Berlin’de HDK-A Paneli

Berlin’de HDK-A Paneli

Berlin (24.04.2016) – Almanya’nın başkenti Berlin’de “Türkiye ve Kürdistan’da Siyasal gelişmeler ve HDK’nin Rolü” konulu bir panel düzenlendi. 23 Nisan’da yapılan panele konuşmacılar olarak HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK MYK üyesi Ali Kenanoğlu, AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selcuk ve HDK-Berlin Eşsözcüsü Erkin Erdoğan katıldılar.

Moderatörlüğünü Berlin HDK Eşsözcüsü Mehtap Erol’un yaptığı panel, özgürlük mücadelelerinde şehit düşenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından başladı ve ilk sözü HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit aldı. Kılıç Koçyiğit, HDK’nin kuruluş sürecinden bugüne kat ettiği yolu, seçim çalışmalarını, Kürdistan’da yaşanan savaşı, Rojavadan Bakur Kürdistan’ına kadar süren direnişi anlatarak, HDK’nin önemli bir misyon üstlendiğini, ancak meclislere dayalı örgütlülüğünü geliştirmesi gerektiğini belirtti.

HDK MYK üyesi Ali Kenanoğlu ise, devletin Alevilere yaklaşımını, plan ve entrikalarını anlatarak, ezilen bir halk olarak Alevilerin HDK-HDP içinde örgütlenmelerinin zorunlu olduğunu belirtti. HDK içinde her kurumun, partinin, örgütün, bireyin çalışabilmesinin zemini olduğunu belirten Kenanoğlu, Alevi örgütlenmesinin geliştirilmesinin yanı sıra, HDK’nin de büyütülmesi gerektiğini belirtti.

Berlin HDK Eşsözcüsü Erkin Erdoğan, Ermeni Soykırımı mağdurlarını anarak konuşmasına başladı ve Berlin’de HDK çalışmalarını anlattı. Berlin’de seçimler sürecinde önemli bir çalışma yürütüldüğünü, ayrıca birçok eylem ve etkinlik örgütlediklerini belirten Erdoğan, HDK Berlin kongresinin Mayıs sonunda yapılacağını belirtti.

HDK-Avrupa Girişimi adına konuşan AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk ise, HDK Avrupa’nın Türkiye’deki HDK’dan farklı olarak ikili bir görevle karşı karşıya olduğunu, Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmelere karşı ilgi ve faaliyetinin yanı sıra, Avrupa’da yaşanan sosyal ve siyasal gelişmelere, ırkçılığa, kapitalist sömürü ve talana, işsizliğe vb. bir dizi sorunla da uğraşması gerektiğini söyledi. Selçuk, HDK- Avrupa çalışmaları konusunda bilgiler vererek, tüm katılımcıları Mayıs sonunda yapılacak HDK-Berlin kongresine katılmaya çağırdı.

150 kişinin katıldığı ve Nav-Dem’de yapılan Panel, soru ve cevap bölümüyle sona erdi.