Berlin’de Luxemburg, Liebknecht ve Lenin Yürüyüşü

Berlin’de Luxemburg, Liebknecht ve Lenin Yürüyüşü

Berlin (10.01.2016) – Almanya’nın başkenti Berlin’de Luxemburg, Liebknecht ve Lenin yapılan yürüyüşle bir kez daha anıldı. Emperyalist barbarlığa karşı devrim ve sosyalizm mücadelesinin büyütüleceği vurgulandı.

Berlin caddeleri 10 Ocak günü bir kez daha enternasyonal bir yürüyüşe tanıklık etti. Almanya’nın değişik kentlerinden bir araya gelen 14 bini aşkın devrimci, komünist ve antifaşist Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Lenin’i andı. Ayrıca binlerce kişi de sadece anıtmezarı ziyaret edip karanfiller bırakarak, Rosa, Karl ve Lenin’i andı.

Berlin’in Frankfurter Tor alanında saat 9.00’dan itibaren buluşan kitle, saat 10.00’da yürüyüşe geçti. Ellerinde kızıl bayraklar, Rosa, Karl ve Lenin’i anan pankart, emperyalist savaşları ve Almanya’nın savaşlardaki rolünü protesto eden pankart, döviz ve konuşmalarla, marşlar ve sloganlarla coşkulu geçen yürüyüşe farklı halklardan katılım sağlandı.

Yürüyüşte Rosa, Karl ve Lenin’in emperyalist barbarlığa karşı mücadelesine dikkat çekilerek, emperyalist savaş ve işgallere karşı mücadelenin bugünde güncel ve önemli olduğu vurgulandı. Suriye’de, Kürdistan’da ve diğer ülkelerde yaşanan savaşların, açlığın ve yoksulluğun, göçün kaynağının emperyalist-kapitalist soygun ve talan sistemi olduğu belirtildi.

MLKP Kürdistan’da yaşanan savaşa dikkat çekti

Türkiye ve Kürdistan’dan MLKP komünist önderleri anma etkinliğine sabahın erken saatlerinde anıtmezara çelenk bırakarak başladı. MLKP Almanya Komitesinin çıkardığı bildiri yürüyüşte okundu ve yürüyüş boyunca da dağıtımı yapıldı. Almanya’dan Rojava’ya giderek IŞİD’e karşı savaşırken şehit olan Ivana Hoffmann’ın yanı sıra diğer Rojava şehitlerinin ve Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in resimleri de yürüyüş boyunca taşındı.

MLKP’liler sık sık, Türk devletinin Kürdistan’da katliam ve saldırılarına dikkat çeken sloganlar haykırdı.

MLKP/KKÖ (Komünist Kadın Örgütü) ise, İstanbul’da polis baskınında savaşarak şehit düşen Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in resimlerinin olduğu pankartı taşıdı.

MLKP’liler anıtmezarı ziyaretten sonra mezarlığın önünde anma gerçekleştirdikten sonra devrim andı içerek dağıldılar.

SKB katliamlarına dikkat çekti

Yürüyüşe katılan SKB açtığı sergi ile Türkiye ve Kürdistan’da faşist Türk devletinin yaptığı kadın katliamlarına dikkat çekti. Sergiye ilgi gösteren kitle sözlü olarak bilgilendirilirken, SKB’in çıkardığı bildirilerin de dağıtımı yapıldı.

SGDF ile dayanışma çağrısı

AGİF ve Kızıl Yardım’ın ortak çıkardığı ve Suruç katliamını yaşayan SGDF ile dayanışmayı amaçlayan binlerce bildirinin de yürüyüş boyunca dağıtıldığı gözlemlendi. AGİF ve Kızıl Yardım, SGDF ile dayanışmak amacıyla Almanya’da birçok kentte ortak toplantılar yapmayı planladıklarını duyurdular.

Komünist İnşa (KA), anıtmezarda yaptığı anmada Rosa, Karl ve Lenin’in izinden mücadeleyi büyütme sözü verirken, Trotz Alledem ve MLKP’lerle birlikte enternasyonal marşı söylendi.

Yürüyüşe kitlesel bir katılım sağlayan MLPD ise, taşıdığı pankart ve yapılan konuşmalarla Rojava devrimine dikkat çekti ve Kobane’de ICOR tarafından kurulan sağlık merkezinin tanıtımını yaptı ve Rojava ile dayanışma çağrısı yaptı. MLPD kortejinden çalışan Rojava marşları yürüyüşe canlılık kattı. MLPD, yürüyüş ve anıtmezar ziyaretinden sonra bir miting gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda mülteciler sorunundan Rojava’ya kadar birçok konuya vurgu yapıldı. Mitingde Young Struggle gençlik örgütü de bir konuşma yaptı.

Yürüyüşe Alman parti ve örgütlerin yanı sıra Türkiyeli ve Kürdistanlıların yoğun katılımı dikkat çekti. Almanya’dan DKP, SDAJ, Die Linke, Rebell, MLPD, Courage, Falken, KPD, IG-Metal Sendikası, Naturfreunde, Kuhle Wampe, Radikale Linke, Autonome Antifa, KA, Trotz Alledem, MLKP, MLKP/KKÖ, TKP/ML, TKİP, TKP, DİDF, Young Struggle, SKB, Nav-Dem katılım sağladılar. Yunanistan’dan KKE’nin yanı sıra Filistin ve Kuzey Kore bayrakları da taşındı.

Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Vladimir Lenin’i her yılın ikinci Pazar günü anmak için yapılan yürüyüş kısaca LLL yürüyüşü olarak tanımlanmakta ve Almanya’da devrim ve sosyalizm propagandası yapılan en kitlesel yürüyüş olma özelliğini taşımaktadır. Alman devletinin geçmiş yıllardaki tüm engelleme, provokasyon ve saldırılarına rağmen, farklı örgütlerden, partilerden ve uluslardan on binlerce kişinin bir araya gelmesi yürüyüşün başka bir özgün yanını oluşturmaktadır.

2016_Rosa_Karl_Lenin_anitmezar 2016_Rosa_Karl_Lenin_celenk 2016_Rosa_Karl_Lenin_pankartlar 2016_Rosa_Karl_Lenin_celenk