Berlin’de Cumartesi Anneleriyle Dayanışma Eylemi

Berlin’de Cumartesi Anneleriyle Dayanışma Eylemi

Cumartesi Annelerinin sesi Berlin’de yankılandı. 709. Haftasında Berlin’de yapılan eylemde İstanbul’daki kayıp yakınlarıyla da bağlantı kurularak, dayanışmanın süreceği belirtildi.

HDP/HDK Berlin Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Berlin’de 27 Ekim’de Berlin’de yapılan eylemde, Cumartesi Annelerinin sesi Bir kez daha Berlin’e taşındı. Cumartesi Annelerinin 709. Hafta oturma eylemine paralel yapılan eylemde Cumartesi Annelerinin yalnız olmadığı vurgulandı.

“Cumartesi Anneleri ile dayanışma içindeyiz” yazılı ve kayıp resimlerinin olduğu pankartın açıldığı ve kayıp resimlerinin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda, faşist Türk devletinin 700. Haftadan bu yana Cumartesi Annelerine yönelik Galatasaray yasağı ve saldırısı protesto edildi. Gözaltında kayıpların sorumlusu olan Türk devletinin saldırılarının Cumartesi Annelerinin iradesini kıramayacağı, onların sesinin dünyanın dört bir yanına ulaştığı belirtildi.

„709 haftadır inatla Galatasaray’da oturan ve evlatlarını arayan annelerin ve onlara destek olan tüm insan hakları savunucularının sesi soluğu olamaya devam edeceğiz. Yasaklarınızı tanımıyoruz!” vurgusunun yapıldığı eylemde, 709 haftadır yağmur çamur, kar kış demeden inatla meydanlara çıkan Cumartesi Annelerinin dünyanın en haklı kavgasını sürdürdükleri, mücadele azim ve kararlılıklarının tüm ezilen ve sömürülenlere esin kaynağı olduğu belirtildi.

Eylemde, 27 Ekim 1991’de İstanbul Kocamustafapaşa’da evinin önünde gözaltına alınarak kaybedilen dönemin gençlik önderlerinden Hüseyin Toraman’da anıldı.

Eylemde Cumartesi Annelerinden Maside Ocak ile telefon bağlantısı kurularak Berlin’de dayanışmanın süreceği belirtildi. Maside Ocak’da telefonda kitleye seslenerek, bu dayanışmanın kendilerine güç verdiğini ve mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.