Berlin’de Kobane ile dayanışma yürüşüyü

Berlin’de Kobane ile dayanışma yürüşüyü

 

BERLIN (04.10.2014)- Berlin’de Kobane ile dayanışmak için yapılan 5 günlük açlık grevinden sonra bugün bir yürüyüş gercekleştirildi. Potsdamer Platz’tan başlayıp Berlin hükümetinin oturduğu Kızıl Belediye’ye kadar süren yürüyüş güzergahında Federal Alman Meclisi ve federal bakanlıklar da vardı.

10 bine yakın katılan kitlenin arasında cok sayıda Almanların katılımı da ilgi çekti. Başta Kürtler olmak üzere AGIF ve SKB, DIDF, ATIK, Antifaschitische Aktion, ARAB gibi degişik kurumlar yürüyüşe katıldı. Kitle sık sık attığı “Bijî berxwedana Kobanê”, “Kahrolsun DAİŞ faşizmi” ve “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganlarıyla sürekli coşku kattı. Çok sayıda pankartın da taşındığı eylemde dikkat çeken bir pankartta ise,  “Sayın şansölye daha ne kadar üç maymunu oynayacaksınız?” yazılıydı.

Dışişleri Bakanlığı binasının önünden geçerken oturma eylemi yapan kitleye NAV-DEM Eşbaşkanı Yüksel Koç Kürtçe ve Almanca birer konuşma yaptı. Açlık grevine de katılan Koç, Almanya;nın İŞİD çetelerinin saldırılarına sessiz kalmasını kınayıp katliamlara ortak olmak anlamına geldiğini vurguladı.