikatlarında en önde  savaşan bir militandı. Yaşamın bütün nimetlerini ellerinin tersiyle iterek, kararlı bir biçimde devrim mücadelesinde yer aldığını belirtti.

Partizan adına  yapılan konuşmada, devrimin birleşik mücadeleyle kazanılacağına vurgu yapıldı. Günümüzün  görev ve sorumluluklarına dikkat çekilerek şehitleri sahiplenmenin önemini belirtti.

Kürt Özgürlük Hareketi  yaptığı konuşmada, mücadeleyi büyüterek, örgütlülüğü geliştirirsek ölümsüzlerin mücadelesine sahip çıkmış olacağız. Aksi taktirde söylemimizin pratikte bir karşılığı olmayacaktır. Bu durumu bilince çıkararak her alanda daha güçlü birliktenlikle sahiplenmeliyiz dedi.  Anmaya katılanların duygu ve düşüncelerini  belirtmesiyle  anma son buldu.