Berlin’de HAYIR paneli düzenlendi

Berlin’de HAYIR paneli düzenlendi

BERLİN08.03.2017)Almanya’nın Berlin kentinde „Berlin HAYIR diyor” şiarıyla düzenlenen panele 200 kişi katıldı. Berlin HAYIR Platformu tarafından düzenlenen panele Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve Barış İçin Akademisyenler’den Çetin Gürer katıldı. Berlin HAYIR Platformu adına yapılan selamlama ve Berlin’de neden hayır denilmesi gerektiğine dair yapılan kısa sunumdan sonra ilk sözü Akademisyen Çetin Gürer aldı.

‘’Bu Suça Ortak Olmayacağız’’ bildirisine imza atttığı için ihraç edildiğini belirten Gürer, ancak mücadele devam ediyor ve edecek dedi. Erdoğan ve AKP iktidarının yapmak istediği Anayasa değişikliği maddelerini açıklayan Gürer, tüm yetkilerin tek elde tutulmasının ülkeyi sürekli olarak OHAL ve KHK’larla yönetmek anlamına geldiğini ve buna izin verilmemesi gerektiğini belirtti. İkinci konuşmayı yapan Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’da konuşmasında yapılmak istenen değişiklikle tek adama, istediği zaman istediğini yapma ve cezalandırılmama garantisi getirildiğini belirtti.

Gezi direnişi ve 7 Haziran seçimleri yenilgisini yaşayan AKP’nin iktidarını kaybedeceği korkusu yaşadığını, ekonomik kriz vb. nedenlerinde bu korkuyu büyüttüğünü ve kendince Anayasa değişikliği ile iktidarını kurtarmaya çalıştığını belirtti. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin HAYIR demekten başka seçenekleri olmadığını belirtti. Son olarak DTK Eş Başkanı Hatip Dicle yaptığı konuşmada Erdoğan’ın Osmanlıyı tekrar canlandırmaya çalıştığını, tarihten ders çıkarmadığını ve Rojava’ya yapılan saldırılara dikkat çekti. Referandum’da HAYIR çıkmasının bütün halklar için kazanım olacağını söyleyen Dicle, Hitler benzeri sözler ve uygulamalar yapan Erdoğan’a HAYIR dememiz gerekir dedi. Sunumlardan sonra panel soru-cevap ve katılımcıların görüş belirtmeleriyle son buldu.